IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Детронирането на долара като резервна валута рискува вредна фрагментация

Санкциите срещу Русия доведоха до призиви за алтернативни активи, но това само ще дестабилизира финансовата система

11:30 | 12.03.22 г. 77
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

По време на Кримската война от 1854-56 г. Великобритания, Франция и Русия водят жестоки битки на територията на днешна Украйна. Стотици хиляди загиват по време на боевете или от болести. И все пак през цялото време британското министерство на финансите продължава да плаща дълговете си към царското правителство, а Русия продължава да плаща лихви на британските държатели на своя дълг. Според новата история на санкциите на Никълъс Мълдър, озаглавена „Икономическото оръжие“, един британски министър е обявил, че е очевидно за „цивилизованите нации“, че публичните дългове трябва да бъдат изплащани на враговете по време на война, пише Робин Хардинг за Financial Times.

Времената се промениха. В отговор на нахлуването на Владимир Путин в Украйна, САЩ и техните съюзници забраниха транзакциите с руското правителство, изключиха определени руски банки от междубанковата разплащателна система Swift и замразиха активите на руската централна банка. Днешният стандартен отговор е не само да не плащате дълговете към врага, но и да парализирате икономиката на агресора - дори и да не участвате в битките.

Замразяването на резервите на Централната банка на Русия беше особено неочакван, безмилостен и ефективен акт. Тя лиши Москва от средствата за стабилизиране на валутата й. Съответно рублата се срина. Но използването на толкова мощна санкция породи опасения от непредвидени последици за международната финансова система. Ако доларoвите резерви на централната ви банка могат да бъдат замразени, когато имате най-голяма нужда от тях, тогава каква е ползата от тяхното държане?

Това от своя страна възобнови стар дебат: дали щатският долар е изложен на риск да загуби мястото си като световна резервна валута. Но докато замразяването на руските активи ще насърчи онези, които биха искали да предоставят алтернатива – най-вече Китай, чрез интернационализация на своята валута, юанът – те едва ли ще изместят долара. По-голямата заплаха е от фрагментация във финансова система, която макар и несъвършена, позволява на всички ни да просперираме заедно.

Золтан Позсар от Credit Suisse твърди, че замразяването на активи на централна банка бележи смъртта на пост-бретънуудската система (родена след като Ричард Никсън изважда САЩ от златния стандарт през 1971 г.) и началото на нов паричен ред, „съсредоточен върху базирани на суровини валути от изток”. Ако вашите долари могат да изчезнат по прищявка на емитента, логиката е, че трябва да поддържате резерв извън базираната на долара финансова система.

Китайските резерви в чуждестранна валута на стойност 3,2 трилиона долара, най-големият запас в света, изведнъж изглеждат повече като слабост, отколкото като сила. Само чрез превръщането си в емитент, а не притежател на резерви, Пекин може да отвоюва част от финансовата мощ на Америка за себе си. Начинът да направи това е да убеди другите да държат юана.

Доларът обаче ще бъде трудно детрониран. Мощта на водещата световна икономическа и военна сила гарантира, че държавните облигации на САЩ са стабилни при криза; Федералният резерв пък гарантира, че те са ликвидни. По време на всякакъв вид икономически сътресения те са активът, който централните банки искат да държат. Всъщност, ако Русия страдаше от природно бедствие или неочакван срив в износа, доларовите резерви биха били точно това, което тя би искала.

Другите алтернативи имат свои собствени дефекти. Русия има много злато. Проблемът е в ликвидността: коя банка днес би отпуснала чуждестранна валута срещу гаранция от кюлчета в трезор на московска банка? След време Русия може да успее да продаде малко злато на приятелски страни, но на практика пазарът вече е решил: той не смята, че руските златни резерви могат да поддържат рублата.

Криптовалутите могат да са ценни за отделни руснаци в момента. Като начин за извеждане на пари от страната те са анонимни и преносими. Но за резервите криптовалутите не са от голяма полза: те се търгуват като рисков актив, спадащ по време на стрес, а и почти цялата ликвидност е на борси, където санкциите могат да ги достигнат.

Това отваря пространството за конкурентна валута, най-очевидно юанът - която би била привлекателна за страни, които са приятелски на Китай, като Русия, или за тези, които се страхуват от американските санкции. Но Пекин може да използва санкции също толкова лесно, колкото и Вашингтон. За много други държави, включително големите притежатели на резерви в Азия, да бъдат оставени на финансовата милост на Китай е дори по-малко привлекателно от това да зависят от САЩ.

Така остава рискът от фрагментация. В книгата си Мълдър описва как нарастването на икономическите санкции и блокадите през междувоенните години, като инструмент за налагане на мир, са допринесли за автаркичната политика (на икономическа самодостатъчност – бел. прев.) на нацистка Германия и имперска Япония, като в крайна сметка това дестабилизира международната система, вместо да я укрепи. От няколко години светът се движи към образуването на съперничещи си икономически блокове. Един от начините да се предотврати това е доларът да остане в сърцето на международната финансова система.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

66
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 2 години
да бе ясно че германците могат , сега ми обясни що не могат руснаците щот според теорията на любимият ти Маркс те притежават всички фактори за производство а именно : труд+земя+капитал . Ама може би аз съм виновен че те фърлям у хай класата на течатарките , аде да произведат кат полските ромайорки който беха в основата на твоя бизнес в 90-те п.п. скоро нема да имат купувачи на т-72 щот се оказа че джевелина ги отваря кат консервни кутии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
65
rate up comment 2 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 2 години
Карл Маркс: Във философията формулира диалектическия и историческия материализъм, в икономиката теорията за принадената стойност, а в политиката теорията за класовата борба. Интерпретациите на неква си *** Сярова си ги споделяйте помежду си. Това с неграмотниците го отбелязвам и те класирам в категорията на юристката КреВатникова - почваш да силно наподобяваш... ;) Колкото до Хайделберг - печатарска машина с такова камество може да прави само още една фирма в цял свят и тя е МАНРоланд - също германска. Нито американци, нито японци, нито други европейци, барабар с всичките им пари, технологии и интелектуална собственост - всички купуват от тях, както купуват Мерцедес, БМВ и Ауди. А руснаците като продадат един танк Т-72, си купуват 4 бр. 6-цветни Хайделберга 70/100 формат барабар с печатарите. Този, дето те отваря по тези теми не знам дали знае какви са заплатите в Москва и Петербург за майстор-печатари на такава машина и колко европейски печатари се боричкат по обяви в нета от руски печатници... Да научиш нещо и от мен... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
64
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 2 години
Защо обаче не съществува Нобелова награда за математика? Този въпрос занимава отдавна не един и двама. Теориите са няколко.Според първата Алфред Нобел мразел математиката най-вероятно защото изобщо не му се удавала.Според друга теория Нобел смятал, че в областта на тази наука вече всичко е открито и едва ли има какво ново да се създаде. Тази теория е най-малко правдоподобна, защото като учен едва ли действително е смятал, че някоя наука може да има крайна точка.Трета теория гласи, че Нобел (подобно и на други учени) е смятал, че математиката не е наука в строгия смисъл на думата, а е по-скоро помощен метод за обясняване на научни истини.Най-любопитната и съответно най-широко разпространена теория включва една съвсем лична причина. Годеницата на Нобел имала любовна връзка с виден математик. Нобел категорично забранил да се учредява Нобелова награда за математика поради страха си, че съперникът му би могъл да я спечели, а и поради развитата неприязън към самата математика
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
63
rate up comment 3 rate down comment 4
data
преди 2 години
Апропо ти наистина нямаш хабе от икономика , ама изобщо . Икономиката е пирамида ( чети за пирамидата на Маслоу) Та за да стигнеш да задоволяваш интелектуалните потребности ( демек кат за тебе да произвеждаш интелектуална собственост ) които се намират на върха на пирамидата първо требе да си построил цялата пирамида . Та простичко кат за тебе : требе да си създал силно селско стопанство , та преработваща , та химическа и т.н. докат стигнеш да произвеждаш интелектуална собственост . Та най добре беше го казал бившия шев на ДСО ИЗОТ - на въпроса България може ли отново да произвежда компютри отговора беше : Не може да произвеждаш компютри а да внасяш домати .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
62
rate up comment 2 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
''...Еми като останете без суровини и енергия, ше видиме планините кинти и интелектуалната собственост колко ше ви нахранят и стоплят. ...'' Олеле... Ти нямаш никаква представа от нещата. България е ВЪВ ВАЛУТЕН БОРД- ето какво представлява той- и това не е от учебник, а от уикито- на най- елементарна основа ''...Валутният съвет е институция, която има няколко основни характеристики:задължен е да купува и продава неограничено чужда валута (т.нар. резервна валута например щ. долар, евро) срещу местна валута в брой или по банков път по фиксиран валутен курс;поддържа валутен резерв, който покрива парите в обращение (т.нар. паричен агрегат М0) (т.е. въвежда пълна конвертируемост);не отпуска кредити на правителството;не провежда монетарна политика на пазара не извършва операции на открития пазар, не определя целеви лихвени проценти, не отпуска рефинансиране, не купува или продава валута по свое желание (валутният съвет купува и продава валута само при поискване от граждани, фирми или банки);валутният резерв се инвестира в нискорискови и ликвидни активи, деноминирани в резервната валута;няма ограничения за външнотърговски и международни капиталови трансфери.''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
61
rate up comment 2 rate down comment 2
data
преди 2 години
Теория на К.Марк за стойността или така наречената трудова теория за стойността . Ограмотявай се , че ми е омръзнало от неграмотници : http://unwe-research-papers.org/uploads/ResearchPapers/RP_vol5_2018_No16_E%20Syarova.pdf
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
60
rate up comment 3 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Другари жалки копейници, да плашите гаргите, как нямало да има стоки в Белия свят, е смешно. Май лекинко сте позабравили, че преди 1989та Белия свят живееше чудесно и без мордорските ви "благини". И този, който фалира, беше Империята на злото, а не Белия свят? Забравихте ли? Ее, сега ще си припомните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 3 rate down comment 3
data
преди 2 години
Минал прав едва ли :) даже към 90-та вече имах към 4 г трудов стаж :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 3 rate down comment 4
data
преди 2 години
Абе я кат си толкоз голем разбирко да тъ питам нещо : Що руснаците не могат да направят печатарка кат Хайделберг ? Нал имат желязо и хора( труд) и пари ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 3 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 2 години
Минал си прав под масата или на нечия издръжка... Скоро ше видиме колко е остаряла теорията на Маркс... а и май само си чувал за нея от вестниците... ;) И само за протокола - няма трудова теория на Маркс!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още