IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Златото е като разкроените панталони - не е на мода и никой не го иска

Анализаторите прогнозират суровината да поевтинее до 984 долара за тройунция до януари

08:20 | 30.07.15 г. 123
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Проблемът със златото не е само, че цената му спада. За много хора металът вече е изгубил и харизмата си, коментира Bloomberg.

Нагласите са от голямо значение на пазари на ценни метали, където само около 60% от добитото или преработеното злато всяка година се използват в бижутерията или има индустриално приложение. Останалото количество се продава като монети или кюлчета, затова, когато търсенето от инвеститорите пресъхне, това може да има болезнени последствия.

Цените ще се понижат до 984 долара за тройунция до януари, сочи средната оценка на 16 анализатори и търговци, анкетирани от Bloomberg. Това ще бъде най-ниската му стойност от 2009 г. насам и отстъпление с 10% от цената му във вторник. Спекулантите отварят къси позиции на метала за пръв път от 2006 г. - откакто САЩ следят данните, а притежателите на борсово търгувани продукти продават с най-бърз темп от две години насам.

„Златото е като разкроените панталони, не е на мода и никой не го иска“, казва Робин Бар, анализатор в Societe Generale SA в Лондон. „Няма да се срине, но смятаме, че ще достигне по-ниски нива в недалечното бъдеще“.

След като се търгуваше с понижения през по-голямата част от 2015 г., през юли златото се срина, насочвайки се към най-големия си месечен спад от две години насам. Отдръпването показва как металът е изгубил привлекателността си като стока и алтернатива на валутите, твърди Macquarie Group Ltd. Фючърсите на благородния метал се търгуваха за 1096,60 долара в сутрешната търговия в Ню Йорк с малка промяна спрямо предишния ден.

Цените се сриват на фона на нарастващите спекулации, че американските лихвени проценти ще бъдат вдигнати през тази година, което намалява привлекателността на златото, защото не изплаща лихви, както конкуриращи се активи. В същото време Китай купува по-малко от благородния метал, а доларът все повече укрепва.

Според 60% от анкетираните от Bloomberg 27 анализатори и търговци металът ще отбележи третата си годишна загуба през тази година. Това ще бъде най-лошата промяна от 1998 г. насам – последния път, когато златото не привличаше интерес и достигна до 19-годишно дъно.

Не всички обаче се отправят към изхода. Златото все още има роля на „застраховка” в портфейлите, казва Франк Холмс, мениджър в U.S. Global Investors, която управлява 828 млн. долара. Международният валутен фонд (МВФ) заяви в понеделник, че развитията в Гърция остават риск за еврозоната и предупреди властите, че не трябва да бъдат самонадеяни за мащаба на заплахата въпреки сделката между страната и кредиторите ѝ.

Физическото търсене също може да подкрепи цените. Продажбите на златните монети American Eagle в монетния двор на САЩ през юли вероятно ще достигнат до най-високите си резултати от април 2013 г.

„Като инвеститор, трябва да притежаваш злато“, казва Холмс. „Съществуват много рискове за системата навън“.

Хедж фондовете обаче не са убедени. Спекулантите държат нетна къса позиция или залози върху спадовете на 11 345 контракта за седмицата, приключила на 21 юли, сочат последните данни от американската Комисия за търговия на стокови фючърси. Това е първата нетна меча перспектива от началото на събирането на данните през 2006 г.

Анализаторите, чиито преценки са били верни в миналото, предвиждат още повече загуби. Джефри Къри от Goldman Sachs Group Inc., който каза на инвеститорите да продават преди срива от 2013 г. , заяви, че цената на метала ще спадне под 1000 долара. Барнабас Ган от Chinese Banking Corp., който прогнозира най-точно промените в златото през последните две години, предвижда цената да достигне до 1050 долара през декември.

„Златото е странна реликва от древността“, казва Браян Бариш, който помага за управлението на 12,5 млрд. долара в американската Cambiar Investors LLC. „Това не е суровина от основното търсене. Златото е красиво и хората го използват в бижутерията. Но не е като желязната руда или петрола, или медта, или царевицата. Няма специфична крайна употреба на златото. Хората просто го харесват“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

70
rate up comment 13 rate down comment 2
Mike Florida
преди 8 години
Забрави за тази дефлация. Може ли да си гледа човек само в краката. Какво това ще продължи вечно ли? Твърде наивно! Относно борсовата цена на златото, то тя се определя от търсенето. В един момент когато хората осъзнаха колко добре е да имаш подобен реален актив и колко малко си струва да дъжиш много от валутите цената се изтреля. Ще кажеш, но тя и спадна сравнително рязко. Да спадна, но на базата на надуването на финансов балон от новонапечатани трилиони долари. Аз питам, какво ще стане, когато хората осъзнаят, че балона всъщност е там?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
69
rate up comment 5 rate down comment 1
VicKing
преди 8 години
В тези жеги мога да ти препоръчам един имагинерен таратор с който да се охладиш и видиш въздуха който изпускаш. Предполагам всички тук сме наясно с икономическите теории и провала им в основните допускания. Човек колкото и да се мисли за всемогъщ интелектуален властелин, все още сяда на масата и посещава тоалетна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
68
rate up comment 1 rate down comment 4
Ironhorse
преди 8 години
Уважаеми, цената на златото ВИНАГИ е в относителна стойност спрямо периода на развитие на човечеството. Преди парите, цената на златото е било в крави, жени, земи и прочие.След като се създават парите, златото е имало различна стойност спрямо валутата (таланти, сестерции и прочие древни валути).Ако вземеш и прочетеш, що е то абсолютна стойност, ще разбереш че златото, пък и каквото и да било нещо ценно за човека, никога не е имало абсолютна стойност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
67
rate up comment 3 rate down comment 1
sssaaa
преди 8 години
Уважаваеми, кога съм казал, че икономика трябва да се покрива със златни резерви?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
66
rate up comment 8 rate down comment 4
pinoccio
преди 8 години
Ами при златото няма безумно големи печалби и дългове, бе, дружеее. Какво четеш, да не заспиваш с Нора Робъртс, та не можеш да вденеш елементарни неща? Каква макроикономика ще отваряш и ще дълбаеш там? Нещата са толкова прости, че ако само едното око си отвориш, ще ти се открие каква измама е да купуваш сиренето в Карфур, като мпжеш да издоиш Русата Златка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
65
rate up comment 15 rate down comment 2
Mike Florida
преди 8 години
Нещата са много прости. Когато валутите на са обезпечени с реален актив като златото. Печели основно световнаат олигархия, тъй като тя притежава реално по-голямата част от активите и нейното богатство нараства. Останалата част от хората, които изкарват прехраната си с наемен труд, било то и като самонаети с малък бизнес са в кръговрата на спираловидната инфлация и обезценка на изкараното от тях, защото валутните спестявания, които притежават непрекъснато се обезценят от нарасналата парична маса напечатана от правителствата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
64
rate up comment 2 rate down comment 3
Ironhorse
преди 8 години
Ни най-малко не оспорвам твърдението ти за дериватите, но сега те са легален метод на бизнес.Бъфет ги нарича токсични активи или финансово оръжие за масово поразяване.Самият той се опари с 0,5 милиарда долара, точно от такива активи, Но той ПЛАТИ, защото името му е по-ценно. Бая народ (цели държави) обаче не може да плати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
63
rate up comment 3 rate down comment 6
MZ/X
преди 8 години
Забрави за момент за зелените хартийки! Любима матра на всички златари е, че ще има инфлация, такава обаче не само че няма, а има дефлация! Нека вместо в долари говорим в реални продукти. Нали златото е уж реални пари? Каква е фундаменталната причина с едно и също количество злато 2000-та година да може да купиш един мерцедес, 2011-та година 6 мерцедеса, а сега 3 мерцедеса. Не е ли идеята на златото цената на мерцедеса да е стабилна изразена в злато и ако цената на мерцедеса поскъпва изразено в злато, не е ли това балон?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
62
rate up comment 1 rate down comment 4
Ironhorse
преди 8 години
Индийската система за изписване на стойност е безгранична.Ето до този момент е дошъл светът на развитие, златният стандарт (римската бройна система) вече не ни върши работа, защото сме достигнали възможностите й, но не сме измислили нова валутна система, която ще се явява като индийската за изписване на числа, т.е. безгранична.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
61
rate up comment 2 rate down comment 4
Ironhorse
преди 8 години
Именно поради това, сега има Световна криза, защото има натрупани огромни количества нематериални богатства и реално (физически) изразени бомбастични дългове. Златото не може да конвертира (пренасане на стойност) тези безумно големи печалби и дългове.Не ми се задълбава в макро икономика, но се замислете колко видове дейност генерират баснословни печалби и са продукт на нематериални блага (услуги).Едно общество не може да се развива ако въведе златен стандарт, защото той си има ограничение.То е все едно сега да имаме бройната система на римляните, с техните цифри, които могат да изписват стойност от 1 до 3999. След това започват някакви измишльотини с чертички и прочие.И с римската система да се опитваме да изобразим числови стойности по-големи от споменатото, като с индийската (не арабска- само са я пренесли) система от 10 цифри от 0 до 9, можем да изобразим колкото пожелаем числова стойност, като имаме предимството, че ако добавим единица, получаваме още по-голямо число.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още