IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Златото е като разкроените панталони - не е на мода и никой не го иска

Анализаторите прогнозират суровината да поевтинее до 984 долара за тройунция до януари

08:20 | 30.07.15 г. 123
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Проблемът със златото не е само, че цената му спада. За много хора металът вече е изгубил и харизмата си, коментира Bloomberg.

Нагласите са от голямо значение на пазари на ценни метали, където само около 60% от добитото или преработеното злато всяка година се използват в бижутерията или има индустриално приложение. Останалото количество се продава като монети или кюлчета, затова, когато търсенето от инвеститорите пресъхне, това може да има болезнени последствия.

Цените ще се понижат до 984 долара за тройунция до януари, сочи средната оценка на 16 анализатори и търговци, анкетирани от Bloomberg. Това ще бъде най-ниската му стойност от 2009 г. насам и отстъпление с 10% от цената му във вторник. Спекулантите отварят къси позиции на метала за пръв път от 2006 г. - откакто САЩ следят данните, а притежателите на борсово търгувани продукти продават с най-бърз темп от две години насам.

„Златото е като разкроените панталони, не е на мода и никой не го иска“, казва Робин Бар, анализатор в Societe Generale SA в Лондон. „Няма да се срине, но смятаме, че ще достигне по-ниски нива в недалечното бъдеще“.

След като се търгуваше с понижения през по-голямата част от 2015 г., през юли златото се срина, насочвайки се към най-големия си месечен спад от две години насам. Отдръпването показва как металът е изгубил привлекателността си като стока и алтернатива на валутите, твърди Macquarie Group Ltd. Фючърсите на благородния метал се търгуваха за 1096,60 долара в сутрешната търговия в Ню Йорк с малка промяна спрямо предишния ден.

Цените се сриват на фона на нарастващите спекулации, че американските лихвени проценти ще бъдат вдигнати през тази година, което намалява привлекателността на златото, защото не изплаща лихви, както конкуриращи се активи. В същото време Китай купува по-малко от благородния метал, а доларът все повече укрепва.

Според 60% от анкетираните от Bloomberg 27 анализатори и търговци металът ще отбележи третата си годишна загуба през тази година. Това ще бъде най-лошата промяна от 1998 г. насам – последния път, когато златото не привличаше интерес и достигна до 19-годишно дъно.

Не всички обаче се отправят към изхода. Златото все още има роля на „застраховка” в портфейлите, казва Франк Холмс, мениджър в U.S. Global Investors, която управлява 828 млн. долара. Международният валутен фонд (МВФ) заяви в понеделник, че развитията в Гърция остават риск за еврозоната и предупреди властите, че не трябва да бъдат самонадеяни за мащаба на заплахата въпреки сделката между страната и кредиторите ѝ.

Физическото търсене също може да подкрепи цените. Продажбите на златните монети American Eagle в монетния двор на САЩ през юли вероятно ще достигнат до най-високите си резултати от април 2013 г.

„Като инвеститор, трябва да притежаваш злато“, казва Холмс. „Съществуват много рискове за системата навън“.

Хедж фондовете обаче не са убедени. Спекулантите държат нетна къса позиция или залози върху спадовете на 11 345 контракта за седмицата, приключила на 21 юли, сочат последните данни от американската Комисия за търговия на стокови фючърси. Това е първата нетна меча перспектива от началото на събирането на данните през 2006 г.

Анализаторите, чиито преценки са били верни в миналото, предвиждат още повече загуби. Джефри Къри от Goldman Sachs Group Inc., който каза на инвеститорите да продават преди срива от 2013 г. , заяви, че цената на метала ще спадне под 1000 долара. Барнабас Ган от Chinese Banking Corp., който прогнозира най-точно промените в златото през последните две години, предвижда цената да достигне до 1050 долара през декември.

„Златото е странна реликва от древността“, казва Браян Бариш, който помага за управлението на 12,5 млрд. долара в американската Cambiar Investors LLC. „Това не е суровина от основното търсене. Златото е красиво и хората го използват в бижутерията. Но не е като желязната руда или петрола, или медта, или царевицата. Няма специфична крайна употреба на златото. Хората просто го харесват“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

80
rate up comment 9 rate down comment 0
dr.5rov
преди 8 години
Някога бях прочел един блогър, който твърдеше, че израза "цената на златото пада (или се качва)" е вид колективна халюцинация, която се е наложила за периода от време след 1971 г, когато пада залтното покритие на долара.Той твърдеше, че златото - 1г или 1 трой унция или някакво избрано количество е еталона, мярката за стойността на валутите. Првилният израз според него е "цената на долара, еврото, лева се качва или пада". Та според неговото разбиране сега цената на долара расте неудържимо нагоре. До кога ще видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
79
rate up comment 1 rate down comment 3
Pyramid
преди 8 години
Самата дума "стойност" намира смисъл едва, когато се намери СУБЕКТ, за който тя да съществува. Жълтото, само по себе си, не е нито важно, нито ценно, нито изключително. Просто жълто и...толкова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
78
rate up comment 2 rate down comment 6
misanthrope
преди 8 години
Много добри разсъждения си написал за златото, с тази разлика, че според мен е фундаментална заблуда че златото е някакъв актив, още по-малко някакъв абсолютен и всемогъщ актив. Златото е като религия, като Бог - толкова по-силен е, колкото повече хора вярват в него, НО изобщо не значи, че не може да стане слаб и дори съвсем да загуби последователите си.Разбира се.. трябва в нещо да се вярва и във времена на отчаяние, когато всичко около нас се срутва, ни е нужно да се опрем на някаква вяра.При икономически катаклизми, алчните често намират опора именно в тази вяра в златото и тогава то се изстрелва. Това разбирасе, пак повтарям никак не го прави някакво всемогъщо или абсолютно и не гарантира че вярата в него винаги ще е силна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
77
rate up comment 0 rate down comment 2
Pyramid
преди 8 години
Ся, като се замисля, маса политик откри сребърното съдържание в Боковия заден двор и току ходи да ближе, за цалива...- А ето колко проста била работата. Слева тебе, ИМПЕРАТОРРЕ!Оти си Гений, батЭ! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
76
rate up comment 11 rate down comment 0
kaleksi
преди 8 години
Драги коментиращи, чета много мнения а много малко хора могат да изкажат аргумент. Моля, аргументирайте се със законите на икономиката! Всяка транзакция има или няма смисъл в определени условия. Когато лихвите са ниски (както е в момента), и широките пари (М2) се увеличават, реалните активи (каквото е и златото) имат потенциал за увеличаване на стойноста си спрямо фиатни валути. Моментното им поевтиняване е признак на за намаляване на икономическата активност, т.е. хората нямат пари! Много правителства увеличават дълговете си, което води до това че хората губят доверие във валутата, и тя се срива. Урок който се повтаря болезнено много пъти в историята. Не забравяйте че в такива моменти, крайни идеи могат да бъдат много успешни сред убеднялия народ. Пример: Хитлер. Така че дайте да си упичаме акъла и стига с личните нападки !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
75
rate up comment 1 rate down comment 2
Ironhorse
преди 8 години
Имаше едни бутилки шампанско със златни фолиеви късчета вътре.Да ти кажа, не му усетих вкуса на златото, но пък си го изпих до дъно.Има малка уловка: все пак прекомерното поемане на физическо злато като храна, разстройва чревната система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
74
rate up comment 1 rate down comment 5
Pyramid
преди 8 години
Златото е просто едно жълто нещо, дето не ръждясва и, фактически, фантастичната му цена не е обоснована с нищо, освен желанието за някакъв "еквивалент".Еквивалент-еквивалент, калко да е еквивалент, след като оценката му се влияе не от физически, а от емоционални и политически "причини"? - Значи, и еквивалент не е.Идол. Оказва се, златото е Идол. Чудно ми е, дали ИДИЛ ще скочи с/у златото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
73
rate up comment 10 rate down comment 1
pinoccio
преди 8 години
Не златото, а валутите са имали различни стойности спрямо златото. Тук е голямата ти заблуда, че смяташ златото за нещо, което не е злато, ами нещо друго, каквито са всички други неща. Това е и в главата на щрауса, който си мисли, че като я зарие в горещия пясък, така ще му се охлади задникът. И да кжеш после, че това е третият закон на термодинамиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
72
rate up comment 2 rate down comment 4
Ironhorse
преди 8 години
Хахаххаха,нещо по темата драги, по темата.А ако ти се вижда прекалено сложна, не съм виновен аз.Даже и ти не си много виновен, а обществото ни.От първи клас трябва да се изучават две дисциплини:- реални икономически взаимоотношения (не теоретични щуротии)- етика и правоКаква полза ако можеш да пишеш без една правописна грешка и можеш да смяташ на ум, ако не разбираш как работи икономиката и каква е правната система за самозащита (имам предвид да си защитиш усилията и спечеленото от ограбване)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
71
rate up comment 12 rate down comment 0
Императорът
преди 8 години
Ха-ха-ха - и аз редовно казвам в темата, че златцето става за близане - и сам правя това - а те ми се присмиват. На вкус е ненеприятно - нещо като канелен вкус един вид. Сребърцето: по-кофти - има вкус на стара батерия... ама и то трябва да се ближе - антибактериално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още