IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Хедж фондовете се подготвят за атака над юана

Докато китайската икономика навлиза в криза, спекулантите надушват шанс

08:13 | 02.02.16 г. 40
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Кайл Бас може да е съвсем сигурен: Неговият хедж фонд Hayman Capital Management се е освободил от повечето от своите инвестиции, пише Wall Street Journal.

Пакети с акции, суровини, облигации - всички тях американският фонд мениджър е продал, за да поеме гигантски залог. Около 85% от общия капитал на хедж фонда според вестника вече са инвестирани в предприятия, които разчитат на обезценяване на китайската валута юан и на хонконгския долар - така наречените къси позиции.

Бас си спечели преди години име, залагайки срещу жилищния пазар в САЩ - и след това спечели около 500 млн. долара. Сега хедж фонд мениджърът от Тексас вярва, че юанът ще се обезцени с до 40 на сто през следващите три години: „Ако искаме да говорим за степента, то ще сме свидетели на нещо много по-голямо, отколкото кризата в САЩ", казва той. 

Очевидно цяла редица добре капитализирани хедж фондове са на същото мнение. Според материала и Greenlight Capital, която през 2008 г. успешно заложи на катастрофата на американската банка Lehman Brothers, разполага с къси позиции, които ще се изплатят в случай на слабост на китайската валута. Хедж фонд мениджърите Стенли Друкенмилър бивш президент на хедж фонда Duquesne Capital Management, и Дейвид Тепър очевидно са позиционирани с частния си капитал срещу юана. 

Залозите са както разбираеми, така и като рискови. Юанът наистина е под натиск: Китайската икономика вече отчете най-бавен ръст от четвърт век, цените на акциите на фондовите борси са като влакче в увеселителен парк, а капиталовите потоци изтичат бързо в чужбина. Hayman Capital започна да разширява късите си позиции през изминалата година, след като хедж фондтр анализира китайската банкова система и разпозна бързото нарастване на дълга като заплаха. Китайската централната банка ще трябва скоро да рекапитализира банките в страната с милиарди долари, гласи оценката.

В допълнение към тревожната информация вероятно и изявленията, направени от легендарния инвеститор Джордж Сорос, също са предизвикали настроения срещу юана. През септември 1992 г. сега 85-годишният милиардер направи залог срещу британския паунд - и спечели рискования си облог на стойност около 1 млрд. долара въпреки ожесточената съпротива от страна на британската централна банка. Сега той нападна и Китай.

Колко негативно Сорос в момента говори за китайската икономика, наскоро се вися и на Световния икономически форум в Давос. Там Сорос прие мнозина на вечеря, за да изрисува ситуацията в света в тъмни краски. По време на глобалната финансова криза от 2008 г. високорисковите заеми за недвижими имоти са били отправната точка, каза Сорос. “Този път Китай е причина". Компаниите в страната са в свръхзадлъжнялост, икономиката се заби в дефлация - т.е. налице е една спирала на спад в заплатите и цените, и за капак Китай изнася тези проблеми в целия свят. “Това е сериозно", пророкува Сорос. “Твърдо приземяване е неизбежно".

Въпреки това има една съществена разлика между залога на Сорос срещу паунда преди четвърт век - сега врагът е силен и решителен. През последната седмица официозът на комунистическата партия Renmin Ribao предупреди инвеститора да не води война срещу юана. Заглавието е красноречиво: “Обявяване на война срещу китайската валута? Ха, ха!"

Китайската централна банка има валутни резерви за около 3300 млрд. долара - и може да ги използва. Ако ползва част от тях, това ще доведе до отслабване на долара и укрепване на националната валута. И тя вече го направи - през последната година и половина резервите вече са се свили с около 700 млрд. долара - а хедж фондовете имат все повече залози срещу юана.

Може би китайското правителство се намира под натиска на т. Нар. „Сорос-Ефект“. Ако достатъчно финансови инвеститори последват легендарния инвеститор, то наистина юанът може да се окаже под сериозен натиск. А това би било самосбъдващо се пророчество.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

30
rate up comment 8 rate down comment 3
Стефчо
преди 8 години
умря мозъчния тръст миналата година - 950 000 патента са китайски и само 650 000 американски. Отделно в престижните западни университети китайци и индийци учат инженерство, програмиране и точни науки, а западняците - история на изкуството и човешки ресурси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 3
Nathan
преди 8 години
Китай не е Великобритания, а държава където живее приблизително една трета от населението на света.При спекулацията от 1992 срещу паунда в продължение на години срещу Сорос се водеха разследвания за достъп до вътрешна информация ( във Франция през 80-те също).В момента ,,изтичането на капитали" от Китай е почти невъзможно. Търговските банки , с аргумент, че в момента не разполагат с наличност отказват разплащане във валута различна от юана, дори на трудови възнаграждения. Последното , от своя страна, е индикация, че за да се противопостави на спекулантите правителството в Пекин е готово да прибегне и до употребата на сила и публични екзекуции. Освен това Китай разполага с 3 .5 трил. долара валутни резерви, които ако бъдат пуснати на валутния пазар по-скоро ще сринат стойността на дола, отколкото на юана. В информационно отношение западните канали за влияние- Google, Facebook... са напълно неутрализирани или изобщо не осъществяват дейност в Китай
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 4 rate down comment 4
michaelis12
преди 8 години
еееми ... :)) в началото са били въглените, щото е нямало други, после Азия, сега сме ние, но вече към края си и сега колелото пак се завърта към Азия, тея процеси не можем да ги контролираме ние, просто нещата се случват и историята се върти ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 5 rate down comment 4
michaelis12
преди 8 години
Докато тези се учат на висша математика в Китай или инжинерство 1.01 целият мозъцен тръст е в запада - проста справка виж какво направи SpaceX --------------------------------------------------------------------------------------------------------------плюса ти слагам щото ми оправяш настроението верно ..... :)) казах ти не ги мисли тея, мисли ние кво ше прайм, че ше го попушим и съвсем сериозно ти го казвам .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 7 rate down comment 3
ledosvetlenie
преди 8 години
Майкъле те са си старите господари на света за последниет наколко хиляди години не са били само в последните 200Ниидтукноу - Айде обясни ни как Африка щяла да стене новият Китай като китайците не искат да ходят в Африка - Много им е горещ климата и се стесират от питоните на местното население. А то без китойци тая работа няма как да стане - Ти да си видел черен да бачка ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 7 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 8 години
Важно е какъв е резултата след университета, а не колко влизат.Също така това, че влизат нищо не говори освен, че влизат в етап на развиетие на човешки капитал - но има още много да се извърви докато стигнат средните нива, а технологичният свят не спи. Докато тези се учат на висша математика в Китай или инжинерство 1.01 целият мозъцен тръст е в запада - проста справка виж какво направи SpaceX
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 3
michaelis12
преди 8 години
участа му е ясна да ..... :)) незнам защо подценяваш факта, че тея са много ама наистина много. При 10 000 места в университет кандидастват почти милион .... Тези са следващите господари на света независимо дали аз и ти искаме или ньет. И аз не искам да потъвам и да бачкам за нищо, но натам вървят нещата това е положението, само стой и гледай .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 0
data
преди 8 години
п.п. Ето и една статия по темата : http://economix.bg/middle-income-trap-emerging-markets
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 8 rate down comment 2
data
преди 8 години
Труда в Китай поскъпна и не успяват да овладеят собствена технологична база - от тук насетне за да не потънат трябва да се върнат назад и да намалят заплащането . Най-лесно става с девалвация :) Феномена е описан като "капана на средните доходи" , а Михал явно него е чел това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 8 години
Е като бачка някой за жълти стинки, то участта му е ясна.Който знае си защитава богатства и мисли как да се възпозлва от преразпредлението на богатство, което ни чака в обозримото бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още