IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо емигрират българските лекари?

Българският лекарски съюз дава насоки за решаване на проблема, който ще усетим драматично до десет години

08:15 | 26.02.14 г. 29
Защо емигрират българските лекари?

До десет години ще усетим драматично проблема с недостига на медицински кадри. Статистиката показва, че в този период половината от лекарите у нас ще се пенсионират, в същото време повече от половината новозавършили ще емигрират.

Българският лекарски съюз (БЛС) за пореден път алармира за разрастващия се проблем и призовава да се предприемат незабавни мерки срещу изтичането на българските медицински специалисти, в чието обучение държавата инвестира, но не бере плодовете от знанията и уменията им.

„Изтичането на лекари продължава. До десет години няма да има кой да ни лекува. Ако не се вземат мерки, цели области в страната ще останат без лекари“ - това е диагнозата на лекарския съюз.

Заместник-председателят на БЛС д-р Юлиан Йорданов представи пред журналисти изследване, което посочва кои са причините да емигрират българските лекари, кои държави ползват потенциала им, кои са пътищата за преодоляване на проблема.

Големият проблем обаче е, че до десет години няма да има кой да запълни вакуума и да лекува пациентите у нас, коментира Юлиан Йорданов. По данни на лекарския съюз около от 80% от завършилите лекари заминават за чужбина.

По регистъра на БЛС през 2008 година лекарите са били 35 039, а през 2013 година са намалели до 31 366. В болничната помощ работят 53,5% от лекарите, регистрирани в БЛС, а в извънболничната помощ – 29%.

Възрастовото разпределение показва, че половината от работещите лекари след десет години ще се пенсионират. Едва 5% от лекарите са до 30-годишна възраст, между 31-45 години са 25,2%, между 46-60 години – 48,4% и над 60 години – 20,1%.

Причините

Основната причина за недостига на медицински персонал - лекари и медицински сестри, е липсващата политика за решаване на специфичните проблеми на човешкия ресурс в здравеопазването, констатира анализът. На следващо място е лошата политика на обучение и квалификация, недостатъчните стимули и липсата на мотивация сред медиците, липсата на адекватна политика на финансиране и инвестиции, емиграцията в чужбина.

Анализът отчита, че основна причина за нарастващата емиграция на здравни професионалисти в последните години е липсата на решения на икономическите и на професионалните проблеми на лекарите в България. Първостепенна причина за формиране на миграционното решение е възможността за професионална реализация и житейска удовлетвореност. На второ място медиците посочват материалното благополучие, на следващи места са стремежът към самоусъвършенстване и желанието за благополучие на децата им.

Последиците

Непроведената десетилетия наред здравна реформа е създала различни дисбаланси при лекарите - на регионално ниво, на ниво специалност, на ниво лечебни заведения, на ниво общини. Миграционните процеси в последните години са показателни - от по-малките градчета към големите населени места, от публичния към частния сектор, от болничната към извънболничната помощ, трансгранични миграционни процеси.

Миграцията е довела до сериозни негативни последици върху свободния избор на лечебно заведение, адекватното предоставяне на здравни услуги и в крайна сметка върху качеството на живот в малките населени места – създаден е безпорядък, който е източник на икономически загуби.

Тя води и до други негативни последици - разрушаване на семействата, трудности при преодоляване на езиковата бариера, трудности при адаптирането към чужда култура и правила. Негативните ефекти за системата също са налице - загуба на квалифицирани кадри със знания, умения и опит, придобити след скъпо за обществото и индивида държавно образование и разклатено доверие в системата.

В кои държави работят българските лекари?

Статистиката за държавите, към които емигрират българските лекари, показва, че, ако преди четири години по-голям брой са предпочели Великобритания, то през 2013 година вече най-голям дял от емигриралите лекари – 41%, работят в Германия. Във Великобритания са 26 на сто, останалите са в други страни от Европа. БЛС е издал най-много удостоверения на лекари за Великобритания, Германия и Франция, следвани от Испания, Ирландия, Швеция, Норвегия, Италия и Белгия. Германия заема първо място през 2011, 2012 и 2013 година.

Последна актуализация: 08:34 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 10 rate down comment 2
misanthrope
преди 10 години
Благодаря за + многото. А иначе, мисля че бързо ще те убедя, че им е добре в помията, 1) Най-голямата простотия и грозотия е, да си остъклиш балкона. Я кажи сега, колко твои съседи всеки ден си остъкляват балкона? Кара ли ги някой да правят тази помия? НЕ ама ги кефи2) Колко пъти си вижал различни индивиди да обгрижват, хранят и даже развъждат бездомни кучета? Кара ли ги някой да правят тази помия? НЕ ама ги кефит.е. всеки от нас, всеки ден някак нарушава закона и забърква по малко помия. Защо го правим? Явно ни кефи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 14 rate down comment 1
citizen_bg
преди 10 години
Много сложен анализ за "*** лайки". Веднага ти сложиха (-). Какво е то туй общество? Само свободния пазар и парите движат света! Някои не са излизали от страната, хабер си нямат от обществени отношения на друго място, но за плюване нямат грешка. Ако пък излязат навън са по ниски от тревата и много им харесва да спазват реда, но тук той не ги касае. Тук са тарикати! :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 13 rate down comment 2
SSIW
преди 10 години
Това естествено се допълва от развиването на един манталитет на патернализъм (разбирането/вярата в това, че авторитета и властта ще вземат всички решения извън кръга на най-елементарните битови въпроси, вместо тебе). Тези процеси са ни формирали поколение след поколение, в течение на векове, няма начин това да не е слязло на генетично ниво. Нещо, което се е наслагвало с векове, най-вероятно също изисква време, за да бъде заличено/коригирано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 14 rate down comment 2
SSIW
преди 10 години
Абсолютно съгласен с основната теза в коментарите: причините за явлението емиграция , в огромна степен съвпадат с причините да не можем да формираме общество. Повече от 800 годишна (!!!) давност имат процесите, които формират стереотипа на мислене, световъзприятие, манталитет, ценности на този народ, толкова време той е съществувал в някаква форма на робство/васалство. Вековете подтисничество и репресии срещу всяка наченка да се формира някаква идея у тези хора за общност (жизнеспособна и със съпротивителни сили) е довело до това, че в системата им от понятия, с които възприемат света , обществото, в най-добрия случай е някаква тотална абстракция, ако въобще присъства. Реакцията на хората е била, да започната да организират оцеляването си и да разсъждават за себе си и света, в рамките на съвсем малобройни групи , каквато е семейството ... с две думи да не се интересуват какво става вън от двора им ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 15 rate down comment 2
Eon
преди 10 години
Абе, много ми е интересно, защо емигрират лекари, инженери, финансисти, а не емигрират чиновници?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 23 rate down comment 2
Eon
преди 10 години
Абе, много ми е интересно, защо емигрират лекари, инженери, финансисти, а не емигрират чиновници?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 11 rate down comment 2
edimi
преди 10 години
Разумния индивид, прави оценка на избора и си и резултата от него. След поредица от оценки, няма нищо по-логично да направи "друг" избор, в очакване на различен от досегашния резултат. Да понякога има връзки и/или причини, които не позволяват на индивида/психологически, етични, здравни, семейни и прочие/да реализира плана по своя избор/извън глобалните геостратегически теории/. Тогава ще търси реализация във враждебна среда. Това буквално психясва, доказателствата са навсякъде из БГ/улици, училища, заведения и прочие/.....Това не означава, че го няма прагматичното желание.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 21 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 10 години
Коментарите до тук показват и причината - масовото съзнание, което управлява действията на индивидите, или както @ivanoff ги нарича там...Не емигрират само българските лекари! Емигрират и българските чистачки, и българските инженери, и българските плочкаджии! Най-масово даже емигрират тези, които уж според някои тук са причина да емигрират лекарите - ***!Причината за емиграцията винаги е била в мирогледа и културата на индивида! Ако е склонен да се поддава на масови внушения и няма собствен пакет от ценности, с които да моделира света около себе си, то той е склонен да хукне да търси това, което някой му е казал, че някъде го чака. Забелязал съм една зависимост.Има доста приятели лекари, някои от тях страхотни специалисти! Някои от тях избягаха още в зората на демокрацията, други са тук и никога не съм ги чул да говорят за бягане! И едните, и друигите са щастливи с избора си.Ако питате обаче децата между 12 и 18 г., те на 100% са готови да емигрират! Такава е масовата повеля!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 24 rate down comment 4
mick
преди 10 години
Лекарите напускат, не толкова заради парите, колкото заради ниското качество на живот в България. Мизерията която е навсякъде - под предлог, че няма пари. Просто тук в България е нормално, човек да не си чисти пред къщата както се казва.. да стои и да чака някой друг да му свърши работата. Собствениците на имоти чакат ей така държавата да дойде и да им оправи улиците около имотите.. срещу симовличен данък от 50 лева на година и то за имот с цена 100 хил. лева....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 32 rate down comment 4
Императорът
преди 10 години
Защото никой не е навит след няколко години сериозно учене и в така отговорна професия, да работи за нередовно получавана мизерна заплата, че и да яде бой от хъхряшките бандити, които е принуден да лекува даром !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още