IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Руските амбиции за лидерство и на пазара на LNG стават все по-реални

Страната напредва с реализирането на нови два проекта, които при пълен капацитет ще могат да удвоят износа на втечнен природен газ

14:55 | 06.09.19 г. 40
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Русия се приближава с една стъпка по-близо до превръщането си във водещ играч на глобалния пазар на втечнен природен газ (LNG). Това става факт, след като две от най-големите ѝ енергийни компании напредват все повече с плановете си да изнасят гориво от някои от най-отдалечените кътчета на страната, посочва Bloomberg.

Държавният гигант „Роснефт“ обяви в четвъртък, че планира, заедно със свои партньори от проекта „Сахалин-1“, да построи централа за износ на LNG в източния пристанищен град Де-Кастри. Междувременно компанията „Новатек“ - най-големият производител на втечнен природен газ в страната, даде окончателно зелена светлина на инвестицията си за 21 млрд. долара за строежа на LNG терминал „Арктик-2“ в Обския залив, край бреговете на Западен Сибир.

Природният газ се очаква да се превърне в най-бързо разрастващия се пазар на изкопаеми горива до 2040 г., като все по-често ще бъде пренасян в течна форма, показват проучвания на Международната агенция по енергетика. Китай, Индия и други развиващи се държави планират да увеличат вноса в опит да направят енергията и електричеството по-достъпно за своето население, като в същото време ограничат ефектите от замърсяването при използването на въглища и нефт.

Общо двата проекта ще могат да изнасят около 26 млн. тона втечнен природен газ на година, което ще удвои настоящия руски капацитет. Русия вече е най-големият световен износител на газ по тръби и вторият по големина износител на петрол с танкери. Разрастването на сегмента на LNG ще даде на руския президент Валдимир Путин по-голям лост за влияние върху глобалната икономика посредством значителните енергийни ресурси на страната. русия русия

„След срива в цените на петрола през 2015 г. и огромното прибавяне на австралийски LNG големите играчи задържаха основните си инвестиции във втечнен природен газ – но това се променя сега. Глобалният пазар на LNG се очаква да достигне дефицит на доставки до 2023 г.“, посочва Фаузиа Марзуки, анализатор на BloombergNEF.

Русия, която държи 8% от глобалния пазар на втечнен природен газ, иска да увеличи дела си до 20% до 2035 г., за да може да влезе в лигата на най-големите износители, сред които Катар и Австралия. Сходни амбиции имат и САЩ, които също работят усилено за увеличаването на дела си от пазара на LNG.

Съобщението от четвъртък, направено в рамките на Източния икономически форум във Владивосток, подчертава това колко бързо страната постига напредък към своята цел. Първият завод за LNG в страната - „Сахалин-2“ на „Газпром“, отвори врати през 2009 г., а вторият - „Ямал“ на „Новатек“, работи едва от 2017 г.

Очаква се производството в новия завод „Арктик-2“ да започне до края на третото тримесечие на 2023 г., заяви главният изпълнителен директор на „Новатек“ Леонид Микелсон. След окончателното си завършване съоръжението ще може да произвежда 19,8 млн. тона втечнен природен газ годишно.

Главният изпълнителен директор на „Роснефт“ Игор Сечин не посочи график за начало на работата на новия LNG обект на компанията, която обаче по думите му ще може да произвежда около 6,2 млн. тона втечнен газ годишно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:52 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

19
rate up comment 10 rate down comment 7
Императорът
преди 4 години
АВТОРЧЕТОООООО !!!Напиши си домашното най-напред. Да беше поотворил сайтът на Газпром поне - за да прочетеш: кой строи най-най-най-голямата фабрика за LNG - край Петербург? Слабичко, авторче, слабичко...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 10 rate down comment 7
Императорът
преди 4 години
Новите находища в Северен Кипър са ЖАЛКИ като обем пред газпромовите. Те не могат дори да заменят сосното находище в холандската акватория, което пуска кепенците вече. Втечненият газ не може да конкурира тръбният - поне тоя втечнен от другия край на света. Декарбонизация - ама нъцки - и в статията е написано - че потреблението на газчица ще расте страшно бърже - заради рязко нарастващите енергийни нужди на света, а и заради електромобилите. Ако до 20 години светът успее да се откаже дори само от въглището, това ще е огромен успех.Така че има достатъчно пазар и за тръбен газ, и за LNG. А и написаното в статията не е пълно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 12 rate down comment 9
Императорът
преди 4 години
Тц. Забравяш, че тръбата винаги е по-изгодна откъм цена за потребителите от танкерът с LNG. Втечненият газ е за тия, дето няма как да се избичи тръба до тях. В момента САЩ се борят с Русия в Европа, продавайки някакви жалки количества втечнен газ НА ЗАГУБА - а Газпром прави достатъчно сосни печалби - та тая година да имам дивидентна сгода 9.30% !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 14 rate down comment 8
Императорът
преди 4 години
Стоенчо, гледай да не ти се пукне сърчицето, старо момче, че на твоите години разочарованията и безсилната злоба са опасни за здравенцето.Пищи колкото щеш, че някой си газопровод струвал 55 МБ, само дето няма нищо такова. Газпром е ного добре печелеща компания и ние: нейните акционери сме си ного доволни от нея. САЩ не могат да санкционират нищо - в случая имат власт и значимост горе-долу колкото имаш и ти. така че ходи пийни една рикия да се успокоиш, качи се на покривът на панелката, покрещи малко в пространството и после ще спиш като къпан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 11 rate down comment 11
Sokratus
преди 4 години
Мозамбик ще изнася 25 млн тока LNG през 2025, точно толкова иска да добави Русия!За да вземе 20% дял ще трябва да добави тройно количество и другите да спят!Излезе, че газ има навсякъде, само нашето правителство мисли, че има само в Русия и трябва да им лакейничи!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 17 rate down comment 11
promo
преди 4 години
още ли ти плащат за да ръсиш такива глупости или вече ти е станало навик ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 11 rate down comment 0
data
преди 4 години
Абе опитват се всячески да удържат пазарния дял в Европа , обаче става все по трудно - много станаа маймуните на клона и все повече ще стават . Щот както е казал класика - кат си лидер в нящо пътя е само надоле
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 7
julian12
преди 4 години
Старшинката, я кажи коя голяма компания на запад плаща данъци? Амазон, Гугъл, Оракъл.. една от най големите бирарии В Европа също. Това са милиарди долари, които не влизат в бюджета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 4 години
От сутринта съм на мапването на лист : " Map map = list.stream() .collect(Collectors.toMap(Person::getId, Person::getName)); map.forEach((x, y) -> System.out.println("Key: " + x +", value: "+ y));}Когато ми дойдат в повече точките и запетаите, почивам с лафмоабет с або.ригени чийто представител за България си ти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 16 rate down comment 3
Onia
преди 4 години
Ама нали втечненият газ беше скъп, нерентабилен, заробващ и не беше алтернатива на тръбите?? Сега как да троля? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още