IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проблемът на Япония не е Абеномиката, а липсата на достатъчно от нея

Свиването на БВП през последното тримесечие на 2019 г. е пряка и предсказуема последица от повишаването на данъка върху потреблението

10:47 | 06.03.20 г. 22
Автор - снимка
Създател
<p>
	Япония има нужда от повече Абеномика. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Япония има нужда от повече Абеномика. Снимка: Bloomberg

Икономическата политика, на чиято база през 2012 г. беше избран министър-председателят на Япония Шиндзо Абе, трябваше да включва три стълба: парично облекчаване, фискални стимули и структурна реформа за стимулиране на растежа и избягване на дефлацията. Ако Абе беше спазил това предписание - особено фискалните стимули - той нямаше да бъде заплашен от втора техническа рецесия по време на премиерството си, пише Financial Times в редакционен коментар.     

Последните данни за растежа
показват, че БВП на Япония се е свил с годишен темп от 6,3% през последното тримесечие на 2019 г. Правителството на Абе побърза да обвини тайфуните и нетипично мекото време, но подобни обяснения са несъстоятелни: спадът на производството е голям и сходен в цялата страна. Той е пряка и предсказуема последица от повишаването на данъка върху потреблението от 8 на 10 на сто в началото на октомври. Абе сам си го причини.

Абеномиката имаше смисъл, тъй като тя се зае с проблемите, които измъчваха Япония през предходното десетилетие. Прекалено предпазливата парична политика, особено след финансовата криза през 2008 г., означаваше, че Япония има високи реални лихвени проценти и скъпа валута. Преждевременните опити за повишаване на данъците или намаляване на разходите задушиха възстановяването, докато потенциалният растеж на Япония отслабваше със застаряването на населението. Страната заседна в равновесие с недостатъчна заетост, вкоренени очаквания за дефлация и високи корпоративни спестявания, компенсирани от държавни дефицити.

Всички елементи на Абеномиката трябваше да заработят заедно, за да тласнат икономиката към нов баланс: парични стимули за отслабване на йената, фискални стимули за възобновяване на търсенето и структурни мерки, като търговски сделки, за създаване на възможности за растеж и стимули за бизнес инвестиции. Никога не се очертаваше да е лесно, но тази комбинация доказа своята стойност. 2013 г. донесе рязко обезценяване на йената и прилив на оптимизъм. През целия мандат на Абе японската икономика се справяше по-добре в сравнение с предишните години, като инфлацията бе ниска, но положителна, а безработицата се понижи до рекордното дъно от 2,2 на сто.

Затова е още по-жалко, че Абе многократно се предаваше пред ястребите в своето правителство относно дефицита. Цялата положителна инерция на Абеномиката се изгуби с повишаване на данъка върху потреблението през 2014 г., което предизвика техническа рецесия и сега същото се случва отново.

Япония има достатъчно спестявания. Това, което й липсва, е потреблението. Абе усети, че трябва да повиши данъците, но щеше да има по-голям смисъл да се бе насочил към спестяванията, може би чрез ограничаване на амортизационните отстъпки, разрешени на корпорации, които правеха рекордни печалби. Притискането на домакинствата чрез данъка върху потреблението, когато те вече плащат повече за свързани със застаряването разходи, като застраховката за грижи, неизменно затруднява икономиката.

Мнозина оправдават увеличението на данъка заради публичния дълг на Япония, който възлиза на около 240 на сто от БВП, но свръх ниските лихви означават, че обслужването му е пренебрежим разход. Други критици обвиняват Абе за недостатъчната структурна реформа. Статистиката му в тази област обаче е прилична, прокарвайки някои съществени търговски сделки, макар и без драстични промени на пазара на труда.

С избухването на коронавируса икономическите перспективи пред Япония бяха помрачени. Единственото разумно действие, което Абе може да предприеме в краткосрочен план - различно от политически невъзможното оттегляне на вдигнатия данък - е повече фискални стимули. Проблемът, както през последните седем години, не е Абеномиката, а липсата на достатъчно количество от нея.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 3
scott
преди 4 години
Грешно разбиране, грешна статиа!ЯПОНИЯ БЕШЕ ЧАСТ ОТ ИКОНОМИЧЕСКИ ЕКДСПЕРИМЕНТ ЗА БЪДЕЩЕТО НА УПРАВЛЕНИЕТО. Беха проведин 3! По едно и също време с различни цели, по цел свет. Икономически - в Япония, Демографски в Европа и еко, в скандинавието. Та, целта на опитите върху големи маси от хора в реално време беше да се опитат и стиковат намерения на кукловодите за бъдещо управление-господство. В Япония опитаха кака да сварът жаба у тенджерата. Особено ги интересуваше кво става, ако въвъдеш нулеви лихви върху продуктивно, иновативно и дисциплинирано общество с висок стандарт. Секи разувен човек би си изтеглил МОМНТЕЛНА парите от банките. Е, научиха се как да махат разумът и да подгреват бавно водата у тенджерата на жабите. Сичко най-успешно и полезно от експеримента беше приложено след това и в САЩ. Що, мислите си вие, яцб и фед беха у дефаза? Ного просто, зимат ена приложима идея, прилагат на ново мяст с положителен ефект за банкстерите и кукловодите като ЕИДНОВРЕМЕННО с това залагат и усилват негативните страни на идеята върху опитните мишки. Ей затва ТРЕТАТА СТРЕЛА на абе никога не бе ПРИЛОЖЕНА, А ПЪРВИТЕ ДВЕ БЕХА НАПРАВЕНИ ТАКА, ЧЕ ДА НЕ УЛУЧВАТ ЦЕЛТА. Шегичка. и забавление за кукловодът. ков ще ги прлават японците? ного просто, ше си прават опити с тех докъто не умрът. Иматне жаба, тенджера и вода вече подгрята на 40 градуса? Въпрэсът който секи нАучен ръководител би си задал е следниа: дали жабешкото бутче ше е вкусно и ше става за ядене след смъртта на жабата у тенджерата поради сваряване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 2
georgi_shum
преди 4 години
Не е същото :) ДДС се плаща от всички по веригата и междинните платци, т. е фирмите могат да си го възстановяват, при определени условия Sales Tax се плаща само от крайният потребител
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 4 години
прав си, проверих .. не е ВАТ, ами селс такс, аз съм бил в грешка... но пак ми изглежда същото, но с друго име
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 4 години
В САЩ съм сигурен че има ДДС (VAT), спомням си го по бележките като съм си купувал разни неща от там навремето... даже си имат такс фрии дей !Добре де, но смисъла му не е ли същия (за Япония) пак процент върху крайната цена за потребителя? или разликата е че не се начислява между различните субекти по веригата, а само на крайния ? ...което май е се тая, но без излишната бюрокрация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 2
georgi_shum
преди 4 години
Не е ДДС. В Япония, както и в САЩ ДДС нямаИмат данък продажба, който се начислява върху продажната цена на стоки и услуги, и се плаща от крайният потребител. И миналата година го вдигнаха до 10 % от мисля 8..Като естествено за определени социално значими стоки има преференциални ставки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 3
дядя Вова
преди 4 години
Имаше японско чудо, но беше доста отдавна: 80-те години.90-те си направиха харакири.А, че нямало какво да си правят парите - глупост.БиБиСи рече,че японски пенсионери нарочно правят престъпления, за да попаднат в затвора - да ги хранят и топлят без пари.И това там е класически спорт из пенсионерите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 5
studioaa
преди 4 години
Японците няма какво да правят с парите, които получават от износа си за САЩ и затова си купуват книжа. Всъщност алтернативата е да се въведат мита за него и затова японците просто имат споразумение със САЩ за това... Японското чудо е мит и никога не е съществувало. Не бъркай балон с бум...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 6
дядя Вова
преди 4 години
Помните ли как Никсън спря мераклиите за още златосрещу зелени хартийки.Тейнологията е проста: комбинация от 3 пръста!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 6
дядя Вова
преди 4 години
"Япония има достатъчно спестявания."Няма! Те са в книжа на Федералният резерв,кое ще рече, че са колониална такса и никога няма да се изплатятв пълният им обем - дори и да пищят от протест.Ако спрат да купуват, за начало ще им се напомни колко американски бази има из островите.Японското чудо си направи харакири само с едното напомняне -кой кара влака!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
khao
преди 4 години
данък върху потреблението ... тоест ДДС ? или се говори за друг данък ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още