IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕЦБ обяви след среднощно заседание нова програма за облигации за 750 млрд. евро

Банката си даде голяма гъвкавост и така може да „купи почти всичко“ по всяко време и в каквато и да е степен, казва анализатор

07:12 | 19.03.20 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Alex Kraus/Bloomberg</p>

Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Кристин Лагард избра доста ясни думи. „Извънредните времена изискват извънредни стъпки“, подчерта президентът  на Европейската централна банка (ЕЦБ) в услугата за кратки съобщения Twitter.

За тази цел централната банка обяви в четвъртък безпрецедентен спасителен пакет: Тя ще закупи още облигации на стойност 750 милиарда евро и ще си даде много свобода на действие, както заявиха банкерите във Франкфурт. Пакетът се нарича „Пандемична програма за спешни покупки“ (PEPP) и се планира да се изпълнява до края на 2020 г. или до края на кризата с коронавируса.
 

„В рамките на нашия мандат сме решени да използваме пълния потенциал на нашите инструменти“, поясни Лагард. ЕЦБ е решена така да оформи финансовата среда, че всички области на икономиката да могат да се справят с последиците от коронавирусната епидемия, каза тя. „Това важи еднакво за семейства, компании, банки и правителства".

Едва преди седмица седмица Лагард обяви и допълнителен пакет от 120 млрд. евро, но явно бързо развиващата се обстановка и сривовете на пазарите са принудили ЕЦБ да действа по-агресивно.

Новата програма ще важи за всички активи, които и досега бяха допустими за изкупуване - не само ДЦК, а и корпоративни книжа, отговарящи на определен минимален праг на кредитно качество. Разширяват се и класовете активи, които могат да бъдат купувани, а също и се занижават леко изискванията към обезпеченията. Благодарение на специално разрешение централната банка може да купува и гръцки държавни облигации по PEPP. Досега те бяха изключени от текущи покупки на облигации поради слабия си кредитен рейтинг.

Запазва се квотният принцип да се изкупува държавен дълг пропорционално на участието на съответната членка на еврозоната в капитала на ЕЦБ. Но за разлика от досега, сега се дава повече свобода по отношение на покупките във времето. Тези квоти досега се съблюдаваха всеки месец, а сега ще може да се купуват повече конкретни класове активи в началото.

Корпоративните облигации и корпоративните заеми също ще бъдат част от програмата. По този начин ЕЦБ иска да улесни начина, по който банките получават пари от ЕЦБ. Лагард била готова да предприеме и допълнителни стъпки. ЕЦБ би направила всичко възможно за еврото. „Няма ограничения за това“, каза ръководителят на ЕЦБ. Пазарните наблюдатели виждат това като ново издание на обещанието на Марио Драги. Тогавашният ръководител на ЕЦБ също беше дал уверения в разгара на еврокризата, че ще направи всичко необходимо, за да спаси общата валута.

"Фактът, че решенията за паричната политика се вземат в сряда малко преди полунощ, показва колко сериозна е ситуацията", казва пред Handelsblatt Торстен Слок, главен икономист в Deutsche Bank в Ню Йорк. „Това никога не се e случвало". Слок вярва, че този ход може отлепи пазарите от дъното.

Заедно с текущата програма за закупуване на облигации ЕЦБ ще има обем на покупките от над 100 милиарда евро всеки месец до края на годината. Това е значително повече от 80 милиарда евро, които Драги използва всеки месец в разгара на кризата с еврото. Освен това ЕЦБ си даде голяма гъвкавост и по този начин може да „купи почти всичко“ по всяко време и в каквато и да е степен, казва Слок.

Сега отново е ред на правителствата. „Централните банки очевидно са готови да използват всички свои инструменти за подкрепа на финансовите пазари. Въпреки това ние все още виждаме необходимост от мерки и фискална политика, за да поемем частните кредитни рискове“, предупреждава Ебрахим Рахбари, анализатор на Citigroup. Само тогава финансовите пазари могат да бъдат стабилизирани в дългосрочен план.

В крайна сметка обявяването на мерките даде тласък на фючърсите на широкия щатски индекс S&P 500 при откриването. S&P може да стартира в четвъртък на плюс след поредния търговски ден на загуби в сряда. Фючърсите върху Dow Jones пък сигнализират за около 300 пункта покачване при следващата сесия, след като вчера той загуби 1300 пункта.

Въпреки това проблемите в САЩ също се множат: Най-големите американски автомобилни компании General Motors (GM), Ford и Fiat Chrysler прекратяват производството си в САЩ, Канада и Мексико. Компаниите са се споразумели за това с обединението на автомобилните служители (UAW). Решението се случва, след като служители в компаниите са се заразили с коронавируса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:11 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 4
Valentin13
преди 4 години
накратко - купувам долари
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 2
mvr0306
преди 4 години
Не се знае кой и какво ще връща от новонапечатаните пари....тече гигантско ограбване и крадене в невиждани размери под формата на "мерки за справяне с кризата" Някой ще си напълни много сериозно джоба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 2
al64ad
преди 4 години
Фючърса на ДАУДЖОНС в момента е на -2.7% ,толкова за ефекта от инструмента ползван дълги години......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
Jorkata
преди 4 години
Печатаааай! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
pioner
преди 4 години
Тези хора освен "ние ще наливаме пари" друго не знаят. И това работи в среда в която хората пазаруват, а фирмите инвестират (доколко правилно ???) и парите се въртят и правят добавена стойност. Днес обаче имаме друга ситуация. Днес хората си стоят по домовете и купуват само неща от първа необходимост и тоалетна хартия; фирмите свиват производствата или затварят заводи; услуги като туризма, транспорта и рекламата съкращават персонал. Независимо колко пари налеем в банките в момента те просто ще стоят там и ще се топят от отрицателните лихви. А някой после трябва да ги връща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още