IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Инициатива на софтуерните компании ще привлича българи от чужбина

Образованието и опитът в чужбина са търсени предимства от работодателите, особено в експортно-ориентирани индустрии, каквато е софтуерната

13:17 | 14.08.18 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

В стартирало при засилен интерес и протичащо с нарастваща активност проучване Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) събра едва за 10 дни над 2000 мнения на българи от чужбина относно плановете им за връщане в България. Анкетата ще бъде активна до 25.9.2018 г.

Инициативата "ЗАвръщането" е част от стратегията на асоциацията за преодоляване на недостига от квалифицирани специалисти, който години наред възпрепятства естествения растеж не само на бранша, но и на цялата икономика на страната.

Образованието и опитът в чужбина са търсени предимства от работодателите, особено в експортно-ориентирани индустрии, каквато е софтуерната. Секторът може да предложи не само много добър стандарт на живот, но и възможности за професионална реализация, които са реални алтернативи на тези в чужбина. С инициативата "ЗАвръщането" браншът планира да популяризира възможностите, които предлага.

Анкетата е първа стъпка от инициативата, с която да се събере информация за нагласите на българите в чужбина и причините, поради които биха се върнали в България. Резултатите ще бъдат обявени след изтичане на крайния срок на анкетата и обработката на резултатите. Проучването се разпространява с подкрепата на Министерство на икономиката, Държавна агенция за българите в чужбина и Фондация Тук-Там.



Според годишното изследване на БАСКОМ - Барометър на софтуерната индустрия в България, през последния петгодишен период браншът бележи устойчив двуцифрен ръст (14% за 2016 г., прогнозни данни за 2017 г. - 12% ), като оперативните приходи са нараснали повече от два пъти – от 928 млн. лева през 2011 г. до 2 млрд. лева през 2016 г. или с цели 121%. За същия период делът на общите приходи на софтуерната индустрия спрямо БВП почти се е удвоил – от 1.16% през 2011 до 2.22% през 2016 година. За периода 2011 – 2016 г. броят на работните места в софтуерния бранш е нараснал с 67% - от 13 627 позиции през 2011 г. до 22 703 позиции през 2016 година.

Освен инициативата, насочена към българите в чужбина, БАСКОМ работи и в други направления за преодоляване на недостига на кадри - квалификация и преквалификация на специалисти в България, както и привличане на чуждестранни граждани за работа в българската софтуерна индустрия. Пример са няколкото софтуерни академии, работата на асоциацията с университетите по редица проекти, включително и международни, за актуализиране на учебните планове и програми за обучение на специалисти, съгласно потребностите на бизнеса и пазара на труда.

Стъпки в същата посока са и стартиралите през миналата година две инициативи на БАСКОМ, в партньорство с водещите ИКТ организации в България, активното сътрудничество на МОН и образователните институции - Национална програма „Обучение за ИТ кариера“ (3-годишен модул) и обучение на младежи в професионалните гимназии (5-годишен модул) за придобиване на професионална квалификация „Приложен програмист“. БАСКОМ работи активно и с ангажираните държавни институции в посока оптимизиране на нормативната уредба по отношение на процедурата за наемане на висококвалифицирани специалисти от страни извън ЕС и издаване на съответните разрешителни за работа в България (т. нар. "синя карта").

Вижте още технологични новини в материала на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:34 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

6
rate up comment 13 rate down comment 3
studioaa
преди 5 години
Според мен няма никакъв шанс хора завършили чужд университет в чужбина да се завърнат, за да работят у нас в ИКТ. Причините за това са много например с българската заплата студентския кредит(в рамките на 50 хил. евро) е реално неизплатим за някакъв разумен срок. Как с 2-3к заплата ще изплащаш такава сума 15 години без работиш за себе си?? Хората със семейства и деца с чужденци също няма как никога да бъдат привлечени у нас. Може би единствените, които биха се завърнали са българи учили у нас и заминали да работят в чужбина за известно време и с носталгия по родната страна... Успех в начинанието...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 3
julian12
преди 5 години
Освен това, както обикновенно, НИЩО не си разбрал от това което е написал neverland. Не че е нещо необичайно .... То ти си извествен във форума с неспособноста си да ползваш този така чувствителен орган наречен, мозък.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 3
julian12
преди 5 години
ке-не-фи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 5
julian12
преди 5 години
Бил си в щатите да миеш ***. И да ти кажа да живееш на запад не е като да си бил там за 3 месеца.Стадарта на запад за програмисти е доста висок, но ти няма как да знаеш това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 14
khao
преди 5 години
абсолютно прав си, не случайно повечето емигрантчета тук са нискочели фенове на Късия, ама като ги питаш кво работят всичкото инженер ...Добре че и ние сме били там, че да ги видим по първо лице... и без такива инициативи стандарта на ИТ тук е по висок от на Запад и това може да ви го каже всеки програмист :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 31 rate down comment 3
neverland
преди 5 години
"Не всичко е париииии приятелююю...."По принцип, като причина "чистият кеш" е причина за емиграция и живот зад граница основно за най-слабо или изобщо не образовани хора.Тезата на емигрантите, които бачкат нещо повече от берачи и чистачи, е че не им се връща не толкова, защото там взимат прекалено много, а в БГ прекалено малко, а защото не харесват Системата(здравеопазването, сигурността, инфраструктурата, безнаказаността), която няма да се промени колкото и да звемат в БГ.Дали ще взимаш в Германия 3 к евро или в БГ 4 к лв, не мисля че има особенна разлика. За високо платените специалисти конкретното число на възнаграждение няма значение, 1000 на пред-назад...все тая, те търсят вече други допълващи стимули-среда, отношение, признание, растеж...такива хора не се стимулират с по-висока заплата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още