IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Квотната сделка на ОПЕК и Русия се изправя пред нова заплаха

На фона на последния подем на цените на петрола въпросът е дали стратегията не работи твърде добре

10:51 | 18.01.18 г. 20
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Когато Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия се срещнат този уикенд, за да прегледат стратегията си за намаляване на глобалното пренасищане на петролния пазар, те ще се изправят пред необикновен проблем: тя може би работи твърде добре, пише Bloomberg.

Докато квотите им, заедно със стабилното глобално търсене, затягат пазара, цените на суровия петрол се вдигнаха до тригодишен връх от около 70 долара за барел. Това доведе до предупреждения – от петролния министър на Иран до Goldman Sachs – за нов ръст на производството в САЩ, което унищожава усилията на ОПЕК.

„Голямото опасение са цените – дали те се тревожат, че цените се повишават твърде бързо?“, коментира Майк Уитнър, ръководител на проучванията на петролните пазари в Societe Generale в Ню Йорк. „Има много причини за тревога, но на върха в списъка е как ще отговори производството в САЩ“.

Предвид все още наличния огромен излишък от петрол министрите от ОАЕ, Ирак и Кувейт настояват, че няма нужда да се променя стратегията и че картелът ще се придържа към плана си за ограничаване на добива до края на годината. Въпреки това скокът на цените означава, че делегатите, които се събират в оманската столица Мускат, трябва да решат как да излязат от квотите.

Сделката между ОПЕК и другите производители, включително Русия, бе сключена през 2016 г., които обединиха усилия, за да се справят с шистовия бум в САЩ, наводнил пазарите и свалил цените. През по-голямата част от 2017 г. те изпитваха трудности, тъй като глобалните резерви останаха високи, а цените – ниски.

Но стратегията набра сила през втората половина на годината. Цените реагираха и фючърсите върху Брента достигнаха 70,05 долара на 11 януари – най-високото си ниво от декември 2014 г. Макар че това дава на страните производителки известно успокоение, то носи и съответните проблемни последици.

Вследствие на нови инвестиции производството в САЩ може да достигне 11 млн. барела на ден през годината, задминавайки саудитския и руския добив, сочат официални прогнози на американското правителство. За сравнение, оценката за 2017 г. бе за 9,3 млн. барела на ден.

Нарастващото търсене на суров петрол обаче ще помогне да се заличи част от допълнителното производство. Глобалното потребление ще се разшири с около 1,5 млн. барела на ден тази година, заяви генералният секретар на ОПЕК по-рано този месец.

Производителите официално ще разгледат споразумението си през юни и може да започнат да свиват квотите през втората половина на годината, смятат анализатори. Саудитска Арабия и Русия – най-големите производители в сделката – неведнъж са подчертавали, че когато времето за прекратяване на сделката дойде, това ще бъде направено постепенно.

В същото време натискът за промяна на стратегията вероятно ще се смекчи през следващите седмици с поевтиняването на петрола, смятат от Citigroup и Societe. Фючърсите ще спаднат заедно заради по-слабото сезонно търсене, тъй като нуждата от зимни горива отминава, а хедж фондовете печелят от последното рали.

„Засега, тъй като ценовата сила изглежда временна, смятам, че ОПЕК ще кажат, че вървят към ребалансиране на пазара и продължават напред“, казва Ед Морс, ръководител на проучванията на суровините в Citigroup. “Може да има споразумение за увеличение на добива през лятото“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 21 rate down comment 12
Mavi Goz
преди 6 години
Добре бре, ***, що не ни светнеш коя икономика се пръсна по шевовете вследствие на сгромолясването на цените на нефта? Щото аз от сериозни хора чувам само за яростно драпане да се докопат до заветните 2% инфлация... Некъв растеж с нула и точка отпред, до преди да мине нетът $50... Понесло й било супер на икономиката, па и на "всяка" даже, според другия жмок след тебе... :lol: Понесе й добре три години печатане и наливане на трилиони - това й понесе добре на вашата икономика! Спрете да наливате и ше видите как пада и нефта и колко добре й се отразява на вашата икономика евтината слуз...Икономисти, геби, хем хематолози... :lol: Безработни муньовци най я разбират икономиката, щото си броят стотинките на бензиностанцията и пътят до морето им е най-големия разход от целата ваканция... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 5
red6
преди 6 години
Правилно за БГ икономиката. Всъщност, това се понасяше добре от всяка икономика, която е базирана на нещо различно от това да помпа слуз или пръ-дня. И нищо друго съществено да не прави - само да помпат като изоглавени и да изливат пари - я за народа, я за олигарсите/принцовете им (повече за втората категория).Единствения плюс на вдигането на цените е, че ще се активизира алтернативния сектор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 15
mrynmryn
преди 6 години
Да, в любимата ти Русия, икономиката се пръска по шевовете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 17
Mavi Goz
преди 6 години
И понеже си голем хематолог, що не питаш Горанов или даже шефа му, дали искат данъчната основа на нефтопродуктите да падне наполовина? :lol: шебек...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 23 rate down comment 19
Mavi Goz
преди 6 години
Щом изобщо си видел некъде "българска икономика", ясно до къде ти е погледът... :lol: Важното е мишо да сипва повече бензинец с надницата от триесе-пеесетина лева - това си е напрао икономика... на сдраните потури... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 23 rate down comment 14
mrynmryn
преди 6 години
Българската го понасяше доста добре, дреме ми за останалите.Ти си една долна пoдлoгa и такъв ще си останеш, в кръвта ти е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 27 rate down comment 26
Mavi Goz
преди 6 години
Айде баста празни плямпаници! Никой няма полза от ниски цени на петрола! Световната икономика не може да го понесе! Цялата операция по свалянето на цените всички знаят с каква цел беше проведена - жалък опит да повторят номера на Рейгън от 80-те и да съборят Русия! И както със санкциите, дълбоко си го натресоха и на себе си! Оказа се, че за разлика от разни кратуни, в Русия са си научили урока и не оставят нищо на случайни хрумки - мислят напред и са си създали достатъчно инструменти за реакция - и политически, и финансови, и силови. Митовете за тъ пото джудже, пияните бля дове и държавата-бензиностанция затихнаха заедно с воплите на Джон Маккейн...Всичко тече, всичко се променя, но некои са достатъчно тъ пи, за да си правят илюзии, че могат със стари пинизи да решават нови и много различни проблеми на днешния свят. Той брутално се променя без да му пука дали това ни харесва и оядени, лоясали и безполови мозъци не са в състояние да го приемат в реалните му очертания. А ако просто не искат, един ден ще се усетят нае бани и изоставени. И тогава ще им остане само ядрения бутон, за да не останат живи, които да им се гаврят или да им търсят сметка...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 6 години
Човек наистина трябва да не разбира нищо, за да не проумее че се намираме във фаза експанзия на икономическия цикъл. Цените на нефта и останалите суровини ще растат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 4
bgMan
преди 6 години
Сега пък какво - да не би така повишаващата се цена на петрола да ги уплаши случайно да не станат предпоставка за нова още по-голяма рецесия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 20
caller
преди 6 години
Едва ли само сделката за ограничаването на добива води пазара. Добивът си има граници, а ниските цени просто изкривяват пазара. Нормално е сега да има корекция нагоре към по-нормално положение. Отделно щатите са изконсумирали потенциала си за увеличеиние на добива в доста големи граници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още