IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изходът на Русия от Сирия

Москва трябва да спре да определя опозицията като терористи, ако иска по-бързо да приключи интеревенцията си, коментира BloombergView

15:41 | 23.10.15 г. 27
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Ако лидерите на Русия се съмняват в успеха си в Сирия, то те определено не го показват. Може да се наложи обаче да преосмислят подхода си, ако искат бързо да приключат с интервенцията, коментира BloombergView.

Започвайки с президента Владимир Путин, руските представители през тази седмица се наслаждават на това да сравняват военната си интервенция с провала на водените от САЩ военновъздушни удари, които целят да отблъснат „Ислямска държава“.

„Партньорите ни не постигат нищо ефективно, а първите действия на нашите сили вече дават някои резултати“, заяви Путин на годишната конференция на Валдайския дискусионен клуб в Сочи в четвъртък. Посланието му: Русия се завърна, и то като по-полезен световен играч от САЩ.

Дори и така да е, руската политика в Сирия отразява някои несъответствия, които тормозят САЩ.

Русия, например, настоява, че военните ѝ операции би трябвало бързо да доведат до преговори за политическо решение – нещо, което е твърде невероятно да се случи, ако тя продължава да третира въоръжената опозиция на президента Башар Асад като терористична. Този подход е продиктуван от целта на Русия да спаси Асад, който осигурява сухопътните войски, завземащи територия след въздушните удари.

Най-голямата битка на Асад е с множеството бунтовници на запад, а не на изток, където е концентрирана „Ислямска държава“. Затова руските военновъздушни нападения до голяма степен не засягат ИДИЛ, докато в същото време атакуват всички други опоненти на Асад. Руските представители добре разбират разликата, но не смятат, че е от значение. Ако вдигнеш оръжие срещу страната, то значи си терорист.

Това наподобява на опита на Русия в Чечня, където Москва се сблъска с движение за независимост, част от което се радикализира и се превърна в ислямска терористична група. Путин дойде на власт в Русия няколко месеца след старта на втората чеченска война през 1999 г. и смачка всякаква съпротива, оставяйки след себе си лоялен военачалник, който да управлява.

„Не трябва да се опитваме да си играем и да разграничаваме умерените от неумерените терористи. Каква е разликата?“, заяви Путин в четвъртък. Той продължи, казвайки, че водената от САЩ коалиция в Сирия се проваля, защото се опитва да играе определяната от него като „двойна игра“, обявявайки война на някои терористи докато си сътрудничи с други.

Второ, Путин няма да се откаже от Асад, за да привлече сунитската опозиция на масата за преговори. Поканата към сирийския президент в Москва през тази седмица беше голяма символична стъпка, която показа, че Асад има личната подкрепа на Путин и че, за разлика от САЩ, Русия не изоставя съюзниците си.

Дори ако Путин иска да изтъргува Асад, казва Виталий Наумкин, международно признат руски авторитет по Близкия изток, „иранците биха били абсолютно против“. А имайки предвид, общите усилия на Путин и Иран в Сирия (той успя да спечели подкрепата на председателя на иранския парламент, Али Лариджани, в панела срещу САЩ на конференцията в четвъртък), това, което иска Иран има значение.

Трето, Русия не иска да раздели Сирия, ход, който може значително да съкрати времетраенето на войната. Путин се ангажира към запазването на единството на Сирия в изявление след срещата си с Асад и описа разделянето като рецепта за вечни бъдещи конфликти.

И накрая, руската интервенция в Сирия е ограничена до въздушни удари и е със срок от около 4 месеца. Това рязко контрастира с максималистичните цели на Русия. Тя явно иска кампанията да свърши както войната ѝ в Чечня, с пълен разгром на опозиционните „терористи“, а лоялните сунити – да бъдат привлечени към омиротворяване на страната с груба сила. И все пак за това най-вероятно ще е нужна дълга военна кампания, особено имайки предвид, че, за разлика от Чечня, войната в Сирия е сектантска, а опозицията се подкрепя от външни сили.

„Изключително зависими сме от това дали ще постигнат успех на земя“, казва Фьодор Лукянов, председател на руския Council on Foreign and Defense Policy. “Дали сирийската армия е наистина достатъчно подготвена?“

Така че с колко може да се скъси войната?

Не е нужно военновъздушната кампания да продължи до постигането на споразумение за спиране на огъня, казва Наумкин. Тя просто трябва да промени баланса на силите на земята дотолкова, че представителите на опозицията да бъдат привлечени в нов политически процес. Има признаци, че руските представители разбират, че това не може да се случи, ако продължават да твърдят, че всички членове на сунитската опозиция са терористи. Те са започнали опити за връзка с командирите на Свободната сирийска армия, които доскоро бяха определяни за американска измислица. Наумкин добре знае, че Южният фронт, група от над 50 милиции в южна Сирия, работеща със САЩ и Йордания срещу „Ислямска държава“, има потенциал за намирането на умерени бунтовници, които да участват в преговори за примирие.

Путин заяви, че тази седмица е попитал Асад дали ако Русия успее да намери умерени бунтовници, готови да се присъединят към войната срещу терористите, правителството в Дамаск ще се съгласи. Никак не беше ясно дали Путин е убеден в подобна възможност, но той все пак потвърди, че Асад е дал съгласието си.

Може би Путин изглежда нетърпелив в опита си да привлече и САЩ отчасти защото знае, че ако Русия иска да приключи бързо, ще трябва да намери начин да преговаря със сунитските милиции за спиране на огъня на земя. В петък външните министри на Русия, Саудитска Арабия, Турция и САЩ трябва да се срещнат, за да обсъдят въпроса.

Докато Русия се преструва, че всички бунтовници са от „Ислямска държава“, няма голям смисъл САЩ също да се замесва. Но ако Путин реши да направи разграничение, Русия и САЩ може да успеят да преодолеят конфликтните си политики по отношение на Сирия.

Всичко за войната в Сирия четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:24 | 02.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 23 rate down comment 11
Стефчо
преди 8 години
никой не може да засенчи провала на твоя спонсор, който изхарчи дотук 3 плюс 3 трлн. долара бъдещи разходи за авантюрата в Бл. изток и който накрая се изсули оттам като пръдня от ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 17 rate down comment 10
michaelis12
преди 8 години
Сега се връщам и не мога да се прибера, затворен 1 Bezirk в хотел Империал са явно тоя Кери и Лавров ама не мога да се бутам с журналистите да ви пратя снимка, защото се падаше на 1 бежанец по 3 полицая ..... :)) Много полиция много нещо лудница и журналисти тарапана, джумбуш всичко стои и чака ..... Скиваш ли който има бомби колко вниманив му отделят .... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 20 rate down comment 10
michaelis12
преди 8 години
и ти и оня Инджев мое да ми напрайте по един *** ..... безплатно за вас брат ми :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 30 rate down comment 6
Hammer
преди 8 години
Един от тези "умерените" се беше взривил в училище и беше избил над 50 деца. Както няма добри вещици, така няма и умерени терористи :) Западната пропаганда явно е много отчаяна, за да хвърля подобни "аргументи". Констатирайки това си мисля, че Путин от доста време не е бил сравняван с Хитлер!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 7
многодобре
преди 8 години
...ще му пратят,веднага след като излязат от пясъците на португалският плаж.."El Observador: Десант на НАТО се препъна на португалски плаж"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 35
redcretin
преди 8 години
Проблеми няма, Рашастан ще си го получи и в Сирия. Не могат да останат там, а след случилото се самите те стават цел на ислямистки групировки (дори и не-терористични) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 25 rate down comment 6
Ango
преди 8 години
Само брътвежи в тази 'статия'.Първо трябва да се определи като какво е това нещо "въоръжена опозиция" , после - 'умерена въоръжена опозиция" и да се посои коя е тя и каквои добри дела извършва в териториите, завзето от нея. Светски училища ли прави, глави на място ли поставя, верска толерантност или пък към гейовете демонстрира , и т.н. После да се покаже ЕДИН влиятелен въоръжен умерен опзиционер и колко % доверие има сред населението на Сирия. Или поне ние да му знаем името....Между другото в териториите под 'ботуша на диктатора Асад" живеят 11 млн избиратели , колко са с деца и баби не знам, включително всички оцелели християни . Това е ПОВЕЧЕ от населението там от преди войната. На някой нещо да му говори това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 7
rew
преди 8 години
Интересно как Путин смее да говори публично за истината? Не се ли страхува, че може да му пратят един отряд морски хамерикански тулени да го вразумят набързо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 28 rate down comment 6
Сините камъни
преди 8 години
"""""""""""""Защо усилията на нашите американски партньори и техните съюзници в борбата с Ислямска държава не дават видими резултати? Очевидно е, че причината не е в недостиг на бойно снаряжение и потенциал. Безусловно, САЩ разполагат с огромен военен потенциал, който е най-големият в света. Просто винаги е трудно да се води двойна игра да се обявяваш за борба с терористите и едновременно да се опитваш да използваш части от тях, за да придвижваш фигурите по близкоизточната дъска в името на своите собствени интереси. Не е възможно да се постигне никакъв успех над тероризма, ако част от терористите се използват като таран за сваляне на неудобни режими. Това заяви руският президент Владимир Путин на 12-тото заседание на Международния дискусионен клуб Валдай на 22 октомври."""""
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 27 rate down comment 7
Сините камъни
преди 8 години
Още един *** на Иво Инджев!Сменете музиката на латерната, нямате доводи, то ясно, ама на вас не ви ли омръзна да пишете едно и също!Защо да емигрира българина, най-добре е американското посолство да се закрие!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още