IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ядрената енергия в САЩ – в упадък и притисната от Китай и Русия

До 2025 г. американската ядрена индустрия ще изгуби около 10 GW ядрени мощности без перспектива за увеличаване на капацитета на този тип енергия

19:57 | 08.09.20 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

САЩ искат да построят атомни електроцентрали, които да работят на Луната и Марс, като в същото време търсят помощ и черпят идеи от частния сектор за това как да се изгради повърхностна енергийна система за термоядрен синтез, която да позволи на хората да живеят дълго време в екстремни космически условия, пише Nucnet.

„Перспективата за разполагане на усъвършенстван реактор на лунната повърхност е колкото вълнуваща, толкова и предизвикателна, а партньорството с най-перспективните компании в частния сектор и националната лабораторна система ще ни помогне да стигнем до там“, споделя Джон Вагнер, ръководител в дирекцията по ядрени науки и технологии към Националната лаборатория в Айдахо.

Въпреки че ядрената промишленост като цяло остава с бичи поглед спрямо перспективите за следващото поколение реактори - инсталации, които могат да бъдат разположени в космоса - несигурността  продължава да обгръща дългосрочното бъдеще на традиционната, търговска ядрена индустрия

САЩ разполагат с най-голям брой атомни централи в света – 95, които са в търговска експлоатация, осигуряващи 20% от производството на електроенергия в страната, но според мнозина лидерството на Вашингтон в сектора се свива, тъй като усилията за изграждане на ново поколение големи реактори са измъчвани от проблеми, а застаряващите централи биват извеждани от експлоатация в условията на икономически, пазарен и финансов натиск.

Само две търговски ядрени централи се изграждат от САЩ към момента в света, докато Китай стои зад 10, а Русия – зад 4.

Според експерти въпросните два реактора тип AP1000 могат да се окажат последните големи реактори, построени от САЩ на фона на растящата популярност на малките модулни реактори и реакторите от четвърто поколение.

Уилям Магууд, генерален директор на базираната в Париж Агенция за ядрена енергия, посочва, че цената за изграждане на атомна електроцентрала е един от проблемите, които насочват пазара към по-малки реактори. Той изтъква, че конкуренцията в ядрената индустрия – най-вече в лицето на Китай и Русия - води до по-голям избор по отношение на технологиите за реакторите, но условията за финансиране и договорите често са определящият проблем за много клиенти.

Конкуренцията в редица страни със сравнително млада ядрена енергетика в лицето на руските и китайски държавни компании често се посочва от американската ядрена индустрия като основна пречка за нейното развитие.

Енергийният секретар на САЩ Дан Бройлет заяви, че много страни се обръщат към китайски и руски държавни предприятия за технологичната подкрепа, необходима за изграждането на реактори, докато САЩ остават встрани от процеса.

сащ сащ

"Всъщност Китай и Русия печелят геополитически лост чрез износ на ядрени експертни знания и чрез изграждане на 100-годишни двустранни отношения", изтъква Бройлет.

Има два елемента по отношение на проблемите на индустрията: невъзможност за изграждане на нови  големи атомни централи на родна земя, тъй като съществуват редица трудности при осигуряване на финансиране; невъзможност за ефективна конкуренция отвъд граница, тъй като Китай и Русия могат да предложат условия за проекти, подкрепени от съответните им правителства.

Доклад на базирания във Вашингтон мозъчен тръст Атлантическият съвет отправя категорично предупреждение с аргумента, че ядрената енергийна индустрия на САЩ е изправена пред криза, която администрацията на президента Доналд Тръмп трябва незабавно да предотврати.

Добрата новина е, че Белият дом признава проблема, подкрепя ядрената енергия и вижда ядрените технологии от ново поколение, като малките модулни реактори, като ключова част от енергийната стратегия на страната. Докладът на работната група за ядрено гориво, поискан от Доналд Тръмп и публикуван през април, предлага поредица от действия за подобряване на ядрената енергетика като източник на енергия, съживяване на индустрията за добив и преработка на уран, укрепване на американското технологично надмощие и стимулиране на американския износ на модерни ядрени реактори и горивна технология.

Четири атомни централи в САЩ са били изведени от експлоатация от 2018 г. досега (шест от 2013 г.) и поне още пет са планирани да бъдат затворени през следващите пет години, което ще доведе до обща загуба от 2013 г. на около 10 GW генерирана ядрена енергия за мрежата.

Затварянето на ядрени централи води до покачване на цените на електроенергията и помрачава постигането на целите за намаляване на емисиите.

Атлантическият съвет посочва, че упадъкът на ядрената енергетика в САЩ е критичен „политически проблем“, който не получава вниманието, което заслужава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

6
rate up comment 9 rate down comment 8
vzhekoff
преди 3 години
Зелето вони яко и нищо не казва за режима в Калифорния :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 7
zelka007
преди 3 години
цък ... гледам колко много изостава в проучванията тромбона и колко малко време има да навакса ... тъй че адиос ... фащаме ли бас на по кило телешко ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 6
ing5rov
преди 3 години
"...тромбона , който м/у другото си отива от белият дом скоро..."тъй ли ти спускат отгоре , *** ... : ))) , щото и преди беше пак тъй ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 10
zelka007
преди 3 години
ядрено лоби реве дядя вова с крокодилски сълзи ... х'американците навъпреки тромбона , който м/у другото си отива от белият дом скоро , строят ВЕИ та се късат ... за миналата година са произвели общо 4118TWh ток , от него 18% е от ВЕИ , или 720TWh и расте с по около 100TWh на година ... хилядниците блокове отиват в историята лека-полека , както парните локомотиви , на доизживяване ще остане тука там някой . виж прогресивните сили строят ... :))) ... любопитен съм кой какво ще обяснява след 20 години на тогавашните поколения , кому са нужни тези огромни радиактивни печки , харчещи милиони на данъкоплатците за да работят ... :)))за обща култура , да си наясно за бъдещите си опорки , в момента се експлоатират вятърни турбини , които с един оборот на перките генерират необходимият ток на една средно голяма къща за цял ден . в момента можеш да си закупиш фотоволтаични панели с мощност 500-600W , без да е екзотика някаква , демонстрират се по изложенията такива по 700-800W , в близката петилетка ще има вероятно и по 1000W ...кви ядрени централи те гонят в кошмарите ... :))) ... беляНЕ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 3
khao
преди 3 години
голем пряз... не е болка за умиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 8
дядя Вова
преди 3 години
Ядрената енергия в САЩ в упадък и притисната от Китай и Русия Мъ за к'во им е вееее!?!Имат си шистаци, дори на нас ще дават - купихме си и терминал?Каква е тая контра-пропаганда!Виновните да се уволнят немедленно!!!Това е ултра-био-еко, не го разбирате....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още