IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия на Путин, или липсата на надежда за либерална реформа

Една икономическа реформа ще изисква прозрачност и върховенство на закона, което от своя страна ще застраши съществуващия елит

11:15 | 19.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Никак не бе случайно, че Русия проведе изборите си за президент в неделя на 18 март – четвъртата годишнина от анексирането на украинския полуостров Крим. Изборите се превърнаха в театрално утвърждаване на вътрешната сила на президентството на Владимир Путин по същия начин, по който анексирането на Крим потвърди силата му на международната сцена, коментира колумнистът на Financial Times Тони Барбър.

В надпревара, лишена от реална конкуренция, маржът на победа на Путин – той спечели с около 73,9% от вота според екзитполовете – е почти без значение. Избирателната активност е по-добър показател за обществено одобрение, неодобрение или апатия, но официалните данни трябва да бъдат разглеждани с повишено внимание.

Фундаменталният въпрос е свързан с перспективите за промяна в Русия на Путин – у дома и в поведението му в чужбина. Сега той ще бъде в Кремъл до 2024 г. Управлявайки Русия 18 години, той вече е бил начело толкова дълго, колкото Леонид Брежнев – съветския лидер от 1964 до 1982 г.

Към края на управлението на Брежнев неподправена атмосфера на политически застой и икономически разпад завладя земите на Русия. По-младо поколение от недоволни вътрешни лица на режима, олицетворявани от Михаил Горбачов, нетърпеливо чакаха да наложат реформи. И след като дойдоха на власт през 1985 г., получиха този шанс.

Днес там цари подобно усещане сред някои икономисти и части от обществото, че Русия би спечелила от реформи. Промените са желателни, за да се подобри представянето на икономиката, да се постигне по-голяма социална справедливост и да се премахне несигурността около това как политическата система ще функционира след президента Путин. Но поради няколко причини чувството за неотложност е по-ограничено, отколкото през 1982 г., коментира Барбър.

Всеобхватна икономическа реформа ще изисква прозрачност, безпристрастна държавност и върховенство на закона, което от своя страна ще застраши съществуващия политически и бизнес елит и държавните представители на по-ниски нива. Широка политическа реформа ще оспори основната теза на президентството на Путин – че една силна държава, която ограничава политическия плурализъм, е задължителното условие Русия да има водещо място в глобалните дела.

Началото на 80-те години бе период на силно напрежение в отношенията между Москва и западните страни. Горбачов искаше да размрази международния климат, както и да приложи програма на радикална вътрешна реформа. Няма много доказателства, че Путин споделя този импулс.

Обяснението за това се крие в близките отношения между руската вътрешна и външна политика, както и в опита от 80-те и 90-те. За Путин и приближените му урокът от ератата на Горбачов от периода 1985-91 г. е, че либералната вътрешна реформа и нейните последици – съвместна външна политика – предизвикват социални сътресения у дома и подкопават международната позиция на Русия.

Това убеждение е не само неразделна част от начина на управление на Путин, но и широко споделяно от обществото в Русия като цяло. В проучване от декември 2015 г. „Център Левада“ - най-уважаваната социологическа агенция на Русия – отчете, че само 11% от анкетираните имат положително мнение за Горбачов и Борис Елцин – първия президент на Русия след разпадането на Съветския съюз.

От политическа и икономическа гледна точка годините на Горбачов и Елцин бяха най-свободните в Русия от началото на 20-те. Но това не променя особено мнението на днешните руснаци – включително на мнозина от по-младите, които нямат спомени за онези времена. Каквито и промени да настъпят в Русия в краткосрочен план, малко вероятно е те да напомнят либерализацията от края на 80-те и началото на 90-те, завършва авторът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:44 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 14 rate down comment 3
comet
преди 6 години
Как да не се радват и гордеят руснаците с президент като Путин или китайците с техния Джинпинг!Сравнете с коментарите по местните медии за гафо-вете на наш-срам Тиквонций и сие, ... Тереза Мей и Борис Джонсън с техния брекзит и т.н., ... Меркел с нейната емиграция и толеранщина, ... Тръмп комуто още не му дават или не може да си сформира екипа (та да не последва Кенеди), ... все доказателства че западните лидери са само алчни безморални жалки актьори пациенти на западната банкова мафия. А ТИК-ВИ-ТЕ (политически, медийни, ..., че и някои коментиращи) които осъзнават че банковата мафия управлява запада и въпреки това са горди с примера на запада, ... дали осъзнават какви надути със самочувствие нули/балони са (само щото пред тях имало единица, която владее 99% от каквото те и предците им са произвели).Явно на медията тиквестор дори себеуважение не й е позволено да покаже, като сложи подходяща за случая снимка (за разлика дори от английските медии). Скръб, скръб, скръб ... но и голям (пореден) слугинажки позор!https://***.theguardian.com/uk-news/2018/mar/18/vladimir-putin-nonsense-to-think-russia-would-poison-spy-in-uk
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 4
bgMan
преди 6 години
Заради промяна в цената на водката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 6
majnata
преди 6 години
"В проучване от декември 2015 г. Център Левада - най-уважаваната социологическа агенция на Русия отчете, че само 11% от анкетираните имат положително мнение за Горбачов и Борис Елцин първия президент на Русия след разпадането на Съветския съюз."Хаха... що ли ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 28 rate down comment 2
dr.5rov
преди 6 години
Глупаво е (или коварно) да се налагат правила над хората от едно общество за неща, които не са станали вече част от исканията на тези хора. Реформите са успешни само когато една голяма група хора от дадено общество вече ги искат. Законите просто трябва да изведат в правния свят това, което се случва. Световният опит отдавна показа, че всякакви социални и икономически инженерства в общества, които не са готови да живеят по налаганите нови правила водят до пропадане и дори разпад на тези общества. И ако някои продължават да настояват дадени реформи да се случат безусловно, често насила, аз се питам дали прокламираното "развитие и напредък" е истинската цел, когато се налагат такива реформи. Русия е само един частен случай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 3
0pk
преди 6 години
Днес половината статии за Путин :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още