IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сривът на пазарите продължава*

Dax губи 5%, търговията с фючърси върху щатски акции бе прекратена след достигане на долния лимит

14:02 | 18.03.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Bloomberg</p>

Снимка: Bloomberg

Европейският пазар на акции не може да бъде удържан в устрема си надолу. В обедната търговия водещият индекс на Германия Dax е 5,2% в червената зона до ниво от 8474 пункта. Сред най-големите губещи са акциите от авиационната индустрия.

След скептичен коментар на анализатор акциите на Airbus и MTU Aero Engine пострадаха още повече. Книжата на Airbus поевтиняват в сряда с повече от 15% до 53,28 евро, най-ниското ниво от ноември 2016 г. Акциите на MTU поевтиняват във Франкфурт с до 17,9% до най-ниското си ниво от над три години.

Последните два дни на търговия сигнализираха за първите признаци на отпускане, отново имаше интерес за сделки. След временен спад от над 10% в понеделник загубите при закриването на търговията бяха с малко над 5 на сто. А във вторник също имаше временен спад с над 5% от затварящото ниво от 8939 пункта.

"Dax все още е в режим на срив", казав анализаторът Мартин Учнайдер от Bank Donner & Reuschel, цитиран от DPA. Ситуацията ще бъде смекчена в дългосрочен план само ако се намали броят на заразените с новия коронавирус. Несигурността за последиците от кризата, предизвикана от новия вирус, все още е изключително голяма и говори за продължителни силни колебания на пазарите. Учнайдер говори за "повтарящи се краткосрочни и драстични насрещни ветрове".

Икономистът Едгар Уок от Bankhaus Metzler прогнозира, че "броят на заразените ще намалее през април и че икономическата политика може да предотврати дотогава вълните от фалит". От май нататък карантината може да бъде облекчена и световната икономика да има голям шанс за забележимо възстановяване.

Водещият за еврозоната индекс EuroStoxx 50 се понижи с 6,4% до 2367,79 пункта. Развитието отразява крайната несигурност за това кога ще приключи настоящата изключителна ситуация. „Изследователи от Imperial College London заявиха в проучване, че ще минат 18 месеца, преди да бъде намерена ефективна ваксина", казва в коментар пазарният анализатор на CMC Markets Йохен Щанцл. „Въпросът е дали обществото и глобалната икономика могат да издържат толкова дълга фаза с настоящите мерки.“

Френският водещ индекс CAC 40 спада с 5,9 на сто до 3775,77 пункта, докато в Лондон FTSE 100 се свива с 4,88 на сто до 5036,37 пункта.

След третата голяма намеса на Фед индексите в Съединените щати скочиха с между пет и шест процента в рамките на 24 часа, но доверието в централните банки изглежда липсва.

Малко след затварянето на пазара фючърсните договори в САЩ, които сигнализират за откриването на индексите на фондовите пазари, отново се свиха значително. В момента инвеститорите очакват пожения от три до пет процента, когато пазарите в САЩ отворят в 15:30 ч. Пазарите в Азия също бяха по-слаби, австралийският индекс бе с 6,3% надолу.

Към 13:30 ч. фючърсите върху S&P 500 са надолу с 92 пункта, или с 3,7%. Фючърсите върху Nasdaq се свиват с 330 пункта или 4,5%, докато тези върху Dow Jones 30 спадат с 833 пункта, или 4%. Те достигнаха ограниченията и за спрени, което предполага, че пазарите могат да се отворят с още по-големи процентни спадове.

Все повече икономисти, включително тези от най-големите банки на Wall Street, заявиха, че огнището вече е предизвикало глобална рецесия. Goldman Sachs например прогнозира в бележка до клиентите си от неделя, че икономиката на САЩ ще се свие с 5% през второто тримесечие след 0% ръст на брутния вътрешен продукт през първите три месеца на годината.

Акциите на Tesla се обезцениха с над 5% при следборсовата търговия във вторник на фона на предположенията, че фабриката му във Фримънт, Калифорния, може да поддържа само „минимални основни операции“, тъй като служителите на закона я обявиха за несъществен бизнес в опита да да забавят разпространението на коронавируса.

Поглед към другите активи

„Антикризисната валута“ злато поевтинява с повече от два процента до 1493 долара за тройунция (31,1 грама). Според борсовите посредници все повече се налага инвеститорите да прибират кеш и да продават скъпоценния метал, за да компенсират загубите в други области.

Златото вече регистрира най-голямата седмична загуба от 2011 г. с минус 8,6%. Според Commerzbank подобен модел на поведение при златото е бил налице и време на финансовата криза от 2008 г. Тогава златото се възстанови и поскъпна сравнително бързо след рязкото понижение и след това удари рекордно високото ниво от 1921 долара. Ако сценарият се повтори, златото предлага атрактивна възможност за влизане.

Цените на петрола продължават да се сриват. Вчера, вторник, цените паднаха с до шест процента, днес, сряда, Брент губи още 4,39 процента, а за американския WTI понижението е с почти 9%. С цена от 27,37 долара за барел (159 литра) Брентът е малко над нивото от януари 2016 г. (27 долара). Барел WTI струва 24,55 долара -   за първи път от януари 2003 г. 

Доходността по гръцките държавни облигации нараства силно. Например от началото на март доходността по сегашния петгодишен гръцки бенчмарк се е увеличила около пет пъти от 0,72 на сто до 3,56%. Гърция не е заплашена от криза поради покачването на доходността.. Въпреки това надеждата за така бленувания инвестиционен рейтинг се отдалечава все повече.

Инвеститорите обаче започват да се притесняват от кредитоспособността на Италия, както се вижда от значителното увеличение на доходността по краткосрочните държавни облигации. Въпреки че тази стойност нарасна във вторник за всички страни от еврозоната, плюсът беше най-голям при италианските облигации – ръст от 33 базисни пункта.

Подкрепа чрез спешни покупки от страна на италианската централна банка забавят разпродажбата на италианските държавни облигации. Доходността по 10-годишните италиански облигации спада до 2,752 от 2,895 процента. Според вътрешен източник подобни действия ще продължат толкова дълго, колкото е необходимо.

Цените на петрола продължават да се сриват. Вчера, вторник, цените паднаха с до шест процента, днес, сряда, Брент губи още 4,39 процента, а за американския WTI понижението е с почти 9%. С цена от 27,37 долара за барел (159 литра) Брентът е малко над нивото от януари 2016 г. (27 долара). Барел WTI струва 24,55 долара -   за първи път от януари 2003 г. 

*Информацията е актуализирана към 14:27 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:45 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 4
Императорът
преди 4 години
Хахах - и защо мислиш така? Много големи компании вече загубиха 40-50% от капитализацията си... защото бизнесът щял да спре за месец-два !!! И то често компании, чиито щети ще бъдат минимални - защото без тях просто не може и които продължават да работят, дори и с повече или по-малко забавен темп. Подозирам, че много такива компании изкупуват собствените си акции или скоро ще започнат да правят това. Ок, продажбите и печалбата им ще спаднат с 10-15% на годишна база... на някои повече, на други - по-малко... само за една година. КОЛКО трябва да им падне цената, щом загрявали тепърва? - 60%? 90% или направо да занулят? Огледай се около тебе, Вова. Всичко си е на мястото. Домовете и офиссградите не са сринати от бомби или направо от една баш-БОМБА. В хладилникът имаш ядене и пиенье. Имаш топлина и светлина. Отвори прозорецът - въздухът стада за дишане и дори е чудесен и смърди на настъпваща пролет. Погледни надолулу - хората щъкат насам натам и се припичат на слънчице. По-малко са и се заобикалят отдалече, но не падат мрътви по улиците.Вземи си душ - имаш топла и студена вода. Ако си нямаш работа - качи се на колата и отиди в планината - странно - пътищата тоже са си на мястото. Магазините работят - можеш да си купиш всичко нужно.Къде виждаш светът да загива?дори досегашният спад на пазарите е преувеличен - тия, дето продават от седмица насам, ще реват и то много - освен ако не побръзат пак да купят. Апропо - процентно спадовете изглеждат големи - но изчислено в пунктове, те намаляват. Едно е -5% при Дакс на 14 000 пункта, друго е 5% при Дакс на 7000 пункта. Реално двойно по-малък спад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 5
Императорът
преди 4 години
То и вчера пре-маркетът на щатските индекси стартира ужасяващо. В края на деня сесията завърши на сериозен плюс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 3
дядя Вова
преди 4 години
Сривът на пазарите продължава* Неееее, бегачите само загряват за спринт.Не е гръмнал стартовият пистолет!Пригответе си пуканки..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още