IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Заплахите на Мей за дълъг Brexit започват да дават резултати сред евроскептиците

Според Джейкъб Рийс-Мог лошо споразумение за развод е предпочитан вариант пред оставането в ЕС

17:15 | 18.03.19 г. 18
Автор - снимка
Създател
<p>
	Джейкъб Рийс-Мог. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Джейкъб Рийс-Мог. Снимка: Ройтерс

Един от най-влиятелните поддръжници на Brexit в Консервативната партия на премиера Тереза Мей даде силен сигнал, че все пак може да подкрепи сделката ѝ за напускането на съюза. По думите на Джейкъб Рийс-Мог лошо споразумение за развод е предпочитан вариант пред оставането в Европейския съюз, съобщава Ройтерс.

Това е най-силният сигнал за отстъпка от страна на Рийс-Мог, като изглежда заплахите на премиера за продължително оставане в блока започват да дават резултат.

Мей предупреди депутатите, че ако не подкрепят сделката ѝ, разводът с блока може да се забави значително или дори изобщо да не се стигне до там. След повече от две години на мъчителни преговори с Брюксел краят на сагата с Brexit остава отворен. Всичко зависи от това дали премиерът ще успее да се пребори за подкрепата на евроскептичното крило в своята партия, начело на което е именно Рийс-Мог, който е и един от най-пламенните противници на оставането в блока и на сделката на премиера.

Пред радио LBC той посочи, че все още не е взел решение за това как ще гласува на очаквания във вторник трети пореден вот върху споразумението на Мей, но по думите му каквото и да е то, Brexit е за предпочитане пред оставането в блока.

Ако все пак Рийс-Мог застане зад премиера, това може да накара голяма част от неговите привърженици да го последват, въпреки че все още не е сигурно дали това ще бъде достатъчно за приемането на споразумението.

Според него вариантът без сделка е по-добър от лоша сделка, но лошата сделка е по-добра възможност от оставането в Европейския съюз. „Двугодишно удължаване (на процеса по Brexit – бел. ред.) на практика означава оставане в Европейския съюз“, посочи той.

Предпочитаната от него опция е за развод без споразумение, но очакванията му са премиерът да предотврати подобен развой на събитията.

Въпреки положителния сигнал, който идва от редиците на евроскептиците, работата по убеждаването на депутатите продължава. Британският министър на външните работи Джереми Хънт заяви, че правителството все още не е постигнало целта си.

„Има някои предпазливи окуражителни признаци... но има още много работа за вършене“, заяви той пред ВВС. „Опасността от излизане без сделка, поне доколкото британският парламент е засегнат, е намаляла, но рискът от парализиране на процеса по Brexit не е“, посочи той.

В същото време Великобритания може да поиска от ЕС отлагане на Brexit дори и след срещата на върха на 21-22 март. Това заяви високопоставен дипломат, според когото решаващият момент за блокирания процес може да се окаже още по-напред във времето.

В същото време европейски дипломати на свой ред посочиха, че европейските лидери на оставащите 27 държави членки не е задължително да се срещнат физически, за да одобрят искане за удължаване на срока, ако такова бъде направено от Лондон.

„Не е необходимо да се срещат, ние също така имаме писмени процедури“, посочи запознатият. „Трябва всички наши процедури да бъдат завършени един час преди полунощ брюкселско време“, допълни източникът. Въпреки това по думите му предпочитанията са това да стане по време на съвета.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 3
ABBA
преди 5 години
Какво казва масонският проект (всяка Енциклопедия по принцип)"През 1998 г. става независима публична организация"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 5
georgi_shum
преди 5 години
Частна трънки ! ;) Деби ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 3
ABBA
преди 5 години
Отворен,от 90-те години пак е частна! Назад си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 5
georgi_shum
преди 5 години
Деби, и днес се доказваш ;) от 1946 АЦБ или Bank of England, e 100 % собственост на правителството, чрез правния отдел на министерството на финансите.!;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 2
georgi_shum
преди 5 години
Стара ви е информацията. Трето гласуване няма да има. Преди няколко часа, председателя на парламента обяви , че няма да допусне същата сделка за трето гласуване, освен ако няма "съществени промени". А понеже промени няма да има..няма да има и гласуване. Мей ще поиска 2 годишно отлагане тази седмица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 4
ABBA
преди 5 години
Това по чуденките ти за курса на паунда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 6
ABBA
преди 5 години
Bank of England е от много време частна.По едно време след 2-рата Световна стана държавна, но пак е частна.Чича ти Ротшилд отдавна има дял там. И аверите му тоже.А и Лондон печата луди милиарди тия месеци.Разбира се, това не се рекламира, но който иска - разбира! Ротшилд и аверите му пък си имат и ФЕД.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 5
Sandy
преди 5 години
Ако не беше Brexit, курса на паунда щеше да гони такива високи стойности, че икономиката им щеше да изпадне в колапс, щеше да "замръзне". То сега при тия постоянни негативи курса расте, а представете си кво щеше да е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още