IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Докъде ще стигне газовата авантюра на Европа със „Северен поток“ 2?

САЩ продължават да заплашват със санкции, докато от Москва са твърдо убедени, че ще завършат проекта със или без наказателните мерки

08:22 | 15.11.18 г. 37
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Възможността за допълнително напрежение в отношенията между САЩ и Русия продължава да нараства.

В края на миналата седмица американският енергиен министър Рик Пери заяви, че Вашингтон все още може да наложи санкции, свързани с изграждането на спорния газопровод, минаващ през Балтийско море „Северен поток" 2, който ще доставя руски газ директно до Германия. 

Пери коментира този въпрос по време на визитата си във Варшава, тъй като администрацията на президента Доналд Тръмп се опитва да убеди членовете на Европейския съюз (ЕС) да подпишат споразумение за внос на американски втечнен природен газ (LNG), с което да намалят зависимостта си от руската енергия и да стабилизират енергийната диверсификация на Стария континент, пише петролният анализатор Тим Дайс за OilPrice.com.

В четвъртък полската държавна газоразпределителна компания PGNiG подписа дългосрочно споразумение за доставка на LNG с американската Cheniere Marketing International.

Полша е сериозна в своята съпротива срещу „Северен поток" 2, както и в усилията си да намали своята зависимост от геополитическия заряд на руския газ.

Москва от своя страна редуцира доставките за Европа през студените месеци, за да упражни своето влияние в региона.

Варшава и Вашингтон подписаха и съвместна декларация за засилено сътрудничество в областта на енергийната сигурност.

ns2 ns2

„Това е ясен сигнал, че САЩ силно подкрепят прополската и проевропейската политика за енергийната сигурност“, подчерта Пери, добавяйки: „Енергийната сигурност на свой ред изисква енергийно разнообразие. Това е причината, поради която се противопоставяме на изграждането на „Северен поток" 2, който допълнително ще увеличи опасната енергийна зависимост на Европа спрямо Русия“.

Полша консумира около 17 млрд. куб.м природен газ годишно, като по-голямата част от този ресурс идва именно от руския енергиен гигант „Газпром“, като техните договорени отношения приключват през 2022 г.

Полша обаче заяви, че няма да поднови сделката за доставки на природен газ, като страната вече търси други алтернативни варианти за внос на горивото.

Попитан на пресконференцията във Варшава дали Вашингтон може да наложи санкции на компании, работещи по изграждането на „Северен поток" 2, Пери отговори, че не вижда конкретни точки, заради които да САЩ да променят решението си и да подкрепят доизграждането на газопровода.

„Санкциите са вариант, поддържан от американския президент“, добави той.

Газопроводът „Северен поток" 2 е тема на спор между Доналд Тръмп и Германия. Американският държавен глава разкритикува Берлин, заявявайки, че „докато САЩ инвестират средства за подобряване на европейската отбрана срещу Русия, Германия, най-силната икономика в Европа плаща на Москва за енергийни доставки“.

Впоследствие Германия обеща да увеличи вноса на американски втечнен природен газ, като планира да изгради три терминала в тази връзка.

И все пак централноевропейската страна остава твърда зад решението си да бъде завършен „Северен поток" 2, който ще удвои сегашния капацитет на съществуващия руски газопровод до Германия от 55 млрд. куб.м.

Очаква се съоръжението да влезе в експлоатация в края на следващата година, като общата му дължина ще достигне 1222 км.

Руската „Газпром“ е единственият акционер в „Северен поток" 2, който поема 50% от разходите по изграждането, или 9,5 млрд. евро (11 млрд. долара).

Западните партньори на газовата компания са австрийската OMV, Uniper, Wintershall, Shell и Engie.

Русия от своя страна твърди, че опасенията за политическата зависимост на европейските страни около „Северен поток" 2 са неоснователни, определяйки проекта като едно „чисто икономическо начинание“.

Москва също така обвини администрацията на Тръмп в опит да намали или дори премахне пазарния дял на руския газов доставчик в Европа в полза на по-скъпия LNG, произведен в САЩ.

Руският енергиен министър Александър Новак заяви през септември, че тръбопроводът ще бъде завършен, независимо от това дали ще бъдат наложени американски санкции или не.

„Надявам се да няма санкции, но дори и да бъдат наложени такива, проектът ще бъде изпълнен така или иначе, тъй като изграждането вече е в ход“, отбеляза Новак, като добави, че проектът се очаква да бъде завършен в края на 2019 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

7
rate up comment 12 rate down comment 12
Sakamano
преди 5 години
Светът става все по-малък - време е да го осъзнаеш. Аз лично не държа да купуваме точно от САЩ, но искам да имаме избор и реална конкуренция между поне два доставчика, желателно е и да са повече. Искам всички договори с Гъ3пром да бъдат публично достъпни, а не да се крият под претекст за търговска тайна, защото много добре знаем какво значи. При тези условия и ако руската цена действително е най-ниска - нямам нищо против да купуваме от руснаците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 28 rate down comment 7
Стефчо
преди 5 години
Е това сега е фейк новина. Точното заглавие би трябвало да бъде докъде ще стигне рекета на американците по отношение на Европа. И то не само по отношение на втечнения газ, ами и по отношение на тия 2 % от бвп за въоръжение /американско с изнудване/, митата на автомобилите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 27 rate down comment 10
многодобре
преди 5 години
...като чета коментара да разбирам , че германците са изглупели и се набутват със скъпа газ? ...видиш ли в цяла Европа, нито Австрия нито Франция, нито ...., само поляците умни и пре умни. О забравих и украинците. И те са мъдри помъдрели, но тези дни протестират за топло. В Киев и други градове излязоха на улиците с искане за повече топло в домовете им! ...естествено тук няма да го прочетете. ...това са маловажни неща, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 28 rate down comment 11
vzhekoff
преди 5 години
Стоенча ефрейторчето пак се изходи. Нали нямаше да има Турски Паток :) Няма няма, пък двете тръби готови, на тия дни Путин отива в Истанбул да отбележи събитието. Нашите треперят дали ще мине през нас поне от едната тръба или гърчолята ще ни го набият. Зарад таквиз пeдeрyги като Стоенча & Co.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 38 rate down comment 11
mick
преди 5 години
ако беше така.. САЩ нямаше да налагат санкции, а просто щяха да продават газ и всички щяха да си чупят краката от бързане да купят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 29
Стоян Петров
преди 5 години
Защо не напишеш 300-400 %? Така ще си заслужиш рублите. Цената на която Варшава купува газта е 20% под спотовата. Има подробност, че ЛНГ-то става собственост на PNGiG, веднага след напускане на пристанището. Всъщност ще има допълнителни разходи за регазификация, но крайната цена няма да надхвърли спотовата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 18
mick
преди 5 години
Авантюра? Колко глупава е Европа, че не купува американски газ .. 30-40% по-скъпо. Нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още