IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономисти предлагат България да мине към частни пенсии

През следващите десетилетия недостигът от средства в държавното обществено осигуряване ще намалява като дял от БВП, показват актюерските разчети на НОИ

16:28 | 06.03.18 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Държавният стълб на пенсионната система в България се намира в състояние на практически фалит. Размерът на дефицита в пенсионната система е огромен – през 2007 г. е бил 1,5 млрд. лева, докато през 2018 г. в бюджета на фонд "Пенсии" е заложен дефицит от близо 4 млрд. лв., което представлява 262% дефицит в пенсионната система, натрупан само за едно десетилетие.

Тези данни обяви главният икономист на Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) Георги Вулджев, цитиран от БТА, по време на дискусия, организирана от Българското либертарианско общество.

По думите му разходите за пенсии са най-голямото разходно перо в държавния бюджет.

Перото „Пенсии“ в бюджета

През 2016 г. разходите във фонд "Пенсии" формират 26,8% от всички разходи в бюджета, което се равнява на 9,4% от брутния вътрешен продукт, пресмята Вулджев.

Според главния икономист от ЕКИП ситуацията е толкова критична, че за работещите българи, които в момента са на по 20-30 години, най-вероятно няма да има пари за изплащането на техните пенсии, когато се пенсионират.

Вулджев  напомни, че всяка година година дефицитът във фонд "Пенсии" се налага да бъде запълван с трансфери от централния държавен бюджет. 

Той е на мнение, че този проблем ще се задълбочава все повече, защото населението в България застарява.

Икономистът цитира данни на Националния статистически институт за 2015 г., които показват, че тогава всеки 100 работещи са издържали 78 пенсионери.

“В дългосрочен план застаряването на населението застрашава да доведе до сериозна фискална криза”, посочи Вулджев и изтъкна, че вдигането на данъците и осигуровките не е решение.

Предложение за нов модел пенсии

За да се реши този проблем, двете организации предлагат да се премине към напълно частно пенсионно осигуряване. Експертите в тях смятат, че то не страда от структурни недостатъци като държавното, защото следва различен модел, при който пенсионните вноски се натрупват и инвестират на индивидуална основна, а не се изхарчват за пенсиите на настоящите пенсионери. Те са категорични, че такава система не е зависима от демографските тенденции.

Едно от предложенията е в краткосрочен план да се съкратят вноските към първия държавен стълб на пенсионната система с 4 процентни пункта, като със същия размер да се увеличат към втория, частен стълб на системата. Другото е – всеки гражданин да има свободата да се осигурява както намери за добре.

Моментна картина на ДОО в България

Финансовото състояние на държавното обществено осигуряване е стабилно и ще се запази такова и в дългосрочен план, коментираха за Investor.bg от Националния осигурителен институт.

Перспективите са тази ситуация да се запази – дългосрочните актюерски прогнози на Националния осигурителен институт показват, че през следващите десетилетия недостигът от средства в държавното обществено осигуряване ще продължи да намалява като дял от брутния вътрешен продукт.  

От института обясняват, че за тази година разходите на държавното обществено осигуряване са планирани да бъдат около 11,1 млрд. лева, като от тях разходите за пенсии са малко под 9,5 млрд. лева.

През 2017 г. разходите за пенсии са били малко над 9 млрд. лева, като нарастването е обусловено преди всичко от мерките за осъвременяване на пенсиите и по-високия среден осигурителен доход, от който се изчисляват новоотпуснатите пенсии. Демографските фактори също оказват влияние, посочват от института с управител Ивайло Иванов.

От НОИ напомнят, че в последните години се реализираха редица инициативи за подобряване финансовата устойчивост на държавното обществено осигуряване. Сред тях е плавното повишаване на осигурителната вноска за пенсия с по 1 пункт през 2017 г. и 2018 г.

Резултатът е, че през 2017 г. трансферът за покриване на недостига от средства от държавния бюджет се очаква да бъде малко под 4,1 млрд. лева при планиран около 4,4 млрд. лева, отчитат в НОИ. В сравнение с 2016 г. намалението е значително – тогава трансферът за покриване на недостига от средства е надвишавал 4,5 млрд. лева.

Експертите на осигурителния институт напомнят, че темата за влиянието на демографските промени върху системите за социална защита не е нова – нито в международен план, нито за България, затова още в края на миналото десетилетие у нас беше приет Закон за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (т.нар. „Сребърен фонд“), който в моменти на силен демографски натиск да съдейства за подобряване устойчивостта на пенсионната система.

По данни на Министерството на финансите към края на 2017 г. във фонда има близо 2,8 млрд. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 42 rate down comment 0
mrynmryn
преди 6 години
Аз съм съгласен, но да станат доброволни, както и здравните. С моите пари се плащат помощи/пенсии/здравни на още 3-*** минимум. От които вероятно само 2-*** са заслужили. Да видим тогава, колко с ТЕЛК ще има и как ще правят безсмислени интервенции. Хората са казали - рибата се вмирисва от главата, но при нас и опашката здраво намирисва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 28 rate down comment 6
ivanrog
преди 6 години
Преминаването изцяло към "частни пенсии" е близко до абсурда и няма да реши никакъв проблем, поне не в близките 20-30 години. Първо това ще е за тия, които тепърва започват да се осигуряват, защото не виждам как ще го кажеш дори на хора по на 30-35 години, на които около 1/4 от осигурителния стаж вече е минала. Второ, недостига на средства е следствие на намалените осигуряващи се, а не е породен от пенсиите. Няма как солидарна система да се издържа, когато 1 и малко осигуряващи се издържат 1 пенсионер. В тази ситуация независимо каква ще е системата, тя ще е издадена, а крайния резултат ще е държава много далеч от прокламираните европейски ценности. Трябва да се нормализира баланса между осигуряващи се и пенсионери, а това май има само два начина - или с по-малко пенсионери (увеличени години за стаж и възраст), или повече работещи - развиваща се икономика и привлечени нови работещи, но май нито един от двата варианта сам по себе си не може да реши проблема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 40 rate down comment 2
bgMan
преди 6 години
Остава само да уточнят към кое ЧПД да минем - на Пеевски и Доган ли, на ТТИММ ли, на Р. Овч. ли или към некое от сивия сектор на бързите кредити и безплатните винкели? Това ако стане посмъртно не могат да ме накарат да отида в българско дружество. По-добре в някое европейско.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 46 rate down comment 6
vzhekoff
преди 6 години
Преди да предлагат дивотии, може ли да кажат колко лв. пенсия ще осигурят сега съществуващите частни пенсионни дружества. Колко е доходността им за целия период на съществуването, колко е натрупаната инфлация, колко би се получило от един стандартен банков депозит за това време и колко лв. от вноските ни са изяли за т.нар. "управление".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 8
khao
преди 6 години
имат и се казва бсп, но това дето го мислиш няма да стане, щото никой не гледа предизборните им платформи ... преди няколко години Волен предложи 500 евро пенсия (по спомени, може би беше в левове) ... и номера не мина, пак си гласуваха за бсп....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 25 rate down comment 4
Грую Груев
преди 6 години
За съжаление, не са голема сила, огромна са, дори съм удовен как все още няма партия на пенЦионерите - да си гласуват по една 1000 еврова минимална пенсия и да се оправят другите кой както намери за добре. Даже могат една коалиция с *** да направят - гласува се 1000 еврака на калпак за всеки тъмнозелен и готово, всички са доволни. От младите така или иначе няма полза - те бягат в чужбина, а тези, които сме останали у нас, вече сме свикнали с всичко.А и да не забравя - Йоло Денев премиер :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 6
khao
преди 6 години
викаш 80-те процента са голема сила .... айде по сериозно, моля те!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 29 rate down comment 11
Money
преди 6 години
Една успешна частна пенсионна система предполага финансово грамотни хора, или поне хора, които следват съветите на финансово грамотни консултанти. България като че ли не е готова за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още