IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще повлияе ли спирането на "Южен поток" върху газовите доставки за България?

След решението на Кремъл политическите спорове по темата продължават

11:42 | 07.12.14 г. 20
Ще повлияе ли спирането на "Южен поток" върху газовите доставки за България?

Какво следва от решението на Москва да спре проекта "Южен поток" и какво ще се случи с дългосрочните договори за доставка на руски газ за България? Седмица след като бе оповестено решението на Кремъл, политическите спорове по темата продължават. 

"Не бихме могли да направим много, за да променим решението на основния акционер за „Южен поток“, заяви пред БНР бившият министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев от ГЕРБ, който сега е председател на енергийната комисия в парламента. 

Според него освен самото спиране на проекта няма да има други последствия върху останалите ни енергийни взаимоотношения с Русия. Той е категоричен, че страната ни няма да спре да получава приходи от транзита на газ, защото договорът ни за това е до 2030 г. Контрактът е 10-годишен и е стартирал миналата година, като има клауза за автоматично подновяване, добави той.

В отговор Драгомир Стойнев от БСП, който е член на енергийната комисия в НС, заяви, че проблемът е какво ще се случи след 2030 г.

„Булгартрансгаз“ ще загуби приходи по простата причина, че ако сега Русия плаща на нас за транзита на газ до Гърция и Турция, със заобикалянето на България вече Русия ще плаща на Турция, за да доставя газ на България и Гърция. Това означава, че след няколко години бъдещето на „Булгартрансгаз“ – предприятие, което носи годишно около 100 млн. долара в бюджета на държавата, е поставено под въпрос“, твърди Стойнев. Според него ще последва загуба на работни места.

„Въпросът е геополитически. С решението на Русия се засилва ролята на Турция не само в региона, а ролята й относно доставките на природен газ за Европа. ЕК трябва да е наясно, че се сформира много сериозен съюз на база енергийни ресурси между Русия и Турция. Тук не става дума само за проекта „Южен поток“, каза Стойнев и посочи, че в бъдеще Турция се очертава като силов играч в преговорите с ЕК.

Стойнев е категоричен, че България е коректен партньор. По думите му никога Русия не е споменавала за заобикаляне на страната.

„Нещо се е случило по време на служебното правителство, за да се вземе това решение. Г-н Щонов даде отговор преди няколко дни, че именно той с неговото писмо, което официално е изпратено до „Газпром“, дефакто е спрял проекта“, смята червеният депутат.

Делян Добрев бе категоричен, че не трябва да се хвърля вината върху служебното правителство. Той подчерта, че към 2030 г. България ще добива собствен газ. Според него дори можем да изнасяме синьото гориво, което е извън нуждите ни.

Той посочи и друг много важен проект – газа от Каспийския регион. „Ние наистина ще взимаме газ към 2020 г. от Гърция, но това няма да е руски газ, а от Каспийския регион“, коментира депутатът.

„Не мисля, че нещата трябва да се драматизират. Много по-важно за нас са българските находища и да имаме алтернативно трасе“, допълни той.

Стойнев обаче изтъкна, че още нищо не е сигурно около проекта за Трансадриатическия газопровод (TAP). Той постави под съмнение и добива на газ в България. „Южен поток“ стана жертва на геополитическия сблъсък между Русия и Запада на територията на Украйна, категоричен бе още социалистът.

"Енергийният хоризонт над България взе много да изсветлява. Вече не остана и сянка на голям инвестиционен проект, който да бъде реализиран", каза пред БНР експертът по енергийни въпроси Славчо Нейков. 

Той подчерта, че досега страната ни има много пасивна позиция при формулирането на европейската енергийна политика, което според него задължително трябва да се промени.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:50 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 9 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 9 години
Ха-ха Mavi gъz Ха-ха Единственият договор в областта на енергетиката, който руснаците подписаха и изпълниха е пози за преждевременното и безпричинно повишаване на цената на руския газ за България, мисля че 2005 или 2006 година. Четири години преди да изтече валидният договор с което България загуби 2 000 0000 0000 лева(според някои долара, но аз съм скромен). 2 000 000 000 лева, Хаахаахааааааааааа! Не искам да споря с никого от вас и не пиша затова, но 2 000 000 000 лева, ХА-ХА-ХА!!! Братушки, ХА-ХА-ХА!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 8
многодобре
преди 9 години
А тук,в страната ни, не спират да се налагат тези,"обеждаващи" ни,че този проект е губещ,ненужен за България.Трябва да се запитаме,защо други държави,като Сърбия и Унгария са разочаровани от отказа за реализирането му.(ако няма нужда от него-сигугни доставки по старите маршрути на газа,никаква печалба за страната през ,която минава тръбата на "Южен поток и др.)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 9 години
Хаха...! Надай се *** на пияна жена! Хаха!И ако дочакаш наистина израелски газ в България, спомни си един факт от червеноармейското ни настояще:В момента България купува газ от Русия на цена $404.- / 1000м3 и получава над $100 млн. от транзит на руски газ през територията си.Отбележи си тези числа и ги сравни с онези в така светло описаното от теб бъдеще, когато и ако то се случи! Дано да имаш деца, на които пожелавам да ползват тук всички азерски, турски и еврейски благини, които очакваш! Хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 18
bgMan
преди 9 години
Хайде стига с тези лъжи бе червеноармейци лукави!Турция не е производител на газ. Има капацитет само да транспортира.Когато Русия не може да прекара грубо България веднага отива и прави отстъпки от цената за Турция за да си осигури транспортен капацитет през нейна територия. Някъде около 2018 година Югоизточна Европа ще има 2 алтернативи на руските доставки - от Каспийския регион (през Турция) и от огромните находища открити в териториалните води на Израел (през терминал в Кипър).Заплашени сме единствено от руската гадост, но слава Богу, и тази заплаха има давност до около 2018 година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 18
bgMan
преди 9 години
Ако руснаците продължат да са гадове и робовладелци наистина спирането на "Южен поток" ще повлияе върху газовите доставки за България.Ако решат обаче за пореден път да се смилят над нас, няма да повлияе по никакъв начин. Да видим сега има ли в Путин въобще някакво великодушие към обречена (от Русия) България или ще продължи да бъде гаден робовладелец с имперски амбиции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 7
dakl
преди 9 години
Тотална безперспективност. Светлинката в тунела е от идващия насреще ни влак. Дай Боже Народният съд за предалите нациаоналните интереси политици на прехода да де случи по бързо, защото алтернативата му е закриването и затриването на държавата ни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 9 години
И да гледат внимателно из договорите, колко от благоприятните за България клаузи из тях са валидни при условията на реализация на Южен поток. Ясно помня пресконференцията на Путин в София след подписването на всички тези договори - всички намаления на цени и други екстри получихме като стратегически портньор по Южен поток....Та знае ли човек какви ще са последствията, наистина.... Хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 9 години
Абе щом се докарахме до там специалисти като Делянчо и Стойнев да управляват и градят енергетиката на България, явно държавата е пред закриване! Учете езици - задължително и турски!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още