Маню Моравенов: В момента МСП имат още по-голяма нужда от дялови инвестиции
Днес се провежда първата стратегическа среща по програмата beamUp lab

Българската фондова борса започна да изпълнява първите стъпки от плана си за стимулиране на динамични български компании да набират капитал за инвестиране в техния растеж чрез инициативата "beamUp lab".
Темата за възможностите за рисково и дялово финансиране е основна на първата стратегическа среща по програмата beamUp lab, която се провежда днес онлайн.
„В момент на криза, в който се намираме, стартъпите и малките и средни предприятия (МСП) имат още по-голяма потребност от рискови и дялови инвестиции и Българска фондова борса заедно с партньорите си в beamUp lab работи aктивно, за да улесни максимално достъпа им до капитали. Убедени сме, че тези усилия ще дадат тласък на компаниите и те ще преходят този труден период по най-успешния начин.“, каза д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на БФБ и доцент във ВУЗФ.
Други акценти в срещата са споделеният опит при търсене на капитал от страна на стартираща компания в лицето на фирма Naicoms и бранда й MedCare. Ще бъде разгледан и подходът, чрез който фондовете за рисков капитал избират в коя компания да инвестират - илюстриран от Impetus Capital.
Тема на разговорите е и ползата от експертизата на глобалния консултант като страна в процеса или от гледна точка на компанията, която търси финансиране, или от позицията на фонда, който инвестира в компания – представена от PricewaterhouseCoopers.
С най-голям интерес се очаква последната сесия, в която компаниите „Евротръст Технолоджис“, „Колев и Колев“, „Мелиса Клаймът“ и „Смарт Органик“ ще направят своето специално представяне или т.нар. investor pitch пред инвеститори, както и ще получат обратна връзка и препоръки от тях в лицето на един от фонд мениджърите на Фондa на фондовете – Morningside Hill, и Impetus Capital.
Основната цел на пазар beam е да осигури на малкия и среден бизнес възможност за набиране на капитал при по-облекчени условия в сравнение с регулирания пазар, като в същото време им предостави сходни предимства на тези на публичните компании.
Пазарът за растеж на МСП beam осигурява на компаниите редица облекчения в сравнение с административните изисквания спрямо дружествата, допуснати до търговия на регулирания пазар, организиран от БФБ. Занижените изисквания към емитентите са, както по отношение на процеса на допускане до търговия, така и на последващия им живот като листнати компании.
За набирането на капитал до 3 млн. евро или за увеличение на капитал с до 3 млн. евро на вече допуснато до търговия на пазар beam дружество, не е необходим одобрен проспект за първично публично предлагане от Комисията за финансов надзор. Дружествата имат задължение да публикуват пред обществеността само годишни и шестмесечни финансови отчети, а впоследствие могат да се прехвърлят на основния пазар на БФБ при облекчени изисквания.
Технологичната компания „Биодит“ предстои да се листне на пазара beam на БФБ.