IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лидерът на BioNTech: Светът трябва да се подготви за следваща, по-тежка пандемия

Производството на ваксини трябва да е по-бързо, твърди разработчикът на една от първите ваксини срещу Covid-19

09:42 | 13.03.21 г. 14
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Ugur Sahin/Bloomberg</em></p>

Снимка: Ugur Sahin/Bloomberg

Година след обявяването на пандемията светът е съветван да се подготви за следващата, пише Bloomberg.

Новото предупреждение дойде от главния изпълнителен директор на BioNTech Угур Шахин – ученият, който стои за една от първите одобрени ваксини срещу коронавируса. И въпреки че вирусът все още ограничава голяма част от ежедневието на хората по света, Шахин твърди, че Covid-19 не е най-лошата пандемия, която можем да си представим. Всъщност ще има бъдещи пандемии, които могат да бъдат много по-опустошителни, а да сме подготвени за тях е от ключово значение, коментира той в интервю.

Целта трябва да бъде производителите на лекарства и правителствата да имат производствен капацитет, който да покрие имунизация на целия свят в рамките на три месеца след разработването на ваксина, посочва Шахин. Като се има предвид състоянието на настоящите ваксинационни кампани и че голяма част от световното население все още очаква ваксините, това е амбициозна цел. За да се стигне дотам, Шахин предвижда публично-частно партньорство, сравнявайки идеята с огромните разходи, необходими за плащането на застраховка.

„Не бяхме готови да произведем достатъчно дози за цялото население на планетата“, коментира Шахин за текущата кампания. „Това трябва да се промени. Ние трябва да сме подготвени не само да разработим бързо ваксина, но и да произведем достатъчно дози“.

Предупреждението на Шахин се появи в момент на колеблива имунизационна кампания, след като Европейският съюз влезе в спор с AstraZeneca заради забавяне на обещаните доставки. Очаква се BioNTech и нейния американски партньор Pfizer да предоставят по-голямата част от 400-те млн. дози, на които Европейският съюз разчита, за да ускори кампанията си през второто тримесечие.

Но засега само около 7% от европейците са получили по една доза, в сравнение с около 19% от хората в Съединените щати. Междувременно повечето страни в Африка дори не са започнали поставянето на ваксини.

В интервю за Bloomberg по-рано тази седмица Шахин прогнозира, че производителите на ваксини ще създадат достатъчно дози за целия свят през следващата година. Pfizer и BioNTech ще имат капацитета да направят 3 млрд. дози през 2022 г., допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:10 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още