IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ядрената енергия ще играе ключова роля в енергийната стратегия на Русия

"Росатом" работи по експанзивен план за увеличаване на броя на атомните електроцентрали на 51 към средата на века

20:30 | 17.09.20 г. 26
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Русия е изправена пред истинска главоблъсканица в енергийната политика, заседнала между голямата си зависимост от износа на газ и петрол и спада в цената на двата енергийни продукта.

Природният газ достигна най-ниската си стойност от 20 години (0,005 долара/кВтч) през май, а цената на сорт Брент падна до 20,46 долара за барел в края на април след ценовата война, инициирана от Саудитска Арабия. Въпросната война беше предизвикана от прекъсването на диалога между Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия заради предложените съкращения на производството в разгара на пандемията от Covid-19, припомня Nucnet. 

Според американската Администрация за енергийна информация в момента Русия е най-големият производител на суров петрол в света и вторият по големина производител на „сух“ природен газ. Русия също произвежда значителни количества въглища. Икономиката ѝ е силно зависима от въпросните въглеводороди, като постъпленяита от петрол и газ представляват около 36% от приходите на федералния бюджет. Потреблението на енергия в Русия включва около 52% природен газ, 22% петрол, 13% въглища и 13% ядрена енергия, възобновяеми и други източници.

Едва ли е изненадващо, че Москва е изправена пред международен натиск относно целите за декарбонизация. Според дългосрочната стратегия на Кремъл за климата, климатичните цели включват намаляване на въглеродния интензитет на брутния вътрешен продукт (БВП) с 9% до 2030 г. и намаляване на емисиите на парникови газове с 33% до 2030 г.

Един от бенефициентите на руската нужда от яснота по отношение на енергийната политика може да бъде ядрената енергия. Стратегията подчертава необходимостта от „инвестиране, стимулиране и подпомагане“ на ядрената енергия, производството на водород от ядрени централи, нови горивни цикли и технологии за преработка, както и проектирането и производството на нови видове реактори.

Поради тези причини страната планира мащабна модернизация на своята инфраструктура, подробно описана в план, публикуван от министерството на енергетиката. Планът не предлага специфики за бъдещ енергиен микс, но включва като една от основните си цели „гарантираното предлагане на достъпна електроенергия“.

русия русия

Нарастването на руския енергиен ядрен капацитет е широко признато, което тревожи американските наблюдатели, които признават Русия за водещ доставчик на ядрени технологии и казват, че САЩ трябва да реформират своя ядрен сектор, за да се конкурират с Москва. Базираната във Вашингтон индустриална група Институт за ядрена енергия призова за подкрепа за сектора, който е жизненоважен за националната сигурност.

Руската държавна ядрена корпорация "Росатом" ръководи експанзивен вътрешен план, целящ изграждането на поне девет нови атомни електроцентрали през следващите години. Ако строителството на всички тези централи продължи, заедно със завършването на четири, които вече са в процес на изграждане, Русия може да има 51 ядрени централи в търговска експлоатация до средата на века, спрямо 38 днес. 

За сравнение - САЩ са водещи в производството на ядрена енергия с 95 действащи централи. Франция е втора с 56.

Подготовката за изграждането на четири нови инсталации беше обявена през юни 2020 г. Новите блокове ще бъдат „Ленинград 2-3“ и „Ленинград 2-4“, използвайки реактори от поколение III VVER-1200, и „Смоленск 2-1“ и „Смоленск 2-2“, използвайки реактори III + VVER- TOI.

Четири атомни централи вече са в процес на изграждане: „Ленинград 2-2“, „Курск 2-1“ и „Курск 2-2“ и „Балтик-1“, където дейността временно е спряна, за да бъде преработен дизайнът.

Според руската схема за енергийно териториално планиране могат да бъдат проектирани и построени още пет централи: „Кола“ 2-1, „Нижни Новгород-1“ и „Нижни Новгород -2“, „Белоярск-5“ и „Централ-1“. Документът, последно изменен през 2018 г., сигнализира за приемането от правителството на блоковете като част от планирането на капацитета, ако „Росатом“ реши да продължи строителството.

Ядрените планове са подкрепени от руското правителство, което предоставя на програмата за развитие на ядрената енергетика на „Росатом“ статут на „национален проект“, част от водещата икономическа политика на президента Владимир Путин за масивни инфраструктурни инвестиции и икономически модернизация.

Енергийната стратегия до 2035 г. подчертава ключовата роля на ядрената енергетика и необходимостта от иновации. В нея се подчертава необходимостта от повишаване на ефективността на ядрената дейност и икономическата конкурентоспособност, подпомагане на проучването и развитието при добивва и обработката на уран, както в Русия, така и в чужбина, за изграждане на атомни електроцентрали с ниска мощност за отдалечени региони и за увеличаване на дела на реакторите от поколение III+ до 2035 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 4 rate down comment 1
nobel
преди 3 години
И това вярно? Зареждаш и работят 25 години. Голяма работа било това ядрената енергетика! А някои искат да я спират
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
въй , тц , тц ... за обща култура да си знаеш , на всеки от новите самолетоносачи от клас Gerald R. Ford има по два реактора с обща изходяща топлинна мощност 700МВт . зареждат се ведннъж и работят в продължение на 25 години ... освен на самолетоносачите и подводниците и всичките им 9 крайцера са с ядрени двигатели ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 3
markov
преди 3 години
и битов о.т.п.а.д.а.к. било нецензурно според инвестор
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 2
markov
преди 3 години
за да е пълен рахата в реактора в мазето ще изсипваме битовия *** .....и хоп .....неограничена енергия. Здравей живот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 3
markov
преди 3 години
Карфиолов не става въпрос за реактори захранващи кораби. Руснаците направиха преносима ядрена централа с два блока с обща мощност 70 мегавата, разположена на кораб но произвеждаща ел.енергия за труднодостъпни места с дефицит на енергия.....закотвят кораба - централа някъде където има дефицит на енергия и си решават проблема. Като мощността стига да захрани град с население 200 000 човека.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 1
v_tin
преди 3 години
И двете държави имат ядрени кораби, мисля че китайците и индийците също имат, така че това не е някаква новина. Според мен би било новина , ако направят такъв че да го сложа в мазето и да го зареждам с гориво от хоум макс, но ще трябва да почакаме
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
що ?! ядрените подводници и самолетоносачите им с какви реактори са ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 4
markov
преди 3 години
Е Руснаците направиха преносим ядрен на кораб , ама това не се брой ..когато хамериканците направят такъв ще е новина ......нумбър уан !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
цък , някой малоумниk с партийна книжка навремето е решил да направят реактор в центъра на града . според сегашните норми на безопасност , ако въобще това допотопно съоръжение отговаря на такива , трябва да е на поне 30км извън населено място ... ти ще искаш ли да ти боботи ядрена реакция на 500м от блока ?! и периодично да вадят ядрено гориво и да зареждат ново докато децата си играят в съседство ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 1
nobel
преди 3 години
Реактора е на Цариградското шосе до ХМС-то. Мнооого отдавна не работи. При нас няма пари за такива изследвания
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още