IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Отказ на Меркел от "Северен поток" 2 ще обърка газовата стратегия на Германия

Анализатори предупреждават за скок на цените на газа до намирането на алтернативен внос

13:01 | 12.09.20 г. 11
<p>
	Германският канцлер Ангела Меркел. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Германският канцлер Ангела Меркел. Снимка: Bloomberg LP

В момент, когато Ангела Меркел претегля аргументите за отказ от руския проект за газопровод „Северен поток“ 2, крайъгълен камък във внимателно подготвената енергийна стратегия на германския канцлер е заложен на карта, пише Bloomberg.

Меркел е подложена на нарастващ натиск да се откаже от газопровода след отравянето на руския опозиционен политик Алексей Навални. Членове на собствената й партия подлагат на съмнение проекта, а полският премиер Матуеш Муравецки заяви, че подобно решение „не може да е по-мъдро“.

Но спирането на проекта ще означава отказ от многогодишна правителствена стратегия за превръщането на Германия в доходоносен газов хъб в момент, когато страната предприема преход към зелена енергия. То също така ще обърка плановете на корпоративни гиганти като BASF, за който газопроводът е от ключово значение.

Германия иска да увеличи вноса на газ и дистрибуцията това десетилетие, осигурявайки си поддържащо гориво в прехода от най-мръсните фосилни горива, показва стратегическият й план за 2020-2030 г. „Северен поток“ 2 има централна роля за това. Страната също така ще извлече значителни приходи от доставките на горивото в мрежите й и отвъд деветте й граници.

Пренаписана стратегия

Ако „Северен поток“ 2 рухне, „газовата стратегия на Германия ще трябва да бъде пренаписана“, казва Тим Келер, който ръководи лобистката група за природен газ Zukunft Erdgas в Берлин. „Ще последва отказ от инвестиции по проекти и скок на цените на газа, докато бъде намерен алтернативен внос“, допълва той.

Критиците на германския план, включително Европейската комисия (ЕК), казват, че страната няма нужда от толкова много газ. А преходът към повече възобновяеми източници, ускорен от пандемията, затруднява всички сметки за бъдещо търсене. Намаляващите цени на глобалните газови пазари правят критиките към проекта още по-убедителни.

Години наред при най-голямото пренасищане, което беше виждал светът, горивото пристигаше на континента чрез други газопроводи и на танкери чак от САЩ и Катар. Европейските бенчмаркови цени намаляха с над 50% спрямо връхната им точка през 2018 г.

Същевременно има нарастващо екологично противопоставяне за изграждането на нова газова инфраструктура, особено когато Европа цели да стане климатично неутрална до 2050 г. Това поражда въпроси дали проектът щеше да бъде одобрен, ако беше замислен през последните години.

Но върху решението на Берлин сега натежава и проблемът със загубените разходи в почти завършен проект с обща инвестиция от 9,5 млрд. евро (11,2 млрд. долара). Щекотливият проблем за компенсация също ще трябва да бъде разрешен.

Индустрията очаква последните 6% от процеса по полагане на тръби да завършат тази година, след като инвестира милиарди, които сега може да загуби.

„Северен поток“ 2 е изцяло собственост на Газпром, а пет европейски компании са инвестирали до момента близо половината от обещаните пари за проекта. Наред с Royal Dutch Shell Plc и петролното и газово подразделение на BASF Wintershall групата включва още Engie, австрийската OMV и Uniper.

„Европейските производствени обеми намаляват и газопроводът и инфраструктурата за втечнен газ са спешно необходими, за да гарантират сигурни, гъвкави и разходно ефективни доставки на природен газ до Европа в бъдеще“, смята Uniper.

За BASF, която използва газ като основен източник на гориво за производството на пара и електроенергия и чието подразделение Wintershall постига печалба от продажби на газ, Газпром е ключов заместител на намаляващото производство в Северно море. Заради санкциите Иран, който е най-големият производител, е извън играта, а Катар е твърде далеч, за да се обмислят разходно ефективни газопроводи.

Wintershall е предоставил заем на стойност 730 млн. евро за проекта, казва говорител на компанията.

„Германия ще стане нетен вносител на енергия през идните години, което заплашва да предизвика експлозия на цените, а тя може да бъде предотвратена само с истинска конкуренция“, коментира Кристиян Кулман, главен изпълнителен директор на германския производител на химикали Evonik Industries и президент на Германската химическа асоциация. Германия Германия

Много анализатори смятат газа за най-добрата гъвкава алтернатива на възобновяемата енергия, а с прехода към зелена енергия той е необходим като надежден съпътстващ енергиен източник на прекъсваемата вятърна и слънчева енергия.

Вносният газ трябва също да запълни недостига в генерирането на електроенергия, който ще се прояви след отказа от въглищата и ядрената енергия през това десетилетие.

Поради това правителството разчита на свръхпредлагане на природен газ като допълнително гориво заради притесненията за енергийната сигурност, казва Саша Мюлер-Краенер, управляващ директор на групата Environmental Action Energy.

„Абсурдното е, че правителството подкрепя инвестиции за изобилен внос на руски газ за идните десетилетия вместо да намалява зависимостта от горивото и емисиите“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 2
Hahoto
преди 3 години
https://***.investor.bg/***-i-analizi/339/a/imperatoryt-tyrguval-sym-mnogo-uspeshni-akcii-ot-sheraton-do-sofiia-komers-205628/Ето ти и снимка и уеб адрес
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 2
driverf1
преди 3 години
Дай снимка или уеб адрес.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Нека да ви представя импчето - дребно същество (физически и ментално), родено на 1.02.1977. Подвизава се във фейса с тролски профил под името Sheev Palpatine, членува в нялолко групи за инвестиции и редовно скимти да му кажат как къде и какво. Тук се прави на разбирач с личните си тълкувания на каквото е чуло.Разбира се, скрило се е човечето, снимки няма в профила, но нета е голямо продтранство, дребното човече има вид на злобен комплексар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 3 години
Имбeцилинo, ако внасяхме домати от рашастана, щяхте да ни плашите, че домати няма да има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 3 години
Кефиш ***! Някой да чете и да ти превежда : " Согласно планам, примерно 80 процентов газа, который будет доставляться по "Северному потоку-2", пойдет по трубам EUGAL транзитом в сторону Чехии, а оттуда - на австрийский газовый хаб Баумгартен. Остальные 20 процентов - по ответвлениям в Германию."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 7
Императорът
преди 3 години
Такаааа - да караме наред:Първо - "отравянето" на навални засега е само едно фриволно твърдение без доказателства. Без отговор остават въпросите: защо и е на руската власт да трови такава безобидна политическа нула, защо - ако беше отровен, го предадоха без възражения на Германия, защо германците, които твърдят, че е "отровен" отказват да покажат на руснаците резултатите от каквито и да било изследвания, за да докажат думите си, защо и как - ако наистина е "отровен" на самолета от най-силната отрова на света, предназначена да поразява на място цели полкове, не само че няма други жертви (на САМОЛЕТ), но и сам навални не пукна.Второ - *** Келер говори за "алтернативни източници", ама такива няма - освен ако не се последва примерът на полша, и Германия започне да купува "американски" газ, с произход Русия, ама на двойна цена.Голямото находище в Северно море е на практика изчерпано вече и догодина пуска кепенците. Норвежките и те са на изчерпване. Спадът на цените не виждам как касае (негативно) потребителите. То и въздухът е евтин (безплатен даже засега), ама това не значи, че можем и без него. Трето - преходът към "възобновяеми източници" само изглежда "ускорен" от комбинацията пандемия - мека зима - натъпкани до дупка предварително хранилища (заради очакваната криза с доставките през украйна, ако си спомняте). Но такава комбинация от фактори надали ще се повтори повече във времето. И да - грозната истина е, че Германия просто няма алтернативи, ако спре да прави ток от въглище. Ако искат да пробват и да се откажат от всичко, освен от ВЕИ - само след месец меркел ще бъде наритана с шутове от Германия в посока изток - с поръчение да лази в краката на Вовата и на Саша Милър дотогава, докато газчицата не потече отново. за мен по-важно е какво казва реалният бизнес, представителите на реалната индустрия. Разбира се - BASF може да си премести заводите в Русия, ако иска. Те и без това автомобилните концерни вече мигрират от Германия на изток. Накрая, когато Германия стане аграрна държава с преобладаващо диво талибанско население, няма да и трябва толкова енергия. Накрая в статията мнението на тая Саша - явно е добавено с хумористически намерения. Намаляването на "зависимостта от горивото" - току-що написах докъде ще доведе - до аграрно общество на ниво 15 век. Въпросът е, че дори цели икономики да бъдат съсипани - климатическите талибани и подкрепящите ги политици-deбили ще се изсулят кат` тако`а от тако`а и няма да понесат никаква отговорност за безобразията си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 6
doba
преди 3 години
Какъв СП2, Балкански(вече Турски) поток и т.н.Зелков ще им набучи перки и волтаици и ще ги залее с енергия безкрай, на отрицателна цена!Който не му вярва, ще му изпрати линкове безброй, и невярващите ще приемат неговата вяра във ВЕИ-та, произвеждащи еко-ток без пари!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 7
vzhekoff
преди 3 години
НЕма да се пУашите, ефрейтор СтПет ще пpъднe нЕколко пъти и газ ще има :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 5
Императорът
преди 3 години
Много ме кефиш, като почнеш да си измисляш цифри и факти. Това от Козяк ли ти го спуснаха или го чу от другите пияници в кръчмата? Човек като те слуша как уверено ръсиш глyпости, ще помисли, че си някакъв супер експерт. Кой си ти, че да казваш от колко газ има нужда Германия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 3 години
Ти сериозно ли, ве??? Знам че се повтарям, но само до 10 млрд куб метра газ от СП - 2 ще достигат до Германия. Останалото е транзит повечето за Баумгартнер, откъдето и за Италия и малко за Чехия. Всякакви писаници, как Германия жадува руската суровина са нелепа пропаганда. Транзита не е лошо нещо, но Германия ще преживее и без него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още