IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България и Хърватия показват, че еврото все още е по-добрата алтернатива

Новите кандидатки увеличават риска ЕЦБ отново да бъде призована да се намеси, за да предотврати разпространението на местна финансова криза, пише Bloomberg

11:39 | 11.07.20 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Въпреки всички свои недостатъци притегателната сила на еврозоната се оказва трудна за пренебрегване, посочва Bloomberg в свой материал.

Хърватия и България станаха поредните две държави, които се приближават с още една стъпка към присъединяването в блока на единната валута, след като в петък бяха приети в т. нар. „чакалня“ на еврозоната – валутно-курсовия механизъм ERM II. Така те ще станат 20-та и 21-та членка, а Румъния се надява да е 22-та.

По-малко от четвърт век от създаването си еврозоната няколко пъти стана жертва на финансови кризи, които лесно биха могли да я унищожат.

Но тези епизоди накараха правителствата на страните членки да позволят на Европейската централна банка да подсили своя арсенал в опит да запази блока единен. За някои това е достатъчно силен аргумент, че единната валута все още е привлекателна.

Желанието на все повече държави да приемат еврото е огромен вот на доверие за Европейския съюз и еврозоната, симулира самочувствието, посочва Жил Моек, главен икономист на AXA SA. Според него въпреки някои трудности за Европейската централна банка разширяването на еврозоната увеличава надеждността на еврото като валута за целия ЕС.

Сега България и Хърватия ще трябва да прекарат поне две години в ERM II, преди да могат да станат пълноправни членки.

Когато това стане, страните ще имат пълен достъп до масивните финансови буфери на ЕЦБ, които многократно са били използвани за успокояване на кризи. Държавите също така ще приемат и втората по големина резервна валута в света, сменяйки лева и куната, които така и не получиха пълно обществено доверие. Близо 80% от спестяванията в Хърватия са в евро. На събитие по повод 25-ата годишнина на куната пък управителят на Хърватската централна банка Борис Вуйчич пожела валутата да не дочака 30-та.

В България при банковите депозити към 30 април позициите в евро са над една трета (34,4%), тези в левове са 57,1%, докато делът на другите валути е относително малък – 8,5%, припомня Investor.bg

Двете държави искат да станат по-силни и са избрали за тази цел да гледат на запад, също както други източноевропейски страни преди тях.

Словения първа се присъедини към еврозоната през 2007 г. Словакия, която се бореше с валутна нестабилност преди това, влезе през 2009 г. Естония, Латвия и Литва – след тежки икономически сривове по време на световната финансова криза, влязоха в блока в годините между 2011 г. и 2015 г., отчасти и заради геополитически тревоги заради териториалната си близост до Русия.

Хърватия и България са две от най-бедните страни членки на ЕС и зависят до голяма степен от чуждестранни туристи, които обаче отсъстват тази година заради пандемията. И двете вече се обърнаха към ЕЦБ за суап линии за достъп до евро.

„Преди всичко това е част от политически процес“, казва Саймън Киджано-Еванс, главен икономист на Capital LLP. „Но също така има и абсолютна икономическа логика“, допълва той.

Главоблъсканицата с конвергенцията

Но все пак, членството в еврозоната крие рискове. Загубата на контрол върху обменните курсове означава, че членките на блока не могат да обезценят валутата си като изход от криза. Вместо това те могат да се окажат в затворени в спиралата на намаляващите цени и заплати, както се случи в южните европейски икономики по време на дълговата криза.

Също така няма много признаци, че самото членство във валутния блок помага за изравняването на жизнения стандарт с другите държави.  Това е една от причините ентусиазмът за единната валута да не е универсален при всички.

Полша, която е най-голямата европейска икономика извън еврозоната, не иска да се откаже от злотата, докато полският жизнен стандарт не се изравни с този на Западна Европа. Унгарската централна банка иска по-строги критерии за членство – в това число по-висока производителност, по-зряла финансова система и по-тясна връзка на икономическите цикли на отделните държави. Чешкият премиер Андрей Бабиш пък многократно повтаря, че не иска да помага за спасяването на закъсали държави като Италия.

Докладът на ЕЦБ за напредъка на България и Хърватия, публикуван минали месец, показва, че все още има много работа за вършене, преди да могат те да се присъединят към еврото – особено по отношение на инфлацията и състоянието на публичните финанси. Притеснения има и затова дали България се бори достатъчно адекватно с корупцията и прането на пари след поредната порция финансови престъпления в региона от последните години.

Колкото до централната банка във Франкфурт, новите кандидатки увеличават риска един ден тя отново да бъде призована да се намеси, за да предотврати разпространението на местна финансова криза към останалата част на блока. Малките икономики не са от значение - Гърция пак беше на косъм да разбие валутния съюз през 2015 г., въпреки че икономиката й отговаря за едва по-малко от 2% от брутния вътрешен продукт на еврозоната.

За България и Хърватия обаче това е за предпочитане пред алтернативата.

„Тази криза ни показа, че тези, което са в еврозоната и „чакалнята“, ще имат достъп до милиарди евро за възстановяване“, заяви българският премиер Бойко Борисов. „Тези, които не са, ще поемат дълг и то с голяма лихва“, посочи той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 6 rate down comment 3
korn
преди 3 години
Скоро българската валута ще е втората най разпостранена и търсена валута в света. А някои от нас си спомнят времената в които да видиш или имаш долар беше събитие и можеше да си купиш нещо от корекома. Ествествено не за всички, руските *** по върховете на власта имаха долари и пазаруваха от корекома и ни обесняваха колко е гаден запада и долара. Същите тези *** като Радев и бандата му които сега обесняват колко е гадно еврото с разликата че сега господарите им са американци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 6
bgMan
преди 3 години
Въобще чувате ли се какви глупости приказвате?По-добра алтернатива на какво е еврото? На престъпната политическа мафия в България ли?А не може ли България и Хърватия да показват в какво отчаяно положение е ЕЗ и колко ниско свалят летвата сключвайки сделки с доказани мафиоти-политици като ББ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 4
Hahoto
преди 3 години
Много си в грешка, театрите ги правят хората с каскети, недосегаеми почетни и други с хаш таг КОЙ? Но на една част от публиката не им писна от спектакълът. На друга част като теб и Ватьо пиесата ви харесва много. Халал да ви е тоя спектакъл до 9-то коляно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 7
Hahoto
преди 3 години
Какво хубаво се е сучило?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 5
serafima
преди 3 години
При такъв корифей на международните финанси и валутната политика като другаря Ватников, очевидно от руски произход, онемявам. Четете го и вярвайте на 100% на политическите му голословни речи - обвинения върху всеки, който не мисли като него. Сталинист отвсякъде.И нито един професионален аргумент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 4
penman
преди 3 години
Крадци са руските измикяри, които в съюз с криминалния контингент, правят театрите в София.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 2
фиг.1
преди 3 години
Винаги щом се случи нещо положително за България, фен клубът на Кypнелия налазва форумите и социалните мрежи и започва да пръска отрова. А протестите организирани от БСП и лтчика не били партийни, ами народно недоволство. Дано сами си вярвате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 6
Hahoto
преди 3 години
Ватьооооо, Ватьооо хората протестират, щото не им харесва да живеят в мутренска държава. Да има хора на Божков и *** има всякакви... Но има много, много хора, на които отдавна им писна от тая клика, която е налазила България и вече 10 години се окопават и се чувстват недосегаеми и лапат ненаситно. Зелев, тройна ламя, една ламя, сарайска ламя, чекмедже ламя, Ватьо ламя, все ламя, така както искаш да сме чисти в енергетиката , така трябва да искаш и в държавната кочинка да е чисто. За това протестите се хубави, защото когато някой дръпне гащите на управляващите и има се видят голите дирници, да имат едно на ум, че народа може и да ги оноди по некое време!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 8
khao
преди 3 години
триглавата ламя въведе плоския данък и крадеше в пъти по малко... само за това си заслужаваха повече... не са препоръка за бъдещи управляващи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 9
ivan.kostov.39
преди 3 години
Ако някой си мисли, че решенията за България се вземат в София е в Голяма заблуда. Окончателно решение, ще има след изборите в САЩ .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още