IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще пукне ли коронавирусът цирея на популизма?

Серия от напълно правдоподобни събития може да отбележи завръщането на либерализма по света

18:30 | 01.07.20 г. 32
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Тръмп и Болсонаро са си лика прилика. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Тръмп и Болсонаро са си лика прилика. Снимка: Bloomberg

Популистите мразят да бъдат непопулярни. Ето защо те се оказаха толкова некадърни в справянето с Covid-19, криза, която не носи нищо друго освен мрачни новини - смърт, икономическа разруха и ограничени свободи, пише Гидиън Ракмън за Financial Times.

Американският президент Доналд Тръмп и бразилският лидер Жаир Болсонаро са двамата най-изявени популистки лидери в западния свят. Катастрофалните резултати от техния подход към коронавирус вече стават очевидни. Миналата седмица Бразилия стана втората държава в света, след САЩ, регистрирала повече от 50 000 смъртни случая на Covid-19. 

Отличителната характеристика на подхода Тръмп-Болсонаро към пандемията е фаталната неспособност да се осъзнае реалността. Тръмп на практика игнорира вируса през януари, февруари и половината март. В различни моменти той внушаваше, че вирусът ще изчезне по магически начин и че инжекциите с дезинфектант могат да бъдат добро лекарство. Тъй като броят на заразените и смъртните случаи продължават да нарастват, най-новата идея на Тръмп е Америка да спре да извършва тестове за коронавирус с надеждата, че реалността ще изчезне, ако просто се игнорира.

Болсонаро беше още по-крещящо безотговорен - принизявайки Covid-19 до обикновена настинка, приветствайки протестите срещу карантината и отстранявайки двама здравни министри.

И двамата мъже сега плащат значителна политическа цена за некомпетентността си. Тръмп изостава съществено в социологическите проучвания преди президентските избори през ноември. Болсонаро също изпитва спад в рейтинга си, на фона на слухове за импийчмънт и разследвания за корупция в неговия вътрешен кръг.

Във Великобритания Борис Джонсън се отнесе с по-голямо уважение към научния консенсус. Но в началото на кризата премиерът се поддаде на един от най-големите недостатъци на популисткия подход: опасното нежелание да се реагира на лоши новини. Докато други европейски държави обявиха карантина, той заяви, че „живеем в земя на свободата“ и забави предприемането на действия. Отчасти в резултат на това Обединеното кралство има най-големия брой смъртни случаи от Covid-19 в Европа. Само за два месеца Джонсън премина от рекордна популярност към отрицателен рейтинг.

За разлика от него Ангела Меркел - която е ненавиждана от Тръмп и много други популистки лидери - прекара добре кризата. Германия има едно от най-ниските нива на смъртност на глава от населението. Когато Джонсън възрази в парламента миналата седмица, че няма нито един пример за страна с ефективно приложение за проследяване на контактите на заразените, сър Киър Стармър, лидерът на опозицията, отговори с една дума: Германия.

Последна актуализация: 15:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 11 rate down comment 4
Hahoto
преди 3 години
Много цир.еи се събраха за пукане, дано не опръскат на либералите пуканките :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
радост ... перчема ще си гледа внуците по игрищата за голф ... нема да ни мъчи с тежката си простoтия всеки ден ... то не изостава , ами направо е утекъл ... дори иранците да го арестуват и командосите да го спасят ...https://ig.ft.com/us-election-2020/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още