IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво губи и печели България от АЕЦ Белене?

Ако се откажем навреме от реализирането на втора атомна електроцентрала, печелим стратегическо насочване на енергийния сектор, посочва Юлиан Попов, съветник на Европейската климатична фондация

08:40 | 21.11.19 г. 86
Какво губи и печели България от АЕЦ Белене?

Ако не реализираме проекта АЕЦ Белене, губим стабилни цени на електроенергията в България и губим това, с което можем да допринесем за опазване на околната среда чрез нашата енергетика. Това мнение изрази Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на "Български атомен форум", в предаването "В развитие" с водещ Делян Петришки.

Ако се откажем навреме от реализирането на втора атомна електроцентрала, печелим стратегическо насочване на енергийния сектор в посока, която може да утвърди България като водещ енергиен център на Балканите, заяви от своя страна Юлиан Попов, старши политически съветник на Европейската климатична фондация и бивш служебен министър на околната среда и водите.

По-близо ли сме до вероятността от реализация на проекта АЕЦ Белене?

"За трети път сме по-близо. Първата стъпка бе извършена. Очакваме обявление на предпочитаните инвеститори, с които са свързани следващите стъпки от процедурата", твърди Станислав Георгиев.

Юлиан Попов обясни, че трябва да правим разлика между съществуваща ядрена енергия и новоизградена ядрена централа. "Цените са съвършено различни. Скептичен съм за намирането на сериозен инвеститор. Правителството твърдо е заявило, че инвеститор ще се търси само на основата на пазарен проект. Трябва да се съобразявам с цените на електричеството, които ще диктуват електрическия пазар в рамките на Европа - те са по-ниски от това, което една нова ядрена централа може да осигури", поясни той.

"Участието в България в проекта към момента не е малко. В обявената процедура се подчертава, че се очаква централа да не струва повече от 10 млрд. евро. Такава цена за два блока от хиляда мегавата в света няма", подчерта Станислав Георгиев.

"Цената ще върви нагоре, ако блоковете са в експлоатация 2027-2028 г.", уточни още гостът.

Според Станислав Георгиев нова атомна електроцентрала означава, че ще се стигне до сблъсък на възобновяеми мощности, които произвеждат неравномерна енергия, и атомна, която се произвежда постоянна, за която трябва да осигурява определена цена. "Този сблъсък доведе до фалита на много газови централи", подчерта той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

57
rate up comment 3 rate down comment 2
data
преди 4 години
Ква хипер инфлация при международни договор ? Май си прекалил с домашняка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 5 rate down comment 2
fon
преди 4 години
На първо място прочети пак какво е казал в статията Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на "Български атомен форум" - ядрен лобист и слуга на мафиота Богомил Манчев.Токът от стари АЕЦ и нови АЕЦ са съвсем различни неща! Цената им се различава над 6 пъти. Няма такова нещо като "ядрен ток", евтин и най-евтин ядрен ток. Има евтин ядрен ток от Козлодуй. А пропагандата на БСП, Атака и всякакви русофили правят всякакви фокуси за да ти внушат, че токът от Козлодуй и Белене що са ядрени ще са близки по цена. Да ама Путин няма да ни подари сградите, машините и инфраструктурата на Белене, а те ще трябва да се изплащат с цената на тока. Пък Козлодуй е изплатен просто защото имаше една хиперинфлация и го платихме по друг начин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 4 rate down comment 2
doba
преди 4 години
фон-еКакто си писал по-долу: 'Ядреният ток се продава най-евтино на всяка енергийна борса по света. Това го знае всеки който е виждал енергийна борса.'Когато преди 5-6г БГ потърси мощности/независимо какви/ никой не предложи(вкл най-евтиния ядрен ток). ;) Нито ядредни, нито ВЕИ, нито никакви. Беше на косъм режима на тока(за който съм подготвен, отпреди това, като знам какво е). Само че ток/интернет искат всички, вкл т.н. оутсорсинг компании в БГ. Да го няма за един ден - опъват платната и изчезват, а заедно с тях и персонала им, и парите. И тогава всичко отива...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 7 rate down comment 2
data
преди 4 години
Абе , много му разбирате - има една готина статия в нета - Ес се бори с вредните емисии като ги изнася в Китай . Добре е да я прочетете и да се замислите малко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 4 rate down comment 2
fon
преди 4 години
Дори тези два реактора, съответно Cernavoda-2 в Румъния, започнат 1983-та и завършен 2007-*** и TEMELIN-2 в Чехия започнат 1987-та и завършен 2002-ра трудно може да ги определим като реактори на 21-ви век и още по-малко като реактори на ЕС, а реактори на 20-ти век и започнати от "съветската власт" при което отношението по същество е не 203:2, а по-скоро 205:0.Което автора на статията го е споменал, но така че да не го разбереш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 5 rate down comment 1
fon
преди 4 години
Аз знам, че така ви лъжат - като ви дават факти без да ви ги обясняват. "Забравили са просто" да ти кажат кога са построени тези ядрени реактори в ЕС. До 2000г за 37 години в ЕС са изградени 203 ядрени реактора (включтилно и затворените), а след 2000-та за 20 години само два!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 2 rate down comment 0
doba
преди 4 години
фон-е,https://***.statista.com/statistics/270367/share-of-nuclear-power-in-the-power-supply-of-selected-countries/Всички сме групата за 'напреднали'.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 6 rate down comment 4
fon
преди 4 години
Така де. Те в Германия, Англия, Испания, Португалия и т.н. не разбират как на тока трябва да се гледа сериозно както гледа партиен секретар от соца. Затова като станат сутрин нямат често ток едно кафе да си направят. Много са прости германците, ама имат пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 3 rate down comment 4
fon
преди 4 години
Ядреният ток се продава най-евтино на всяка енергийна борса по света. Това го знае всеки който е виждал енергийна борса. А за това, че това е сложно за разбиране от изкуфял червен мозък аз нищо не мога да направя. Аз го отбелязвам тук за хората които имат умствен потенциал да го разберат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 3 rate down comment 1
doba
преди 4 години
Така е, data. Аз за всеки случай съм напълнил две големи бутилки газ и съм приготвил газовата печка.Отделно и на село има дърва под сайванта.Много хора не разбират(или се правят), това не е игра.Дай Боже да не се налага да ги ползвам, но знае ли човек...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още