IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дългият път на България до инвестициите в чиста енергия

България има да извърши дълъг път, за да насочва инвестиции в чист въздух и да намалява употребата на въглища, заяви Лаури Миливирта, експерт на Грийнпийс по чистотата на въздуха

22:44 | 28.10.19 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Сред основните предизвикателства в световен мащаб и по-конкретно в Европа е да намалим емисиите от въглероден диоксид. През последните години отчитаме експлозивен ръст на евтините монитори за следене на качеството на въздуха. Разполагаме и с все повече сателити, които записват данни за замърсяването. Но количеството на хората, които могат да използват тези данни, все ощe са много малко, заяви Лаури Миливирта, експерт на Грийнпийс по чистотата на въздуха, в предаването "В развитие" с водещ Вероника Денизова.

"През последните няколко години Европа отбеляза значителен напредък, тъй като цената на въглеродните емисии стана достатъчно висока, за да накара страните на намалят емисиите си. България има да извърши дълъг път, за да насочва инвестиции в чист въздух и да намалява употребата на въглища".

Гостът уточни, че Индия има може би най-сериозния проблем със замърсяването, като там то е отговорно за над един милион случаи на ранна смърт всяка година.

"През миналата година правителството в Индия обяви национален план за чист въздух. Страната е и лидер сред развиващите се икономики по отношение на внедряването на възобновяеми енергийни източници".

Лаури Миливирта обясни, че през последните няколко години виждаме тревожни тенденции в Китай, където страната разчита на стари стимули в подкрепа на икономически растеж. "Тя представи сериозен план за намаляване на замърсяването на въздуха в страната. В Пекин замърсяването с твърди частици с 2,5 микрона спадна с над 50% за последните 5-6 г. Досега политиките бяха успешни, но вече възникват опасения, че продължаващото ограничаване на замърсяването ще бъде трудно", стана ясно още думите му.

Още от разговора вижте във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:27 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

4
rate up comment 13 rate down comment 2
Mechkata
преди 4 години
Специалисти си имаме, достатъчно добри - и млади и стари. Въпросът е, че тяхното мнение не се взима под внимание. Голяма хапка е енергетиката и мутраджесите (така наречени бизнесмени) няма да пуснат парчето така лесно, да се управлява от някакви си там специалисти дето цял живот с това са се занимавали и да им развалят машината за точене на държавни пари, под формата на студен резерв и други схеми...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 11
fon
преди 4 години
То управлението ни на енергетиката през някакви професори до министърката е пълно с "енергийни специалисти" с някакви пещерни разбирания още от соца. Решението може да дойде само отвън от ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 7
zelka007
преди 4 години
извинявам се за спама , ама не се сдържах , таман го прочетох ... на всички въглищни , атомни и газови фенове , да си го прочетат . кратичко е ... :))) ... :https://***.pv-magazine.com/2019/10/23/colombias-first-solar-and-wind-power-auction-brings-average-price-of-0-027-kwh/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 7
zelka007
преди 4 години
никаква чиста енергия туканка ... ние си обичаме въглищата , и не си ги даваме ... то по сервизите още може да се видят печки на отработено масло , ти чиста енергия :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още