IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петър Ганев: Социалният щит на Макрон няма да защити българския работник*

По темите заплащането на труда и данъците Макрон трудно ще постигне голям напредък, казва анализаторът от ИПИ

18:30 | 10.03.19 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Френският президент Емануел Макрон се обърна към гражданите на Европейския съюз със специално писмо, озаглавено „За европейско обновление”, което беше публикувано едновременно в избрани медии във всички страни членки. Подобен ход на Макрон точно в този момент не е изненадващ, пише анализаторът от ИПИ Петър Ганев.
От една страна, френският президент от началото на мандата си се опитва да поеме визионерската роля в рамките на съюза. 

Предстоящите европейски избори с фокус върху националистите, които „си служат с гнева на народите”, както и „безизходицата на Brexit” – този „символ на кризата на Европа”, дават добра основа за появата на всякакви визионерски идеи. Хубаво е да припомним също така, че „жълтите жилетки” във Франция принудиха Макрон да търси подобен разговор и в рамките на своята страна – виж например писмото му до френските граждани от 13 януари 2019 г., което обаче има повече диалогичен характер, а не толкова конкретни предложения.

Какво предлага Макрон на Европа? Оставяйки настрана някои от идеите в сферата на отбраната и демокрацията, важно е да изведем на преден план икономическата визия на френския президент.

Водещ момент безспорно е противопоставянето на думите „конвергенция” и „конкуренция”. Макрон директно заявява, че Европа трябва да търси проект за конвергенция, а не за конкуренция. Какво обаче означава това? Защо точно тези две понятия се бият и трябва да изберем едното или другото? Отговорът, разбира се, е в контекста. Този аргумент на практика е извеждането на още по-голяма сцена на тезата за социалния дъмпинг, която вече „опари” и българските  превозвачи.

Тезата за социалния дъмпинг на Макрон беше представена като борба за справедливи доходи и условия на труд за работниците от новите страни-членки на съюза, а всъщност целеше да спре конкуренцията от по-бедните страни – в случая с командироване на работници или с предоставянето на транспортни услуги.

Това е конкуренция, която е от полза за по-бедните и пречи на по-богатите. Затова и вторите бяха толкова настоятелни да се приемат промените на Макрон, а първите протестираха в Брюксел. Борбата със социалния дъмпинг не води до конвергенция, независимо в какви думи тя се облече.

Сега в писмото на Макрон социалният дъмпинг вече го няма, но се появява т. нар. „социален щит”. Изоставяме конкуренцията и „постигаме” конвергенция със социален щит, който осигурява еднакво заплащане за една и съща работа и минимална европейска заплата.

Звучи страхотно, но какво всъщност се предлага? И наистина ли заплатите ще се изравнят? А френските данъкоплатци ще плащат ли за по-високите заплати в България? Не, нито заплатите ще се изравнят, нито някой в Европа ще тръгне да ни плаща заплатите.

Предложението на Макрон всъщност е да има различни минимални заплати, съобразени с развитието на съответната страна, които обаче да се договарят и координират от всички в Европа.

Точно в последното се крие и борбата с конкуренцията на Макрон. Социалният щит няма да защити българския работник, нито пък ще предпази френския такъв от конкуренцията на нашенеца. Изконна теза на французите е, че Германия им прави дъмпинг, като задържа ръста на заплатите и така печели конкурентно предимство в промишлеността спрямо Франция.

Ако германските заплати в промишлеността са форма на социален дъмпинг за Франция, представете си какво ще е измерението на дъмпинга от страна на България. Подобна координация ще означава единствено, че заплатите у нас ще бъдат под постоянен натиск да изпреварват производителността на труда (което означава да бъдем все по-малко конкурентни) и всичко това ще е с цената на висока безработица.

Защото социалният щит в заплатите няма отношение към хората, които нямат работа. Не е случайно, че социалният щит се предлага от страни с висока безработица за страни с ниска безработица. Франция например има една от най-високите безработици в рамките на ЕС – 8,8% към януари 2019 г. при 4,8% в България и 3,2% в Германия.

Опитът за промяна на европейският модел - в полза на френските интереси и като се ограничи конкуренцията от други страни, си личи не само от идеите за социалния щит, но и от предложението на Макрон за Конференция за Европа, която да постави на масата всички теми, дори теми табу като преразглеждането на основополагащите договори.

Такава конференция може и да е нужна, но намигването към темите табу най-вероятно говори и за опит да се ограничи данъчната конкуренция в Европа – друга важна теза на французите през последните години. Всъщност две от водещите конкурентни предимства на България – ниски преки данъци и ограничени разходи за труд, са под един или друг начин под атака в писмото на президента Макрон.

По тези две теми – заплащането на труда и данъците, Макрон трудно ще постигне голям напредък. Отпорът по тях е твърде силен, при това не само от България и другите нови страни членки.

Скорошното предложение за отпадане на единодушието по данъчни теми в ЕС например претърпя бърз крах. Има обаче теми, по които Макрон може би ще има успех.

Това са особено темите за регулацията и най-вероятно предложението за облагане на големите технологични компании, както и поредната порция климатични мерки. Идеите за „нов зелен курс” на световната икономика вече се чуват ясно и от двете страни на океана и най-вероятно тази теза ще бъде подхваната и от европейските политици.

Всеки зелен курс обаче означава повече разходи – било за домакинствата, които плащат повече за зелена енергия, било за индустрията, която трябва да си купува квоти.

Всеки нов зелен курс всъщност трябва да се чете като нови зелени разходи. Когато си в един клуб с богатите държави в Европа и съответно поемаш наравно най-амбициозните зелени цели, подобен зелен курс неизбежно носи и социално напрежение от натиска върху определени сектори и потребители. Последните 10 години у нас го доказаха, най-вероятно ще го видим и през следващите.

*Заглавието е на редакцията.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 0 rate down comment 0
rover
преди 5 години
И аз съм на това мнение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 1
zelka007
преди 5 години
човек , хубаво си го написал . ще се възползвам от тези насоки в ежедневието си . благодаря ти!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 2
Sakamano
преди 5 години
Все още не разбирам защо "специалистите" които все дават уроци на работодателите как да си управляват бизнеса не си приложат теориите на практика, започвайки да осигуряват високоплатени работни места, ами вместо това само мрънкат за ниските си заплати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 1
marto1992
преди 5 години
"И се опитай да осъзнаеш, че за твоя работодател ти не си приход, а разход."Най-обичам, когато някой от старата школа (разбирай пишман социалист) започне да разказва неща, които са били верни за 80-те и 90-те и са довели до краха на социализма и демографската криза - не само в България, а в целия соц лагер. И ги разказва все едно са нормални и още актуални.В България го няма демографския потенциал да се развива трудопоглащаем бизнес, в който човекът да е само разход. Препоръчвам ти да прочетеш някоя японска книга по темата :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 1
marto1992
преди 5 години
Понеже питаш политиците ще ти отговоря:1) "минималното заплащане" се въвежда точно заради такива като тебе... Понеже не искаш/не можеш/не знаеш как да модернизираш бизнеса... няма кой да те чака... за сравнение в завода на кока кола се пълнят и пакетират по няколко милиона бутилки от 20 души. Кога ще го видиме това в България?2) "максималното заплащане" - такова понятие няма. Това, че го ползваш показва, че не разбираш за това, което говориш (или по-скоро си копирал от някъде и обогатил). НО - ако ти не можеш да му плащаш на тоя дизайнер 2500лв заради високите данъци, то и другите работодатели няма да могат да му плащат отново заради високите данъци... Изборът дали да си смени професията/държавата/да мине в сивия сектор си е на дизайнера.3) Никъде не е казано, че точно твоята фирма трябва да оцелее и точно ти да си шефа... НО винаги можеш да си внесеш работници от Гърция... по статистика са много по-производителни от българите и сигурно ще могат да пакетират по 4-5 хиляди на ден без проблем... Пък ще научат и другите работници на труд!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 0
marto1992
преди 5 години
"Искате ли да чуете отговора на въпроса за минималнта заплата ? Веднага след като се махне ще стане колкото на Дания, Швейцария, Австрия и т.н. Ето виждате ли как за един ден България може да настигне запада по минимани заплати просто защото 0 = 0 без значение къде си."Ти изобщо осъзнаваш ли, че тия държави са на съвсем друго ниво от своето развитие? Дано да не попаднеш на някой лекар дето лекува всичко с клизма... Ама като се замисля, може пък и да ти хареса
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 2
zelka007
преди 5 години
:)ти вдяна ли къде е проблема ? имам хора , които пакетират по 2000 броя на ден , или 2000х0,02 х 5 дена х 4 седмици = 800лв . държавата иска да вдигна заплащането , на някой дето не си дава зор , и това което получава го задоволява . един вид да наказвам тези дето работят съвестно за сметка на по нескопосаните ? съжалявам , аз лично съм привърженик на : който не работи не трябва да яде ! не става човек , не излизат сметките . на мен ми дишат във врата още един куп такива като мен чорбаджии + разни други дето си поръчват в китай и внасят по неведоми пътища в БГ ... ти разбираш ли по принцип къде е проблема ? хората са различни , не могат да работят еднакво като роботи . едни са по сръчни , други не . едни са съвестни , други не толкова . обаче трябва да получават еднакви пари . е да ама аз не съм съгласен . и тези дето си бачкат не са съгласни . не се плаща за престояно време като на чантаджиите , плаща се за свършена работа . за да излизат сметките трябва да взимам от тези дето получават повече и да додавам на тези които не си изкарват достатъчно .дори чистачка да вземеш , има една дето чисти бързо и съвестно има такава дето се мота и по-скоро маца отколкото чисти :))) . как да взимат едни и същи пари ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 2
Sakamano
преди 5 години
Искаш да печелиш колкото чорбаджията? Много добре. Измисли продукт, проучи пазара, намери финансиране, организирай производство. Плащай на работниците си справедливо - ако можеш да си го позволиш. А дотогава недей да правиш сметките без кръчмаря. И се опитай да осъзнаеш, че за твоя работодател ти не си приход, а разход.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 4
справедлив1
преди 5 години
зелка твоя проблем е като на всички Български бизнесмени искате да печелете от продукта колкото и работника но щети кажа ти трябва да печелиш от всеки работник по 1един лев на ден тогава когато имаш хиляди работници ще бъдеш Работодател а до тогава си Български чорбаджия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 2
zelka007
преди 5 години
хммм ... държавното администриране на заплатите е интересно явление , което води до предсказуеми резултати . таван на заплащането , разбирай високи данъци за богатите , тия със заплати над 2500лв (БСП). достойно/справедливо заплащане разбирай минимално заплащане от 1000лв (АТАКА) ... мдааа , обикновенно това са сметки с калема на политици вън от всякаква реалност на живота . пиша като човек вътрешно убеден , че данъците трябва да се плащат , защото ще се срути държавата . несъгласен колко се събират и как се харчат , но разбиращ , че трябва да се внасят ... ще дам пример от моята работа ...първо за минималното заплащане . плащам за пакетиране на един от продуктите дето произвеждам 0,02лв на брой . една висококвалифицирана работа :))) . БОПП опаковка със самозалепваща лента , взимаш , поставяш в опаковката , махаш лентата , залепваш гладко , поставяш бандерол , като се съберат достатъчно слагаш в кашон и залепваш кашона . трябва ли образование специфично ? тъй , сръчен работник се справя с 1500-1600 броя дневно без особени усилия , имам и по 2000 правят на ден . та 1600 х 0,02 = 32лв х 5дни = 160лв х 4седмици = 640лв . тъй , казуса възниква при този дето прави най-малко . един сладур е , прави/струва пакетира точно по 1000 на ден . нито повече нито по-малко . или смятаме 1000 х 0,02 = 20лв х 5дни = 100лв х 4 седмици = 400лв . искам някой политик да ми реши казуса с имагинерното число , напълно реален за мен и не си го изсмуквам от пръстите . човека се труди , не краде , просто толкова си може ...второ за максималното заплащане . имам един сладур , разработва дизайни за мен . изпълнява водеща функция за качеството на продукта . ако овапцаме дизайна , после колкото и качествено да изпълним продукта , като не го купуват ... :))) . та и там му се събират понякога на месец над 2500лв . човека е рядко съчетание на упоритост , работливост , талант и умения . заслужава си парите , не са толкова много хората с такива комплексни умения . държи да си получава чистите пари . не го интересуват данъците . и по принцип е прав . искам някой политик да ми реши казуса . намалявам му парите - директно се изнася без коментар ... увеличават ми данъната тежест в продуктите , какво правим ?един от ефектите от тези заигравки с минималното и справедливо заплащане е видим при всеки , който плаща сметки на топлофикация софия , какво беше преди 3-4 години и какво е сега . всеки който плаща сметки за ток също предполагам го е забелязал . и то при устойчиви сравнително цени на основните енергоресурси в световен мащаб , да не кажа и много ниски дори . много видимо е при цените на плодовете и зеленчуците . всеки да си помисли колко струваше 1кг. домати/моркови/ябълки/грозде/дини преди 3-4 години колко е сега ...мдааа ... драги политици ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още