IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Зелената инфраструктура може да ни пази от пороите в бъдеще

Общината трябва да стимулира направата на зелени площи, препоръча инж. Добромир Симидчиев от Хидролиа и бивш зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството

14:09 | 20.06.18 г. 3
Зелената инфраструктура може да ни пази от пороите в бъдеще

В България трябва да преосмислим начина, по който отвеждаме водите и начина, по който ги задържаме. Съществуват добри практики от чужбина, които можем да заимстваме. Това препоръча инж. Добромир Симидчиев, изпълнителен директор на компанията "Хидролиа" и бивш заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria и даде пример с решаването на проблема във Великобритания и Германия.

„В Лондон тече шестгодишен проект, който струва 4,2 млрд. паунда за решаване на този въпрос – решенията нe са евтини и не са прости. С него се избра да се изгради огромна инфраструктура, която да минава под Темза, за да отвежда канализационните води. Той ще струва на английските граждани около 80 паунда на домакинство годишно. Това е единият начин – с големи инфраструктурни проекти. Другият е пример от Дрезден, където залагат на т. нар. зелена инфраструктура, тоест водата да се задържа по всякакви начини –  чрез зелени покриви, площадки, алеи“, посочи инженерът.

Той призова общината и всички, които имат отношение към решаването на този въпрос, е да се стимулира направата на такива зелени площи.

„За мен това е може би единственото решение. Строенето на големи инфраструктури ще реши донякъде проблема, но това е изключително сложно, скъпо и създава други проблеми”, смята Добромир Симидчиев. "В София зелената система е добре развита по отношение на брой паркове, но зелената инфраструктура е това, което ние трябва да развиваме.“

Той посочи, че пороят от началото на седмицата, който наводни над 900 сгради, станции на метрото и подлези в столицата, „изненада със своята интензивност и продължителност“.

По думите на инж. Симидчиев канализацията е работела добре, но множеството отпадъци по улиците са допринесли за нейното запушване. Той смята, че вина трябва да се търси във всички, които изхвърлят отпадъци, а не само в общината.

Защо средствата, отпуснати от държавата за покриване на щетите от бедствия, стигат до потърпевшите толкова бавно? Кой е най-подходящият начин за предпазване на София от наводнения? Кое е слабото място в координацията между Столична община и Софийска вода? Какво трябва да се направи с необлагородените пространства? Какви средства ще се насочат към общините за подмяна на ВиК?

Повече от коментара вижте във видеото

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 1
thehappyroger
преди 5 години
Това което предстои следващите години като промени с планетата може само да се приеме. Алчността и егоизма ще бъдат заличени завинаги от лицето на Земята, заедно с целият кретено-маосонски капитализъм и безсмислената им смехономика, която обслужва само и единствено интересите на прасетата на върха на пирамидата, ако се наложи това ще стане с всички хора, които сътворяват целият този цирк, ограничен в съзнанието биологичен ***, тази простотия няма как да съществува повече на тази планета, предстои да го видите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
studioaa
преди 5 години
Зелената инфраструктура драстично ще увеличи опасността от наводнения и свачища и зарази. Зелените се противопоставят на това реките да се чистят с тежки машини защото това унищожавало биоразнообразието, а това е рецепта за огромни щети предизвикани от задръстени речни корита. Зелените пречат и на строежа на диги по морския бряг както и диги за извеждане на водата от обработваемите земи. Зелените пречат на това да се изсичат горски масиви заразени с корояд за да се спре епидемията сред дърветата и така цели склонове на планините ще останат без нито едно здраво дърво за да ни пази от свлачища... Зелените пречат и на това да се укрепват райони от пропадане чрез полагане на дълбоки бетонни колони в почвата, зелените пречат на това да се премахват блатата и така улесняват разпространението най-различни зарази пренасяни от комари и кърлежи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
red6
преди 5 години
Големият порой - айде бе! Я имало 30л/кв.м за час, я не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още