IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Рестарт на АЕЦ „Белене“ - реалност или блъф

Жизнеспособен проект ли е втората ядрена централа, или е поредната бездънна каца в българската енергетика?

10:23 | 15.05.18 г. 42
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

България обмисля поредния, трети рестарт на проекта за втора ядрена централа. След като страната ни беше осъдена да закупи произведеното от „Росатом“ оборудване, правителството започна да търси стратегически инвеститор и заяви, че би реализирала проекта единствено, ако има осигурено финансиране, което не налага държавни гаранции и обещания.

Преди дни официално се появи китайската CNNC, която заяви, че има интерес да построи АЕЦ „Белене“. На този етап няма много яснота при какви условия и с какви технологии. Този интерес обаче е достатъчен, за да се започне работата по третото възраждане на АЕЦ „Белене“, макар че китайските технологии нямат лиценз за работа в Европа и проектът значително ще бъде усложнен.

Дали втората ядрена централа, за която се говори от десетилетия, все пак ще бъде реалност е трудно да се оцени на базата на миналия опит. Нагласите и препоръките на политици и експерти са в двете крайности – от твърдения като "проектът е жизнеспособен и печеливш" до "това е поредната бездънна каца".

Освен китайското предложение пред правителството стоят и други варианти, предлагани от "Росатом" например, а и има слухове и за други инвеститори, с които се водят разговори, все още съвсем неофициално и необвързващо.

Нещо трябва да се направи

След като е закупено оборудването с дълъг цикъл на производство, нещо трябва да се направи с този проект, препоръча от ефира на „Нова телевизия“ депутатът от ГЕРБ и бивш директор на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов. Той припомни, че за него са похарчени повече от 3,5 млрд. лева.

Николов отхвърли всички съмнения, че има рискове за бъдещата централа, защото се намира в земетръсна зона. АЕЦ „Белене“ е преминала всички стрестестове през 2011 година и тя е устойчива на земетресение, наводнение и т.н. Основният мотив за спирането на строителството през 2012 година е неясната цена, отказът на инвеститори (RWE) и липсата на финансирането. 

Трябва ли да се размрази строителството на АЕЦ „Белене“?

Не, това е твърде скъп проект, освен това нямаме нужда от нови ядрени мощности.
Да, но само ако е частен проект без ангажименти на държавата.
Да, при всички положения. Ще създаде работни места и ще изнасяме електроенергия.
Общо 3717 гласа

Валентин Николов коментира още, че ако има нова централа, то тя ще бъде реализирана с вече закупеното руско оборудване.

Балканският проект АЕЦ „Белене“

Според оценките на международни компании един от най-сериозните рискове за АЕЦ „Белене“ е всъщност политически, а не толкова икономически или физически. Възможно ли е обаче той да бъде снижен, ако втората ядрена централа у нас бъде реализирана като междудържавен проект на Балканите. Предложението буквално подхвърли премиерът Бойко Борисов по време на конференция в Лондон.

„Съвсем добра идея е това“, коментира енергийният експерт Валентин Колев пред Bloomberg TV Bulgariа. Вижте видеото с разговора тук. Той е убеден, че на проекта трябва да бъде дадена възможност, и изтъкна, че в съседните страни има недостиг на електроенергия. Въпросът е дали цената на електроенергията ще бъде изгодна.

Колев цитира оценки на експерти, според които строителството на АЕЦ „Белене“ ще бъде едно от най-евтините спрямо алтернативни проекти на този етап, защото реално процедурата е стартирана преди повече от 10 години. И допълни, че за България най-важна е цената и държавата да не е обвързана с дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията.

Икономически изгодна ли ще бъде втората ядрена централа?

Икономическата логика подсказва, че всеки нов проект в първите години ще бъде губещ, за да възвърне направените инвестиции. Колко години би отнело за една ядрена централа, за да възвърне вложените средства? И реалистично ли е кредиторите да отпуснат заеми без някакви гаранции от държавата?

Според бившия министър на енергетиката Трайчо Трайков този срок ще бъде поне 10-15 години. Пред bTV той посочи, че ако цената на централата не бъде компенсирана по някакъв начин, тя много скоро ще стане собственост на кредиторите си и акционерите ще изгубят своите апортни вноски.

За енергийния експерт Атанас Тасев обаче АЕЦ „Белене“ ще излезе на плюс само след пет години, а след 15 години ще бъде „много мощна машина за пари“.

Алтернативите?

На фона на залязването на въглищата като енергиен източник, алтернативите за производството на електроенергия засега не са много. Възобновяемите енергийни източници стават все по-евтини и конкурентни на конвенционалните производства, но все още не е преодолян основният им проблем – те не могат да осигурят базова мощност, необходима за всяка електроенергийна система.

В този момент ядрената енергетика изглежда вариант за покриването на пиковото потребление, когато зелената енергия не може да осигури мощност. В същото време сме свидетели на истински бум в технологиите в този сектор, затова дали само след няколко години няма да има реална алтернатива?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 11 rate down comment 9
studioaa
преди 5 години
Една проста сметка. Ако инфлацията е 2% годишно за 10 години това ще е близо 30%. Инфлацията на енергоносителите със сигурност ще е по-голяма и минимум 50% в най-оптимистичния сценарии. За сравнение между 2000 и 2010 тока поскъпна с 300%, а почти всичко останало с под 100%. Цената на енергията през 2030 ще е минимум 110 евро за магават час от 75 евро днес. А като включим и увеличената цена на емисиите сметката е поне 150 евро за мегават час. Цената на енергията може лесно да скочи дори до 220-250 евро на час при очакваната висока инфлация заради печатането на пари днес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 2
KPetkov
преди 5 години
България в момента има 40% ВЕИ мощности :) Проблемът е, че колкото и да се напъват горките повече от 20% производство не могат да добутат. FON ще обясни какви са причините. Той е специалистът по липсата на ефективност на ВЕИ-тата :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 6
KPetkov
преди 5 години
Абсолютно точен коментар. България е умираща държава. Според приятелите от ЦРУ, световната им книга с факти, България намалява всяка година с по 40-50 хил. човека. Това означава, че докато заработи Белене, в България ще са останали около 6 милиона, може би и по-малко хора. Тъй като и производството го няма никакво ток не ни трябва. Проблемът е чисто политически. Няма как вождът да излезе и да каже, че България изчезва като държава и спира всички големи инфраструктурни проекти, което би било най-коректно в случая с Белене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 9
studioaa
преди 5 години
Единствената ВЕИ система, която гарантира стабилна мощност и не изисква заместващи мощности е ВЕЦ. Невъзможно е да имаме 30% ВЕИ защото това значи да инвестираме 15 млрд. $ в това да преградим всяка голяма река у нас. Вятърната и слънчевата мощност изобщо не е истинска мощност, на която изобщо може да разчита. Може ли телевизора да работи само когато грее силно слънце или духа силен вятър??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 8
fon
преди 5 години
Нито един лев вложен в Белене няма да се изплати обратно. Шефчович го каза, няма как физически 2030-та България да има задължителните 30% от ВЕИ и два АЕЦ-а.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 0
Ади
преди 5 години
Защо не я пуснат на БФБ-то, тук има доста хора с пари, ще я купим!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 0
Pyramid
преди 5 години
Реално, блъф.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 14
studioaa
преди 5 години
Цената на тока от АЕЦ Белене би била много изгодна - аз не вярвам на психодесните криптомарксисти от сдс/дсб/дб/рб. Ако цената например е към 65-70 евро за мегават час след 10 години то това би било добра сделка при положение, че средната цена на тока тогава ще е към 140-150 евро за мегават час от 75 евро днес. Ако недай Боже ес още не е изчезнал тогава цената тока ще полудее заради абсурдните изисквания за зелена енергия и намаляване на емисиите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 27 rate down comment 2
bgMan
преди 5 години
Кражба е със сигурност.Дали е реалност или блъф рестартирането на проекта са по-маловажни подробности защото основната цел на тези дето крепят правителството и мнозинството в парламента е кражби и източвания на обществени средства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 25 rate down comment 8
pjc50313869
преди 5 години
Аре стига с тоя гьол... 3млрд. вече окрадохте от хората, искате и още! При положение, че излползваме 50% от сегащните ни мощности, намаляващо население... или имало чужд инвеститор, на който да гарантирате високата цена на изкупуване (за да си изплати инвестицията), която в крайна смекта пак ще платим ние! Мислете бе хора, това е абсурден проект!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още