IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Рестарт на АЕЦ „Белене“ - реалност или блъф

Жизнеспособен проект ли е втората ядрена централа, или е поредната бездънна каца в българската енергетика?

10:23 | 15.05.18 г. 42
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

България обмисля поредния, трети рестарт на проекта за втора ядрена централа. След като страната ни беше осъдена да закупи произведеното от „Росатом“ оборудване, правителството започна да търси стратегически инвеститор и заяви, че би реализирала проекта единствено, ако има осигурено финансиране, което не налага държавни гаранции и обещания.

Преди дни официално се появи китайската CNNC, която заяви, че има интерес да построи АЕЦ „Белене“. На този етап няма много яснота при какви условия и с какви технологии. Този интерес обаче е достатъчен, за да се започне работата по третото възраждане на АЕЦ „Белене“, макар че китайските технологии нямат лиценз за работа в Европа и проектът значително ще бъде усложнен.

Дали втората ядрена централа, за която се говори от десетилетия, все пак ще бъде реалност е трудно да се оцени на базата на миналия опит. Нагласите и препоръките на политици и експерти са в двете крайности – от твърдения като "проектът е жизнеспособен и печеливш" до "това е поредната бездънна каца".

Освен китайското предложение пред правителството стоят и други варианти, предлагани от "Росатом" например, а и има слухове и за други инвеститори, с които се водят разговори, все още съвсем неофициално и необвързващо.

Нещо трябва да се направи

След като е закупено оборудването с дълъг цикъл на производство, нещо трябва да се направи с този проект, препоръча от ефира на „Нова телевизия“ депутатът от ГЕРБ и бивш директор на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов. Той припомни, че за него са похарчени повече от 3,5 млрд. лева.

Николов отхвърли всички съмнения, че има рискове за бъдещата централа, защото се намира в земетръсна зона. АЕЦ „Белене“ е преминала всички стрестестове през 2011 година и тя е устойчива на земетресение, наводнение и т.н. Основният мотив за спирането на строителството през 2012 година е неясната цена, отказът на инвеститори (RWE) и липсата на финансирането. 

Трябва ли да се размрази строителството на АЕЦ „Белене“?

Не, това е твърде скъп проект, освен това нямаме нужда от нови ядрени мощности.
Да, но само ако е частен проект без ангажименти на държавата.
Да, при всички положения. Ще създаде работни места и ще изнасяме електроенергия.
Общо 3717 гласа

Валентин Николов коментира още, че ако има нова централа, то тя ще бъде реализирана с вече закупеното руско оборудване.

Балканският проект АЕЦ „Белене“

Според оценките на международни компании един от най-сериозните рискове за АЕЦ „Белене“ е всъщност политически, а не толкова икономически или физически. Възможно ли е обаче той да бъде снижен, ако втората ядрена централа у нас бъде реализирана като междудържавен проект на Балканите. Предложението буквално подхвърли премиерът Бойко Борисов по време на конференция в Лондон.

„Съвсем добра идея е това“, коментира енергийният експерт Валентин Колев пред Bloomberg TV Bulgariа. Вижте видеото с разговора тук. Той е убеден, че на проекта трябва да бъде дадена възможност, и изтъкна, че в съседните страни има недостиг на електроенергия. Въпросът е дали цената на електроенергията ще бъде изгодна.

Колев цитира оценки на експерти, според които строителството на АЕЦ „Белене“ ще бъде едно от най-евтините спрямо алтернативни проекти на този етап, защото реално процедурата е стартирана преди повече от 10 години. И допълни, че за България най-важна е цената и държавата да не е обвързана с дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията.

Икономически изгодна ли ще бъде втората ядрена централа?

Икономическата логика подсказва, че всеки нов проект в първите години ще бъде губещ, за да възвърне направените инвестиции. Колко години би отнело за една ядрена централа, за да възвърне вложените средства? И реалистично ли е кредиторите да отпуснат заеми без някакви гаранции от държавата?

Според бившия министър на енергетиката Трайчо Трайков този срок ще бъде поне 10-15 години. Пред bTV той посочи, че ако цената на централата не бъде компенсирана по някакъв начин, тя много скоро ще стане собственост на кредиторите си и акционерите ще изгубят своите апортни вноски.

За енергийния експерт Атанас Тасев обаче АЕЦ „Белене“ ще излезе на плюс само след пет години, а след 15 години ще бъде „много мощна машина за пари“.

Алтернативите?

На фона на залязването на въглищата като енергиен източник, алтернативите за производството на електроенергия засега не са много. Възобновяемите енергийни източници стават все по-евтини и конкурентни на конвенционалните производства, но все още не е преодолян основният им проблем – те не могат да осигурят базова мощност, необходима за всяка електроенергийна система.

В този момент ядрената енергетика изглежда вариант за покриването на пиковото потребление, когато зелената енергия не може да осигури мощност. В същото време сме свидетели на истински бум в технологиите в този сектор, затова дали само след няколко години няма да има реална алтернатива?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

32
rate up comment 5 rate down comment 1
Dimitar_Dimov
преди 5 години
Ако китайците искат да строят централа без да ангажират държавата, нямам нищо против. Изграждането на АЕЦ Белене ще вкара чужди инвестиции в България. Но държавата да продаде закупеното от Росатом и повече да не поема никакви ангажименти. В последствие ако има икономическа изгода да купува ел. енергия на пазарни цени. Но предварителна обвързаност е неприемлива. Доколко на китайците им е изгодно да строят тази централа е техен избор
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 3
Pyramid
преди 5 години
...Я ! Що се умълчахте бе?!? ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 7
Pyramid
преди 5 години
Абе, колеги, вие знаете ли, че експортният потенциал на АЕЦ по енергия е между 2 /ДВА/ и 3/ТРИ!/ ПЪТИ по-висок от този, който е посочен като електрическа мощност в проектната документация? Не знаете? Ами, да ви светна. Тогава, дори и под знаменитите 100 лв/MWh , проектът не само върже баланса, ами излиза и на търговска печалба. Все пак, плаща се за 2/два/ GW, ама на разположение са 6 /ШЕСТ/ ... и то, отделени от същото ядрено гориво, вече веднъж платени. СУПЕР ВЕИ. ТОВА може да имаме в Белене. Сега, го имаме само в Козлодуй.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 12 rate down comment 6
michaelis12
преди 5 години
що ти неква алтернатива да имаш да предложиш мм ??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 13 rate down comment 6
michaelis12
преди 5 години
нали искате да карате Тесли, е питайте Хюсеина той не слиза от електрокара нищо че само катастрофи и се пали ... Искате да нема въглища да нема бензин - дизел ... с вентилаторите и тапетите мръзнаате зимата че и Румуния не щеше да продава .... Ако щете ве как се изказват долните шушляци "че тва не ни било требвало" ми добре ве на Макарония добре и е дошло, тя ше ни продава на евроггейски цвни ... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 12 rate down comment 9
abdul
преди 5 години
Този финт с щетите от времето не е реален. Той просто се използва за пренасочване на пари и преструктуриране на икономиката.Колкото по-справедливо го направят толкова по-добре.Справедливост от евреин обаче недей да чакаш.Та.. да, вън от ЕС, ЕЗ, НАТО и т.н. ционистки организации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 1
Pyramid
преди 5 години
...а после, когато КЕВР рече 100 лв и нито ст. повече? ...- Примерно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 8
KPetkov
преди 5 години
Ти пък сега грабеж. Нали искаме африканците да ни настигнат в развитието си, да станат цивилизовани с две думи. Как горките ще спрат да горят л.а.***, ако някой не им подари част от необходимите капитали да направят бързо качествения скок. В Африка сега е на мода лозунгът "От лай.нат.а към ВЕИ-тата" :) Как обаче горките да си позволят един гигават фафли за един милиард долара ;) Нали си представяш ние, които сме шепа народ ползваме лятото между 3 и 4 гигавата, а те са вече милиарди и трябва да бъдат оборудвани с перки и фафлички :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 9 rate down comment 7
studioaa
преди 5 години
"Промените в климата" в момента ни струват над 2.5 милиарда лева годишно. Това е повече от бюджетите на почти всички министерства. Това е най-големия грабеж в историята на страната, а се очаква България да заделя по 200 милиона евро във фонд за развитие на Африка и отделно да има задължение от поне 300 милиона евро годишно към фонда за борба с климатичните промени създаден с парижкото споразумение. Тук става въпрос за грабеж в епохални размери невиждан в историята на страната. Не е късно още да избегнем тази надвисваща катастрофа като напуснем европейския съюз и парижкото споразумение за климата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 6
studioaa
преди 5 години
Качествана промяна = край на марксо-ленинските политики на "равенство", "антирасизъм" и "равенство на половете", "борба срещу промените в климата" но това няма как да стане докато сме част нео-марксисткия европейски съюз. Именно заради това всяка сутрин се моля съюзът да се разпадне от самосебе си, защото нашите майкопродавци никога няма да тръгнат да излизаме от него. Има голям шанс за това - само една хубава финансова или електорална криза е нужна и кулата от карти ще падне...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още