IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банките трябва да внесат над 121 млн. лева във Фонда за преструктуриране

БНБ определи годишната вноска на кредитните институции за тази година

20:38 | 08.03.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Общата сума на годишните вноски на банките във Фонда за преструктуриране на банките за 2018 г. е близо 122 млн. лева.

Тя беше определена на заседание на Управителния съвет на Българската народна банка (БНБ), съобщи пресцентърът на централната банка.

Решението е взето в съответствие със Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници.

Банките ще имат 30 дни, считано от днес, за да направят плащанията към фонда.

Създаването на Фонда за преструктуриране на банките е заложено в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, който беше обнародван през 2015 г.

Текстовете в закона се отнасят не само за банките, които имат лиценз за банкова дейност в България, а и за клоновете на кредитните институции от трети държави.

Със закона се създаде процедура за възстановяване и преструктуриране на банки в България в случай на появата на системни проблеми. Българското законодателство е приведено в съответствие с европейската директива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 1
Иван Митев
преди 6 години
Все още обществеността не зачита, че и 100 Фонда за преструктуриране на банките да съществуват, българските банки понасят щети от вредното влияние от лева и са с подсигуряван банкрут.Спасението на банките е възможна само чрез защита срещу вредното влияние от лева.Пример: При наличие на защита срещу вредното влияние от лева щетите при ситуацията с КТБ нямаше да са налични.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още