IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тази невъзможна европейска мечта

Еврото се е превърна в капан, от който е трудно да се избяга, смята нобеловият лауреат по икономика Пол Кругман

21:48 | 21.07.15 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Тази невъзможна европейска мечта

В последните дни има леко затишие в новините от Европа, но ситуацията там си остава така страшна, както винаги.

Гърция е в по-тежка криза от Голямата депресия и нищо от ставащото там не дава надежда за подобрение. Испания е сочена за история с успешен край, защото икономиката ѝ най-накрая расте. Въпреки това безработицата в страната още е на равнище от 22 процента. Стагнация е обхванала лидерите на континента: икономическият спад във Финландия е сравним с този в Южна Европа, а Дания и Холандия също се справят много зле, пише в анализ за New York Times, цитиран от БТА, нобеловият лауреат по икономика Пол Кругман. 

Как нещата се объркаха толкова много? Отговорът е, че това става, когато политици, мислещи само за собствените си интереси, не обръщат внимание на аритметиката и уроците на историята. И не, не говоря за левичарите в Гърция или където и да било; говоря за достойните за изключително голямо уважение мъже в Берлин, Париж и Брюксел, които четвърт век опитват да управляват Европа на базата на една въображаема икономика.

За човек, който не разбира много от икономика или е избрал да пренебрегне неудобните въпроси, създаването на единна европейска валута звучеше като страхотна идея. Тя щеше улесни търговията през националните граници и да служи като могъщ символ на единство. Кой би могъл да предвиди тогава огромните проблеми, които еврото ще създаде след време?

Всъщност доста хора. През януари 2010 г. двама европейски икономисти публикуваха статия, озаглавена "Няма как да стане, това е лоша идея, няма да трае дълго", в която се присмяха на американските икономисти, предупредили, че еврото ще създаде големи проблеми. Както се оказа, статията по случайност се превърна в истинска класика: точно в момента, когато тя бе написана, всички тези страховити предупреждения бяха на път да се сбъднат. Статията съдържаше дълъг списък с икономисти, цитирани заради твърдоглавия си песимизъм, с което целеше да създаде своеобразна зала на срама. Вместо това тя се превърна в нещо като грамота, справочник с имената на хората, които са направили повече или по-малко верни прогнози.

Единствената голяма грешка на евроскептиците бе, че подцениха точно колко вреди ще причини единната валута. Изобщо не бе трудно да се предвиди още от самото начало, че валутен съюз без политически такъв е много съмнителен проект. Защо тогава Европа продължи по този път?

Най-вече, бих казал, защото идеята за еврото звучеше много добре. Изглеждаше далновидна, прилягаше на евроманталитета, бе точното нещо, което се харесва на типа хора, които изнасят речи в Давос. Те не искаха недодялани икономисти да им казват, че очарователната им визия е лоша идея.

Действително сред елита на Европа изведнъж стана много трудно да се отправят възражения към валутния проект. Спомням си много добре атмосферата в началото на 90-те години на миналия век. Всеки, който поставеше под въпрос привлекателността на еврото, биваше на практика изключван от разговора. Особено ако американец изразеше съмнения, биваше неизменно обвинен в задни мисли - че е враждебно настроен към Европа или че иска да запази привилегированата позиция на долара.

И еврото се появи. Десетилетие след въвеждането му огромен финансов балон прикри свойствените му проблеми. Но сега, както казах, всички страхове на скептиците се оказаха истина.

При това историята не свършва дотук. Когато предсказаните и предсказуеми деформации на еврото се появиха, политическият отговор на Европа бе да наложи драконовски мерки за икономии на държавите длъжници. Отхвърлена бе простата логика и историческото доказателство, които показваха, че такива политики ще нанесат ужасяващи икономически вреди и едновременно с това няма да постигнат обещаното намаляване на дълга.

Дори сега е удивително колко безгрижно управляващите в Европа пренебрегват предупрежденията, че орязването на правителствените разходи и увеличаването на данъците ще предизвика дълбока рецесия, как те твърдят, че всичко ще бъде наред, защото фискалната дисциплина ще създаде доверие. Това не стана. Истината е, че никога не е проработвал опитът за справяне с големи дългове само чрез строги икономии, особено ако едновременно с това се следва парична политика с някакъв стандарт (б. ред.: например, златен). Това не сработи за Великобритания след Първата световна война, въпреки че бяха направени огромни саможертви. Тогава защо някой очаква този път да сработи за Гърция?

Какво трябва да направи сега Европа? Няма добри отговори, но причината за това е, че еврото се е превърнало в капан, от който е трудно да се избяга. Ако Гърция още разполагаше със собствената си валута, щяха да преобладават доводите за девалвация, подобряване на гръцката конкурентоспособност и слагане на край на дефлацията.

Фактът, че Гърция няма вече валута, че ще ѝ се наложи наново да създаде такава, вдига залозите значително. Предположението ми е, че ще се окаже необходимо излизане от еврото. При всички положения ще бъде от ключово значение отписването на голяма част от дълга на Гърция.

Няма обаче открита дискусия за тези варианти, защото европейската реторика все още е доминирана от идеи, които елитът на континента би искал да бъдат верни, но те не са. Европа плаща много висока цена за това чудовищно самодоволство.

Развитието на ситуацията в Гърция можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 1 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
Трябва да се прави разлика между индустриалният и финансов капитализъм и проф.Милтън Фрийдман особено Фридрих Хайек с нобели за икономика имат предвид индуст.капитализъм когато говорят за свободен пазар тоест за финансовият трябва строги регулации защото се видя какво направиха не за първи път от 1913год.Проблема сега е ,че трябва тотални регулации и на индустриалният защото ''невидимата ръка'' на ''свободният'' пазар не може да оправи глобалното затопляне и да трансформира света за функциониране без петрол Трябва системен подход - ресурсно базирана и планирана екологична икономика Както казва икономиста Richard Heinberg - да преоценим заветните икономически теории и да преосмислим парите и търговията вместо да продължаваме да преследваме невъзможното безкрайно увеличение на БВПГ-н Хитов доктор по икономика и преподавател в УНСС го обяснява подробно и накрая тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
''Къде се провалиха икономистите'' - Rex Weyler, съосновател на Greenpeace International го казва добре - http://greentech-bg.net/?p=2147През 2011 г. беше публикувана интересна книга на Richard Heinberg, The End of Growth: Adapting to Our New Economic Reality. Авторът поставя потресаваща диагноза: човечеството е достигнало фундаментална повратна точка в икономическата си история. Траекторията на разширението на индустриалната цивилизация се сблъсква с неподлежащи на обсъждане природни граници. По-нататъшният растеж ще бъде блокиран от три фактора: изчерпване на ресурсите, екологични ограничения и смазващия обем на дълга. Тези взаимодействащи си ограничители, пише Хайнберг, ще ни принудят да преоценим заветните икономически теории и да преосмислим парите и търговията вместо да продължаваме да преследваме невъзможното безкрайно увеличение на БВП Останалото в коментар 4 - става въпрос за системна криза
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 3
lozkhris
преди 8 години
Истината е, че еврото беше създадено без необходим бекграунд - нито политически, нито финансов, нито икономически. От този проект се възползва само Германия... и САЩ, естествено, защото колкото и да се разказват приказки как Амеирка искала да запази позицията на долара и да унищожи Европа,истината е,че Старият континент е основния търговски партньор на САЩ и САЩ искат валутата му да е силна спрямо долара. Абсолютно е прав Кругман,че политиките на строги икономии водят до мизерия !! Впрочем, точно тези политики, наложени на Германия след Първата Световна война доведоха до колапс на икономиката и, въпреки постигантия бюджетен излишък. Коя партия дойде на власт след това и кой беше нейния лидер знаем всички...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 5
MZ/X
преди 8 години
Проблемът на Пол Кругман е, че мисли воден единствено от икономическата логика. Проблемите на еврото идват от прекалено големият суверенитет на отделните държави и липсата на единно министерство на финансите на ЕС. Няма как да работи един съюз в който 19 държави дърпат в 19 различни посоки.Горното го разбират и политиците в Европа, но всеки гонен от краткосрочните си интереси не иска да отстъпва от националния суверенитет, който същевременно означава и по голяма власт на местните политици. Когато стигнат обаче нещата до стената повечето политици се вразумяват и тогава могат да се осъществет по наташните интеграционни процеси в ЕС. Гърция може би ще излезе от еврозоната, но това ще помогне на интеграцията защото ще покаже на всички колко лоша алтернатива е дезинтеграцията.Европа е континент в който 1000 годни е живял в перманентни войни и конфликти. Не е лесен процесът в който всички жители на континента да забравят за старите си обиди и да се заобичат живеейки в една федерална Европа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
Nikola666
преди 8 години
С тази разлика че беше дигитална за период от около 2 години и сега вече не е само дигитална.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
Nikola666
преди 8 години
"На база на всички валути може в сървъра да бъде пусната в циркулация обща дигитална валута , която да представлява микс от всички валути.Тази валута ще бъде като индекс"Това е много добра идея! И вече е изпълнена. Този "индекс" се нарича "евро", а принципа на който се изчислява "ERM II".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 9
Атанасио
преди 8 години
В същият ред на мисли и аз сега казвам ,че цялата финан.система с лихвите и т.н. доходност е грешна защото се основава на вяра ,че растежа ще е безкраен но уви и и г-н Хитов (доктор по икономика и преподавател в УНСС ) го обяснява прекрасно 2009год. - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно и накрая тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684 и се радвам ,че проф.Джефри Сакс съветник на ген.секретар на ООН го осъзнава - http://darikfinance.bg/***/111777#commentsЗНАМ ,ЧЕ СЛЕД ВРЕМЕ ВСИЧКИ ЩЕ ОСЪЗНАЯТ ,ЧЕ СЪМ ПРАВ НО ДАНО ДА НЕ Е КЪСНО тоест аз затова пиша и преповтарям защото ако се почне сега трансформацията на света може да се избегнат катастрофите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 6
Sakamano
преди 8 години
Да, защо да е просто, след като можем да го направим сложно?...Хубаво е, че не слушаме свръх-предпазливите "пророци", иначе още щяхме да живеем по дърветата. Никой не е мислил, че въвеждането на еврото ще мине без трудности и проблеми. Но добрата особеност на проблемите е, че те винаги имат решение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 12
supertrader
преди 8 години
Не еврто а ЕЦБ е един лош проект, всъщност от обща валута няма нужда - необходим е само един много бърз, съвременен пазар за валутите на държавите участнички който да не е частен. Става въпрос за един голям брокер то типа ECN, разходите на който да се покриват от държавите участнички в съюза.Става въпрос за един софтуер и сървъри, ток и хора които да ги поддържат. На база на всички валути може в сървъра да бъде пусната в циркулация обща дигитална валута , която да представлява микс от всички валути.Тази валута ще бъде като индекс. Какво би се случило с икономиките - те просто ще се хомогенизират за период само от 10 години, дори по малко. В началото ще има валути които да са с по висока инфлация, но тя ще се движи в посока на намаляване докато стигне някакво ниско ниво, но ще има инфлация и няма да се случи никога дефлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 13
supertrader
преди 8 години
Не еврто а ЕЦБ е един лош проект, всъщност от обща валута няма нужда - необходим е само един много бърз, съвременен пазар за валутите на държавите участнички който да не е частен. Става въпрос за един голям брокер то типа ECN, разходите на който да се покриват от държавите участнички в съюза.Става въпрос за един софтуер и сървъри, ток и хора които да ги поддържат. На база на всички валути може в сървъра да бъде пусната в циркулация обща дигитална валута , която да представлява микс от всички валути.Тази валута ще бъде като индекс. Какво би се случило с икономиките - те просто ще се хомогенизират за период само от 10 години, дори по малко. В началото ще има валути които да са с по висока инфлация, но тя ще се движи в посока на намаляване докато стигне някакво ниско ниво, но ще има инфлация и няма да се случи никога дефлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още