IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво може да научи Гърция от Аржентина

Политиките на МВФ спрямо Атина вече не са оправдани, пишат в анализ икономистите Ракел Фердандес и Джонатан Портес

08:15 | 10.02.15 г. 37
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Алексис Ципрас. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Алексис Ципрас. Снимка: Ройтерс

Преди тринадесет години Аржентина бе в бедствено положение. Нейното песо бе фиксирано към долара до ниво, което далеч надхвърля стойността му. Външните дългове бяха неустойчиви. А политическият натиск от страна на САЩ възпрепятства слабото правителство от предоговаряне на спасителната програма, за която дори и Международният валутен фонд знаеше, че е нереалистична.

Днес Гърция изправена пред много от същите предизвикателства и може да вземе редица поуки от криза в Аржентина, пишат в анализ за Project Syndicate икономистите Ракел Фердандес и Джонатан Портес. По онова време всички експерти, включително и ние, определяхме отговора на кризата в Гърция като "икономическо и политическо безумие". Според анализаторите всеки кръг от съкращения в бюджета влошава рецесията, увеличава социалното напрежение и понижава още доверието на населението. Нито МВФ, нито някой друг би посъветвал която и да е развита държава да приема такива мазохистични и саморазрушителни политики.

Ние, експертите, до голяма степен бяхме прави. Грешните политики в Аржентина наистина трябваше да спрат. Правителството бързо се срина и беше заменено от такова, което девалвира валутата и обяви неплатежоспособност по задълженията на страната. И все пак най-разпространените предсказания за катастрофа не се сбъднаха. Икономическата криза бе достатъчно реална, но вече бе достигнала дъното си. Растежът се възобнови няколко месеца по-късно и достигна изумителните средно 8% през следващите пет години.

Ние сгрешихме обаче за едно нещо: нашето предположение бе, че нито една развита страна няма да си позволи такива вредни политики, нанесени върху нея. Икономистите може и да се учат от историята, но политиците изглеждат са обречени да я повтарят. Поглеждайки към Гърция, МВФ е притиснат от недалновидни политици, които работят по програма, която, както те добре знаят, не е нито устойчива, нито в интерес на страната.

Жертването на гръцките интереси в името на европейската или системната финансова стабилност може и да е правилният път за МВФ. Кризата обаче достигна своята повратна точка, в която тези политики престанаха да бъдат оправдани. Сега, след като неефективното и непопулярно правителство на Гърция бе буквални пометено на изборите през януари, време е и останалата част от Европа да "почисти" финансовата бъркотия. Това не може да се постигне чрез прилагане на невъзможни програми за погасяване на дълга в името на "морално" решаване на казуса, което изглежда на този етап е най-възможният сценарий за политиците от еврозоната.

Първият урок от Аржентина е, че ако икономиката e на Bаша страна, Bие можете и трябва да игнорирате политическите фактори. Огромното мнозинство от икономисти (извън Германия) са съгласни, че дългът на Гърция трябва да бъде отписан, а фискалната политика – да се разхлаби. Има известно съмнение дали това не е и мнението на старши икономистите от МВФ. Наскоро напусналият ръководител на европейския департамент на фонда Реза Могадан например призова гръцкия дълг да бъде намален наполовина.

Вторият урок от аржентинската криза е, че кратък период на политическа нестабилност може да струва изненадващо малко в сравнение с по-дълъг период на безсмислено преследване на зле замислени политики. Фактът, че гръцките акции се сриват, а доходността по облигациите се покачва, не означава почти нищо. След седем години на свиване на икономиката и човешки страдания по-лоши от тези по време на Голямата депресия от 1930 г., дори и опасността от голяма волатилност няма причина да надделее над възможността за продължаване на досегашните неуспешни политики.

Опитът на Аржентина предполага, че след промяна на политиката възстановяването може да последва изненадващо бързо. Сделката за преструктуриране на гръцкия дълг, заедно с една стабилна и прореформистка програма на правителството, ще доведе до бързо възстановяване на доверието и качествен растеж.

Третият урок е малко по-особен. Гърция трябва да признае, че нейните проблеми са вследствие от собствените ѝ грешни решения. Растящите дефицити и неустойчивите дългове са симптоми на сериозни патологии: изостаналият публичен сектор, неконкурентен на частния, както и елитът, който абдикира от своите отговорности, вместо да посрещне предизвикателствата на деня, и използване на държавата като средство за стимулиране на бизнеса.

Новото гръцко правителство не трябва да се представя пред Европейския съюз като изкупителна жертва. Гърция се нуждае от радикална структурна реформа. Това обаче не означава, че кабинетът на Ципрас трябва да продължи всички политики, които неговите предшественици договориха. Властите например планират да увеличат минималната работна заплата, което би създало няколко проблема, тъй като тя ще надхвърли тези във Франция и Великобритания, като се вземе предвид показателя производителност на труда.

Пред Гърция предстои много работа за вършене. Нейното правителство трябва да си сътрудничи с МВФ в разработването на програма, която съчетава справедливостта и ефективността. Това означава да се насърчи конкуренцията, да се разбият олигополите и да се подпомагат предприемачите и иновациите. В същото време Гърция се нуждае и от мащабна програма за справяне с младежката безработица: нова сделка за едно поколение, което бе предадено.

Четвъртият урок от аржентинската криза е под формата на един поучителен разказ. През 2002 г. новото правителство на южноамериканската страна обеща не само възстановяване, но и реформа на неработещата политическа система. И именно заради това не успя. Новата администрация използва своя първоначален политически и икономически успех, за да прехвърли отговорността на чужденците, които не спазват своите обещания.

Дългогодишният бум на стоковите пазари даде на Аржентина известно пространство за маневри. Но основните причини за икономическите и политическите проблеми на Буенос Айрес никога не бяха разгледани. Повече от десетилетие по-късно това се вижда особено ясно.

Гърция едва ли ще има тази възможност за маневри, най-малкото защото страната не е сред големите износители на суровини. Именно затова Атина е длъжна да намери верния коловоз. Няма време за губене.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

36
rate up comment 3 rate down comment 4
khao
преди 9 години
съгласен съм за конкурентноспособноста. Тоя индекс е измислен зада се оправдаят картелните споразумения между отделните играчи в един сектор с цел да се замразят заплатите. справка ИТ сектора в щатите и няколко сектора у нас (да не кажа всички, че нямам наблюдения върху всичките)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 5 rate down comment 2
Mesoiadess
преди 9 години
Реалността е цинична - ако не си забелязал .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 8 rate down comment 7
Мислещ
преди 9 години
Винаги съм се смял на посланието на съвременните *** икономисти - за конкурентноспособността. Посланието, че трябва тромавите да се забързат и да настигнат спринтьорите - тоест трябва изоставаите да развият скорост по-висока от максимума на най-добрите. Това препоръчват многознайниците - бъдете по-конкурентни от най-конкурентните. Хехехе. Идиотия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 4 rate down comment 8
Мислещ
преди 9 години
Много по-лесно е да почистят територията от цинични многознайци като тебе. Като ги виснат по дърветата. Нелоша идея... Случва се тук-там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 11 rate down comment 10
крас
преди 9 години
Спомням си как през 1997 година Аржентина бе сочена за пример за страна въвела ВАЛУТНИЯ БОРД който я извел от кризата!Спомням си как през 2001 година АРЖЕНТИНА възтана помете не само ВАЛУТНИЯ БОРД , но и цялата толитическа класа и прфсъюзите Que se vayan todos (всички да се махат) бе лозунгът на протестиращите, които през 2001 одина принудиха аржентинския президент да се оттегли от властта, след като той заключи банковите им спестявания, провокирайки настъпването на дефолт и девалвация.ЗА ВИЗАНТИЙЦИТЕ НЕ ЗНАМ, НО АРЖЕНТИНСКИЯ ВАРИАНТ ЗА БЪЛГАРИЯ Е РЕАЛНОСТ!Вижте състоянието на банковият ни сектор!ВДЪХВА ЛИ ВИ ДОВЕРИЕ С НЕГОВАТА ЛИКВИДНОСТ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 11 rate down comment 8
michaelis
преди 9 години
Пичкослава в какво си се "развила" толкова с твойте "малки" заеми от по 4-5млрд.(сега сме на 37 млрд.) в България, че аз нешо не виждам никакво развитие през последните 25г. освен нови молове и публични домове .... ?!?Ай сподели къде и какво се разви в България, че на мене явно ми тряят очила ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 16 rate down comment 3
Mesoiadess
преди 9 години
Всичко без нулиране на дълга . Скъсване от работа до изплащането му или да напускат територията на страната.Между другото това не е лоша идея - да се създаде лоша държава . Нещо като лоша банка . :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 13 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 9 години
Както гледам разсъжденията на тн. икономисти - Аржентина я чака нов дефолт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 9 rate down comment 4
Grosss
преди 9 години
Независима самостоятелна политика,хиперифлация и нулиране на дългапривличане на инвестиции и индустриализация на страната ,бачкане и нещатаще се оправят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 19 rate down comment 2
Eon
преди 9 години
Radoslava, колко ти плащат за 1 пост?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още