IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КЕВР: Няма да има поскъпване на тока заради сделката за ЧЕЗ

Цената се определя по ясна методика, заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов

13:18 | 11.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Сделката за ЧЕЗ по никакъв начин няма да е причина за повишаване на цената на тока. Това заяви в предаването „Неделя 150“ на БНР председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.

По думите му сключването на такава сделка, независимо кой е купувачът, по никакъв начин не влияе върху цената на електроенергията. Цената се определя по ясна методика, заяви Иванов.

“В случая няма никакъв ценообразуващ елемент, свързан с прехвърляне на акции… в ценообразуващите елементи ние по никакъв начин няма да включим нито обслужването на кредита на привлечения капитал, нито плащането на лихвите по него. Това е работа на съответния собственик. Няма никакви основания и притеснения за повишаване на цените. Крайно време е тази истерия да бъде прекратена”, каза председателят на регулатора.

Прехвърляне на акции от ЧЕЗ към „Инерком“ не може да бъде проверявано от Комисията за енергийно и водно регулиране преди финализирането на сделката, каза още Иванов. Контролът преди сключване на сделката трябва да се осъществи по параметри, които не са в правомощията на КЕРВ, категоричен бе той и обясни какви са възможностите на енергийния регулатор. 

КЕВР се произнася в два изрично разписани случая, посочи Иванов. Първият е, когато се извършва разпореждане с имущество, с което се осъществява лицензионна дейност на едно енергийно дружество. Сега няма подобна хипотеза, защото имуществото на лицензираните дружества ЧЕЗ „Електро“ – България и ЧЕЗ „Разпределение“ - България, остава в цялост. Вторият случай, в който комисията може да се произнесе, е когато се извършват други сделки – те са изрично изброени, 4 на брой, в чл. 92 от Наредбата, но само в случаи, когато сделката се осъществява от лицензиант, а лицензиантите са ЧЕЗ „Електро“ и ЧЕЗ „Разпределение“. За да се произнесе Комисията, трябва да постъпи, съгласно процедурата, заявление от тези дружества.

"Няма съмнение, че ако след финализиране на сделката в бъдещ момент подобно заявление постъпи в КЕВР, ние ще се произнесем, за да защитим обществения интерес", заяви Иванов.

Според него КЕВР се споменава в този скандал по две причини – или непознаване на закона, или търсене на необходимия грешник. Той е категоричен, че регулаторът си изпълнява стриктно задълженията. В подкрепа на твърдението си той посочи: "В последните 3 години около 13 млн. лв. са санкциите, които КЕРВ е наложила на трите разпределителни дружества".

Относно промените във връзка с разширяване на правомощията на КЕВР, готвени от Обединените патриоти, Иванов коментира, че приемането само на този текст не го прави работещ. Към него трябва задължително да има текстове, които да разпишат критериите, по които КЕВР се произнася, за да не бъде то субективно.

Трябва да се разпише много ясно какви са задълженията на другите служби. За да може ние да бъдем финално произнасящата се институция преди подписване на сделката, трябва да разполагаме с информация от всички служби, които могат да бъдат полезни за изясняване на ситуацията. Само в този текст – това е преяждане с власт на регулатора. Аз искам да пазя авторитета му във функциите, които са му зададени по закон, заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:30 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още