IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай се презапасява с чипове и машини за производството им

Действията са в отговор на рестрикциите на САЩ

18:20 | 03.02.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Китай предприема решителни стъпки, за да се предпази от все по-големите забрани за ползване на американски технологии, ето защо през миналата година е записал скок на вноса на чипове и на машини за производството им, пише Bloomberg.

Китайският бизнес е купил оборудване за близо 32 млрд. долара, използвано за производството на компютърни чипове и силициеви пластини. Покупките са от страни като Япония, Южна Корея, Тайван и други и бележат 20% ръст спрямо 2019 г., сочи анализ на Bloomberg въз основа на официални търговски данни.

С компании като Huawei Technologies, които са натрупали запаси преди санкциите на САЩ, вносът на компютърни чипове се е увеличил до почти 380 млрд. долара, като представлява около 18% от целия внос на Китай за годината.

Съединените щати постоянно ограничават достъпа на китайските фирми до американските технологии, мотивирайки Пекин да увеличи усилията си за развитие на собствената си индустрия на чипове след години на бавен напредък. Действията на администрацията на Доналд Тръмп разкриха уязвимостта на Китай в този ключов сектор. А сега, макар че Джо Байдън вече е президент на САЩ, Пекин продължава да работи по големия си нов план Китай да спре да зависи от другите в сферата на полупроводниците.

„В близко бъдеще Китай е зависим от вноса, за да подобри своето производство на чипове“, твърди Дан Уан, технологичен анализатор в Gavekal Dragonomics в Шанхай. „Китай все още не може да създава модерното оборудване за производството на чипове, от което се нуждае. Страната инвестира сериозно, но успехът ще изисква усилия за повече от десетилетие“.

Китайски компании като Semiconductor Manufacturing International Corp. увеличиха покупките си на машини, необходими за производството на компютърни чипове. Китай се превърна в най-големият пазар за подобно оборудване през 2020 г., сочи доклад от декември на SEMI.

Huawei и други технологични фирми се запасиха с чипове преди САЩ да наложат рестрикциите си, ето защо вносът скочи с около 14% през 2020 г. Huawei беше поставена в черния търговски списък на американското правителство, което ѝ пречи да купува чипове и други компоненти от американски доставчици, които са ѝ нужни за нейните смартфони и комуникационно оборудване. Администрацията на Тръмп затегна правилата дори повече, в опит да спре всяка компания, която използва американско оборудване, да доставя продукти и технологии на Huawei.

Покупките на чипове на Китай са скочили и заради силното глобално търсене на компютри и технологии, свързани с работата от вкъщи по време на пандемията. Голям дял от внесените в Китай чипове се ползват в устройства като смартфони и лаптопи, които след това се изнасят.

Един от големите победители от скока на търсенето на чипове е Тайван. Поръчките към Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. и други фирми са нараснали значително, а растежът на тайванската икономика надмина този на Китай за първи път от 30 години. По-голямото търсене обаче доведе и до дефицит на чипове за автомобили в глобален мащаб, което принуди някои автомобилни заводи да спрат производство.

Търсенето ще продължи да се увеличава тази година, а Асоциацията на индустрията за чипове прогнозира през декември, че глобалните продажби на полупроводници ще нараснат с 8,4% през тази година, а от това ще спечелят играчи като TSMC, Intel и Samsung Electronics.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:54 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още