IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ел-преносни мрежи с голям дял на ВЕИ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

    Трябва да разбереш и нещо съвсем просто. Светът е общ, независимо че има и граници. Аз ако си построя хубава къща, всичко чисто и екологично и до мене някой циганин си направи незаконна барака и започне да се отоплява с гуми и черни смърдящи пушеци, какво правим? А ако изнамира стари газови бутилки с които може да гръмне и мойта къща? Трябва ли аз да се свивам или да му направя къща на моя сметка, не знам?

    Иначе не е толкоз трудно да излезем от ЕС и да не живеем като в ЕС. Някакви соросоиди ни пречат, ще им теглим ножа и толкоз. На 9.9.44г сме доказали, че го можем. В ЕС едва ли ще плачат или ще се бъркат в джоба да ни осигурят безплатен ток.
    Фончо дай да не спорим за глупости бе човек...Светът е общ това е ясно Земята е наш дом друг нямаме.Дори ние да не замърсяваме ако други го правят рано или късно това замърсяване ще ни застигне.Толко по отношение износът на мръсни производства.Заблуда е че като изнесеш замърсяването на друго място тоя проблем тебе повече не те засяга..Тва с циганина е ного удачен пример...ЕС и джендърите не дават да му буташ бараката.Това е европейски ценности ще го търпиш и ще се свиваш че музокз ще ти пусне.Според моите ценности му набиваш бушниците и бараката се пали.Никой не ни пречи пречат ни нашите сето на всичко казват да и нямат куража да кажат а това не...
    Last edited by power grid; 02.06.2019, 17:17.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
      Фончо на нас ни се налагат неизгодни решения по силов път.Това е проблема и нямаме политици кото да кажат не това няма да стане неизгодно е.Или да ще стане но вие ще платите...
      Трябва да разбереш и нещо съвсем просто. Светът е общ, независимо че има и граници. Аз ако си построя хубава къща, всичко чисто и екологично и до мене някой циганин си направи незаконна барака и започне да се отоплява с гуми и черни смърдящи пушеци, какво правим? А ако изнамира стари газови бутилки с които може да гръмне и мойта къща? Трябва ли аз да се свивам или да му направя къща на моя сметка, не знам?

      Иначе не е толкоз трудно да излезем от ЕС и да не живеем като в ЕС. Някакви соросоиди ни пречат, ще им теглим ножа и толкоз. На 9.9.44г сме доказали, че го можем. В ЕС едва ли ще плачат или ще се бъркат в джоба да ни осигурят безплатен ток.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

        На борсата нямаш проблем да въведеш правило като "Зимъска да не се виждат цени над 200лв". Което хич не е добро решение, и горното признавам е ОГРОМЕН ПРОБЛЕМ. При това тези 7500МВ не са от 1000 източника, ами НЕК държи 80% от ВЕЦ, АЕЦ е държавен и така. Нямаш право обаче да кажеш, "борсата не ми харесва, ама и ДКЕВР не ми харесва" Третият вариант е затваряне на енергетиката и държавата. Най-големия проблем идва от желанието на мутрите да манипулират борсата и го правят. Ама те и ДКЕВР могат да манипулират. Та като сме го почнали дори и насила, мисля че трябва да се отстраняват всички недостатъци в авариййната ситуация която е сега и да продължаваме напред.

        Мисля, че същото ще се получи и за голям дял ВЕИ. Сега се почесваме, а не се подготвяме. В един момент ще ни принудят със силови методи и ще се окажем в аварийни срокове, което ще ни струва милиарди и милиарди. И ела гледай Макров, сега като му разбият здравето въвеждайки борсата по този начин, как ще вие тогава до небето.



        Хаха, виждам нова статия от човек, който се занимава с петрол и е съвсем безпристрастен към проблема с много хубаво и ясно име
        https://oilprice.com/Alternative-Ene...low-Death.html

        В Южна Каролина си имали "гьол" като нашия, заровили 9 милиарда в него, ама нали са по-богати поне
        https://theintercept.com/2019/02/06/...uclear-energy/

        А в Gеorgia ги очаквал "гьол" за $28 милиарда
        https://www.al.com/news/2018/09/fate...orgia_nuc.html

        Това ли е "в света няма АЕЦ на загуба"? Разбрах вече кое е това нещо на света, което може да погуби САЩ - "лакомията им за несъществуващ евтин ядрен ток"
        Фончо на нас ни се налагат неизгодни решения по силов път.Това е проблема и нямаме политици кото да кажат не това няма да стане неизгодно е.Или да ще стане но вие ще платите...Големият проблем са политиците...В момента нямаме режим само защото разрушихме икономиката и два милона българи ги няма тук....Ако тия два милиона бяха тук и трябваше да се построят фабрики за да работят товарите щеше да са други и режима не ни мърдаше...Скъпо не скъпо на този етап от развитието на технологиите нямаме друг вариант освен Белене.Чувам че китайците предлагали 4000 мегавата....за Белене два руски и два китайски реактора...Ако решат да строят без ангажимента от държавата за задължително изкупуване на определени количества и по определени цени ще разберем определени неща...Но без ангажимент за определени инвестиции от държавата няма да стане.В момента започва удвояване на мрежата от Пловдив до Добруджа...нови елеътопроводи с Гърция и Турция..Ще трябват още и към Румъния и вътре в страната Към Миизия към В Търново и Пловдив.Не знаем какво ще става с квотите и дали няма насилствено да затворят Мариците....Интересно е къде отиват парите от тия квоти и кой тарикат ги лапка...Щото така се прави бизнес а не щот си умен и кадърен

        Коментар


        • Фончо, правилно ли разбирам че, тук, ти въвеждаш нещо като...търговско-политически елемент, нещо като аналог на софтуерния, в техниката? Както повечето нови техн.решения, вместо да наблягат на схемотехника, коригират недостатъците ѝ и добавят функционалност със софтуерния компонент, същото, да стане (е, не точно но, близко) и в енергетиката? Не е лишено от логика и -тук ще се повторя - в един идеален, предвидим и планово детерминиран свят, вероятно, ще има място. Проблемът е светът, който изобщо не е съвършен и дори, става все по-турболентен. Криза, манипулация, „удар” по конкурент или опонент в политиката, биха могли с висока вероятност да дестабилизират една, към момента, сериозно имунизирана с/у, подобни ексцеси система. В днешните ЕЕС, емоционалните и полит.фактори не влияят директно на техниката. В предложения от теб подход, биха получили сериозна тежест.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
            Питам пак за каква борса и за какъв пазар става дума при товар 8000 мегавата и разполагаеми мощности 7500?Това какво е ако не е смешка.За мен пазар и борса е друго нещо..При тоя модел зимъска когато е най студено мое те рекетират с ного яки цени да не говорим че при една авария може и ограничения да се въвеждат..
            На борсата нямаш проблем да въведеш правило като "Зимъска да не се виждат цени над 200лв". Което хич не е добро решение, и горното признавам е ОГРОМЕН ПРОБЛЕМ. При това тези 7500МВ не са от 1000 източника, ами НЕК държи 80% от ВЕЦ, АЕЦ е държавен и така. Нямаш право обаче да кажеш, "борсата не ми харесва, ама и ДКЕВР не ми харесва" Третият вариант е затваряне на енергетиката и държавата. Най-големия проблем идва от желанието на мутрите да манипулират борсата и го правят. Ама те и ДКЕВР могат да манипулират. Та като сме го почнали дори и насила, мисля че трябва да се отстраняват всички недостатъци в авариййната ситуация която е сега и да продължаваме напред.

            Мисля, че същото ще се получи и за голям дял ВЕИ. Сега се почесваме, а не се подготвяме. В един момент ще ни принудят със силови методи и ще се окажем в аварийни срокове, което ще ни струва милиарди и милиарди. И ела гледай Макров, сега като му разбият здравето въвеждайки борсата по този начин, как ще вие тогава до небето.



            Хаха, виждам нова статия от човек, който се занимава с петрол и е съвсем безпристрастен към проблема с много хубаво и ясно име
            https://oilprice.com/Alternative-Ene...low-Death.html

            В Южна Каролина си имали "гьол" като нашия, заровили 9 милиарда в него, ама нали са по-богати поне
            https://theintercept.com/2019/02/06/...uclear-energy/

            А в Gеorgia ги очаквал "гьол" за $28 милиарда
            https://www.al.com/news/2018/09/fate...orgia_nuc.html

            Това ли е "в света няма АЕЦ на загуба"? Разбрах вече кое е това нещо на света, което може да погуби САЩ - "лакомията им за несъществуващ евтин ядрен ток"
            Last edited by fon; 31.05.2019, 13:29.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

              Прав си, АЕЦ Белене по-скъпа от 8млр.лв е точно това.
              Пък ток от Фец за 400 - 600 лева за МВтч си е направо евтиния ..нале?
              Юруш на черешата ......
              Last edited by markov; 31.05.2019, 09:47.
              Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

              Коментар


              • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                Е това в червеното е най-важния Български проблем според мен. Да перефразирам на гол тумбак чифте пищови.............

                Прав си, АЕЦ Белене по-скъпа от 8млр.лв е точно това.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                  Но, няма ли да иска този подход строеж и поддържане на още горещ резерв от/на значими допълнителни мобилни мощности, напр.на газ (газоурбинни) и дали, наистина, ще позволи това още понижаване на цената?
                  За какво точно говориш сега?
                  Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                  Коментар


                  • Но, няма ли да иска този подход строеж и поддържане на още горещ резерв от/на значими допълнителни мобилни мощности, напр.на газ (газоурбинни) и дали, наистина, ще позволи това още понижаване на цената?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                      Обясних ти каква е връзката но си пропуснал. На база на сключени договори ЕСО ще направи прогноза за ден напред за всеки час. Тези прогнози се оказват изключително точни и често ни трябва твърде малко за да отстраним грешката. Между борсата и ЕСО се осигурява обмен на много данни чрез закон, ако ще и частни да са, защото е в полза на обществото.
                      Днес четвъртък ли е? Е, за утре в петък се знае между 14:00 и 15:00 много точно какъв ще е товара, кои фотоволтаици, перки и други централи ще го покрият и ако има грешка в прогнозата как да се обработи. На борсата сме завили това и ЕСО ще го обработи с компютри по заложени алгоритми в прогноза. ДКЕВР няма как да ти го прави.
                      Е тука вече е друго и няма как да не се съглася.Обикновено има някаква малка разлика в прогнозата и действителният товар но това не е проблем.Получават се и големи грешки когато синоптиците объркат прогнозата зимъска.Но големите грешки са много рядко явление.ЕСО знае не само товарите то знае износът транзитът...Изчислява се поторазпределение напреженията в отделните възли....Отделно са ремонтите авариите.Ти явно се занимаваш с търговия и техническата част ти е мъгла.Гадаеш оттук оттам

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                        Ти явно си предпочиташ ДКВЕР. Въпросът е много сложен и ако го дялкаме по този начин с години няма да стигнем до консенсус. Може би най-силния аргумент в полза на борсите в едно изречение е, че се наложиха твърдо в САЩ, ЕС, Япония и Австралия. За латинска америка не съм сигурен, но мисля, че и там ги има защото някои колеги бяха ходили там и се бъзикаха "кильо, кильо..". Първо ги въведодоха в изостаналите САЩ. В началото много сложни системи дават плачевни резултати, но после се оправят.
                        Фончо вече сума ти време искам да те накарам да разбереш че всяка страна си има особености.Не знам как да го кажа.Ако говорим за мен лично аз предпочитания нямам но на нас ни налагат нещо което е неадекватно на даденостите в страната.Питам пак за каква борса и за какъв пазар става дума при товар 8000 мегавата и разполагаеми мощности 7500?Това какво е ако не е смешка.За мен пазар и борса е друго нещо..При тоя модел зимъска когато е най студено мое те рекетират с ного яки цени да не говорим че при една авария може и ограничения да се въвеждат..За язовирите и вецовете темата е отделна..Има и друго ако един крупен производител реши мое си предизвиква дефиците кога си реши и да праи пачки.Добре е засега че големите все пак са държавни...Борсите и търговията са едно а мрежата генарацията и автоматизацията са друго.САЩ в мрежите са доста изостанала страна..с остарели мрежи...За Канада ми разправят колеги че слушали съобщения в медиите че еди кой си ден нямало да има ток щото щели да превключват трансформаторите.Първоначално помислих че се шегуват...Оказа се че не се шегуват.Оказва се и че и за цифрови защити май не са чували...
                        Last edited by power grid; 30.05.2019, 21:52.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                          И какво толкова е станало, пуснахте ли го? А да не му е била това максималната мощност?
                          И ти сега ходиш по телевизиите и тръбиш за този случай за да видят хората колко си умен? В подобни глупави ситуации се изпада често, дори и от инженери. Но на запад на такава селска реакция не се гледа с добро око нито от колегите, нито от началниците. Ако началника не може да те изхвърли за ден, ще ти намери причина за седмица. Просто се сяда и се мисли над процедура, в компютър ли ще е, на хартия ли ще е това да не се повтаря.

                          Кога се е случило това? Да не е в предкомпютърната ера? Защото вече почти навсякъде параметрите на блока са в компютъра, дори и тези дето ти не ги помниш наизуст, че се виждат и на картинки и почти всичко се контролира автоматично, а телефона на диспечера му служи да си уговаря срещи за кафе или ако поради някаква авария мине в ръчен режим.
                          Е разбрахме се най сетне...Диспечерите не правят глупости забавляват се.220 мегаватов термичен блок няма как да работи на 25 мегавата Иначе си прав всеки може да изпадне в глупава ситуация няма застраховани.В телевизия никога не съм стъпвал надявам се и за в бъдеще да не стъпвам.Ми нали знаеш откога пльоснаха това гомно енергийната борса...Не се чувствам специалист в компютрите и не мога да кажа в коя ера са компютрите.Който е работил в тец параметрите ги знае.Става дума че при 220 мегаватов термичен блок няма как да има устойчива работа на 25 мегавата по причина на котли и турбини...Та прав си диспечера вижда параметрите на монитора за да не го лъжат..Диспечерите имат много служебни телефони ама кафета не съм чувал да си уговарят по тях....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                            И за твой ужас, най-добрите системи за прогнозиране на времето са изградени върху модели със случайни процеси.
                            Казваш МОДЕЛИ. Което казах и аз. Белият шум не съществува в природата, а само в математическите модели. Та да ти кaжа нещо интересно защото съм бил навътре в тези неща. В МЕИ-то ни преподаваха какви ли не сложни модели с бял шум и от не знам си коя степен. В промишлеността нещата се оказват хем по-прости, хем по сложни. Динамика на генератори или ветрогенератори по няколко стотин тона няма как да имат значими повече от 2-3 хармоника в реда на Фурие. И никой няма да ти разреши да му клатиш устройство за милиони с бял шум. Най-често ако ти разрешат, правиш стъпаловидно изменение на входа с до 5%, снемаш изхода и набутваш това в Бързото Преобразувание на Фурие (FFT)
                            https://en.wikipedia.org/wiki/Fast_Fourier_transform

                            Опита показва, че това работи доста добре на практика.

                            Коментар


                            • ХУ стига си работил за днес. Ходи пий една бира, да се разтовариш малко.
                              Че и аз имам да им казвам едни неща...

                              Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                                Тъййй. Един вирус „като хората” - и всички на тъмно?
                                Аз не съм чувал досега в система за управление да има вируси? Някой чувал ли е за такъв случай?
                                А че се повреждат, повреждат се. То за това и в МЕИ се учи "надеждност" на системите с Теория на вероятностите, зависими и независими събития, паралелни, последователни и т.н.

                                А има и системи които сами си оправят грешките. Знаеш ли що е "информация"? Ама по Теоремата на Шенон от 48-ма година, а не според депутатите ни? Как и какви грешки може да оправяш автоматично? Тези алгоритми ги има в устройства които ползваш всеки ден. Реално по-надеждна с-ма от такава с компютри няма как да построиш, въпроса е ще съумееш ли да се възползваш реално от тази възможност.

                                Коментар

                                Working...
                                X