IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Плодовете и зеленчуците вероятно отново ще останат последни в новия програмен период

Според председателя на Националното сдружение на градинарите България и Румъния консумират най-малко плодове и зеленчуци

10:03 | 22.06.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Секторът за производство на плодове и зеленчуци вероятно отново ще бъде на опашката при подпомагането, както беше в предходните два програмни периода. Това е притеснението на Мариана Милтенова, председател на Националното сдружение на градинарите, изказано пред БНР.

Тя сподели, че ЕК е дала възможност на държавата да реши кой ще разпише Националния стратегически план, с който трябва да се защити начинът на разпределение на парите. Според нея би следвало в тях да се включат институции, експерти и браншови организации. Според нея обаче трябва да се вземе становището и на населението.

Според Милтенова обаче ще има субективизъм при избора и подбора на екипите, които ще разработват тези стратегически планове. По думите ѝ таван на плащанията е възможност, защото се казва, че може да се направи преразпределение или към малките земеделски стопанства, или към втори стълб.

На този етап ЕК не предлага никакъв контрол и санкции за изкуствено разделени стопанства, предупреди още Мариана Милтенова. По думите ѝ се създава противопоставяне между секторите.  

„Надявам се Министерството на земеделието, в лицето на министъра, да се замислят и да се погрижат за интересите на държавата и гражданите. Всички анализи показват, че България и Румъния консумират най-малко плодове и зеленчуци. Да не говорим, че това, което консумират, не е произведено в България“.

От Сдружението предлагат мониторингът, който се прави от Брюксел, да бъде всяка година. Тя обясни причините:

„Има много земеделски производители, които не са доволни от много от мерките и схемите, които се прилагат. Заради това прозрачността на вземането на някои решения не е достатъчно голяма, за да знаят земеделските производители защо са санкционирани, какви са причините. В нашето предложение бяхме написали, че трябва да се направи опростяване на процедурите и да бъде ясно кога земеделските производители се санкционират, дали има определени причини или само подозрения“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още