Глобалните разходи за отбрана достигнат нов връх от Студената война насам
България отбелязва значителен процентен ръст в отделените средства на годишна основа, като по този показател се нарежда на седмо място

Разходите за отбрана в глобален мащаб са достигнали през миналата година най-високото си ниво от края на Студената война насам, тласнати от увеличаването на заделените средства в САЩ и Китай. Това показват заключенията в годишния доклад на аналитичния център Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).
Според данните разходите за изминалата година са достигнали 1,82 трлн. долара – ръст от 2,6% спрямо предходния период, съобщава Ройтерс.
Това е и най-голямата сума от 1988 г. насам, първата година, за която статистиката се изготвя.
Разходите на САЩ на годишна основа през 2018 г. нарастват с 4,6% до 649 млрд. долара, с което страната остава най-големият прахосник на средства. Тя отговаря и за 36% от всички разходи в световен план, като отделените средства са приблизително равни на тези от всички следващи осем държави, показват данните на SIPRI.
Китай се нарежда на второ място като бюджет с ръст от 5% до 250 трлн. долара през миналата година. Това е и 24-то последователно годишно увеличение за Поднебесната империя.
„През 2018 г. САЩ и Китай отговарят за половината от световните военни разходи“, посочва анализаторът на SIPRI Нан Тиан.
Въпреки намаляването на военния персонал на САЩ в конфликти зони, като Афганистан, 2018 г. отбелязва първото увеличение на разходите за отбрана на САЩ от 2010 г. насам.
Другите водещи страни по заделяне на средства са Саудитска Арабия, Индия, Франция, Русия, Великобритания, Германия, Япония и Южна Корея. Саудитска Арабия води в класацията по разходи спрямо глава от населението, изпреварвайки с малко САЩ.
Колкото до България страната ни отбелязва значителен процентен ръст (23%) в отделените средства на годишна основа, като по този показател се нарежда на седмо място. Според доклада на SIPRI за отбрана сме похарчили 1,096 млрд. долара през миналата година.
В региона по-голям ръст от нас отбелязват само Босна и Херцеговина (26%) и Турция (24%).
Разходите на всички 29 страни членки на НАТО представляват малко над половината от тези в световен мащаб.
Данните от доклада са разкрити на фона на продължаващите критики от страна на американския президент срещу съюзниците от НАТО в Европа, особено Германия, за недостатъчно заделяне на средства и неизпълнение на поставената от Алианса цел за разходи от 2% от брутния вътрешен продукт.
Данните на SIPRI показват, че през миналата година разходите на Германия са били в размер на 1,2% от икономиката ѝ на базата на данни за БВП от Международния валутен фонд. Великобритания и Франция – другите две най-големи икономики в Европа, са отделяли съответно 1,8% и 2,3%.
Колкото до Русия, тя изпада от челната петица на страните с най-големи средства след спад на годишна основа от 3,5%. Разходите на Москва отчетоха първото си годишно понижение от близо две десетилетия насам през 2017 г.