IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай търси още „оръжия" в търговската война със САЩ

Ролята на Китай като основен доставчик на редкоземни елементи, използвани в смартфони, леки магнити, батерии и други компоненти е предимство пред Вашингтон

16:28 | 23.05.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

В търсене на начини да отвърне на Вашингтон на фона на ескалиращата битка с митата президентът на Китай Си Дзинпин и неговият икономически съветник са посетили китайски завод за редкоземни елементи - екзотични минерали, използвани в производството на електрически автомобили, мобилни телефони и други технологии, информира БТА.

Редкоземните елементи са „важен стратегически ресурс", коментира Си, цитиран от агенция Синхуа.

Посланието е ясно: ролята на Китай като основен световен доставчик на редкоземни елементи, използвани в смартфони, леки магнити, батерии и други компоненти е предимство пред Вашингтон. Влиянието на Китай би могло да се разпростре още повече в американския технологичен сектор, най-вече достигайки технологичния гигант Apple и други компании, които разчитат на китайската промишленост.

Досега Пекин се опитва да изглежда сдържан в битката с президента Доналд Тръмп в областта на технологиите и търговията, допълва Асошиейтед прес.

В момент, когато двете страни навлизат все по-дълбоко в битката, посещението на Си е знак, че неговото правителство търси нови начини да окаже натиск върху Вашингтон. Инвеститорите вече се безпокоят, че Пекин в крайна сметка ще се опита да ограничи или дори да блокира производството и продажбите на телефони iPhone в Китай. Тази заплаха донесе на акционерите загуби за 80 милиарда долара до момента този месец.

Макар Пекин да има редица възможности да наруши търговията, тези опции имат икономическа и политическа цена. Няма и гаранция, че ще проработят, изтъква АП.

Първите ответни мита на Китай имаха за цел да разклатят Тръмп в политически аспект, като бяха насочени срещу земеделските щати, подкрепили го на изборите през 2016 година. Необезсърчен, Тръмп вдигна митата върху още китайски стоки. След това Пекин нанесе удар на промишлените производители, които отвърнаха.
Ако искат резултати, на китайските лидери може да се наложи да го ударят по слабото място, оказвайки натиск върху котировките на американските акции, посочва Дерек Сизърс, специалист по Китай в Американския предприемачески институт (American Enterprise Institute) във Вашингтон.

Не е ясно как може да стане това, но „президентът е чувствителен към продължителна слабост на пазарите", пише Сизърс в имейл. Уязвимостта на Епъл спрямо поевтиняването на акциите най-вероятно не е останала незабелязана в Пекин, допълва БТА.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:08 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 1
julian12
преди 4 години
Те са казали, че ще ползват 5G. Следя някои компании точно с тази цел и Запада вече има изградени тестови мрежи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 7
zelka007
преди 4 години
да ли ? я си представи ситуация , в която всички големи телекоми , в така наречения западен свят , рекът , че 5G няма да следващият стандарт :))) , ами например ще се работи в посока стандарт 4RG , или 4,5G , или 7/8G (след като платят на слави права за името примерно :))) ) . и на ясно съм с това колко трудно се разработва стандарт за какво и да е в международните комуникации . свидетел съм за CSS и HTML и XHTML , мога само да гадая какво надцакване е било м/у големите за протоколи , честоти и съпътстващи решения и схеми за работа ... :))) .... M$ и Adobe колко време се цакаха за Silverlight и Flash и накрая го и.з.***.х.а и двете компании :))) ... ама в случая е заложено много повече на карта и компартията ще трябва да се съобрази по трудния начин ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 3
Toranaga
преди 4 години
Китай не е Япония или Европа, няма да клекнат. Така че битката продължава.. Next round
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 4
julian12
преди 4 години
Не се знае все още...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 9
zelka007
преди 4 години
оръжия ? по-скоро търси спасителни пояси , за да не го отнесат окончателно от технологични световен пазар ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още