IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Великобритания се готви за сблъсък с Китай в Африка

Лондон иска да стимулира търговията и влиянието си след Brexit, но се изправя пред ожесточената конкуренция на Пекин

13:44 | 30.10.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: Simon Dawson/Bloomberg</em></p>

Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Великобритания разглежда инвестициите в Африка като начин за стимулиране на търговията и влиянието си след Brexit, но се изправя пред засилена конкуренция от Китай, пише онлайн изданието Politico в свой анализ.

Към днешна дата Великобритания обяви един значителен проект като част от новата си стратегия – за над 100 млн. британски лири, в западноафриканската държава Бенин. Китай, от друга страна, вложи 683 млн. долара в страната под формата на заеми между 2000 и 2018 г., според Китайско-африканската изследователска инициатива.

Пекин е инвестирал 148 млрд. долара в инфраструктура и други разработки в Африка като цяло за тези близо две десетилетия. Това превръща Китай във водещ единичен инвеститор в Африка като част от инициативата „Един пояс, един път". Програмата създаде и доходоносни възможности за китайските фирми и служи като жизненоважен инструмент с мека сила.

Някои британски консерватори се надяват, че Великобритания може да се позиционира като по-привлекателен партньор. Консервативният депутат Том Тугендат, председател на комисията по външни работи на Камарата на общините, коментира, че страните са научили „реалната цена“ на китайските инвестиции след подписване на сделките. Рисковите условия на труд, нарушения на околната среда, корупционни практики и сблъсъци между местното население и идващите китайски общности са сред докладваните проблеми, казва още той.

Дълговите договорености обаче могат да бъдат осакатяващи - например в случая с подкрепена от Китай железопътна линия в Кения, тъй като дават на Пекин по-голяма власт над длъжниците. Според Тугендат китайците „идват с дребен шрифт“.

Британският премиер Борис Джонсън още през януари намекна за африканските амбиции на страната му, когато каза на срещата на върха на Великобритания и Африка за инвестиции, че Лондон е „надежден“ партньор и там са „хората, с които трябва да правите бизнес“. В тънко забулена атака срещу съперника си той посочи, че британска инвестиция от 53 млн. долара за подпомагане изграждането на пристанище в Момбаса, Кения, не е била „уредена при изключително едностранни условия и реализирана от огромна вносна работна сила“.

Китай, от друга страна, настоява, че в неговото сътрудничество с Африка няма „елемент на злоупотреба“ и че страната се придържа към „принципа на взаимна изгода и печеливши резултати". Дзън Рон, говорител на китайското посолство във Великобритания, посочва, че Китай отговаря на исканията за развитие от африканските държави, подхожда към континента с взаимна изгода и никога не поставя „политически условия". Според него финансовата подкрепа трябва да бъде подложена на „внимателни проучвания за осъществимост и пазарноориентирана оценка“.

Наблюдатели очакват сблъсъци с Китай в надпреварата за Африка. „Беше неизбежно западната и китайската конкуренция да ескалират през следващите десетилетия, тъй като Африка се оказва на кръстопът по пътя си към развитие“, коментира София Гастон, директор на Британската група за външна политика (BFPG). По думите и Китай няма да бъде доволен от перспективата Великобритания да подбие усилията на Пекин за укрепване на позициите на страната в Африка, но това напрежение е неизбежно и трябва да се очаква да сме подготвени за него.

Рон настоява, че Китай е отворен за честно състезание. "Общата отговорност на международната общност е да подкрепя мира и развитието в Африка", аргументира се той. "Радваме се, че Африка развива диверсифицирани партньорства за сътрудничество и приветстваме международната общност, включително Великобритания, да помогне на Африка да постигне развитие и просперитет“, коментира той.

Последна актуализация: 15:32 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още